Polskie Radio
Section05
lotnisko w Modlinie

Wzrost ruchu lotniczego. "Stajemy się zamożniejsi"

Liczba pasażerów na polskich lotniskach w 2035 roku może sięgnąć 94 mln - to najnowsza prognoza Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Na koniec 2017 roku liczba ta ma wynieść 36 mln podróżnych. Z danych ULC wynika, że możliwości obsługi pasażerów Lotniska Chopina wyczerpią się w 2022 roku. O natężeniu ruchu lotniczego w Polsce mówił w Polskim Radiu 24 Dominik Sipiński (portal Pasażer.com).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 lotnictwo transport LOT lotnisko w Modlinie centralny port komunikacyjny

"Modlin może przyjąć znaczną część ruchu z lotniska Chopina"

Lotnisko Modlin planuje inwestycje w zwiększenie przepustowości do 7-8 mln pasażerów i remont drogi kołowania. Łączne koszty to 60 mln zł. Na razie nie wiadomo, jak je sfinansuje. Z kolei Lotnisko Chopina położone jest blisko centrum miasta, co ogranicza jego możliwości rozbudowy. To jeden z argumentów za budową Centralnego Portu Komunikacyjnego, który ma powstać w gminie Baranów, około 40 km od Warszawy. O sytuacji lotnisk regionalnych mówił w Polskim Radiu 24 Leszek Chorzewski, pełniący obowiązki prezesa Lotniska Modlin.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 centralny port komunikacyjny lotnictwo transport lotnisko w Modlinie port lotniczy Baranów

Centralny Port Komunikacyjny a lotniska regionalne

„Otwarcie Centralnego Portu Komunikacyjnego jest równoznaczne z zamknięciem portu lotniczego im. Chopina na Okęciu dla takiego ruchu, jaki jest obecnie” - zapowiedział pełnomocnik rządu ds. budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. O tym, jakie znaczenie dla portów regionalnych będzie miała budowa CPK, mówił w Polskim Radiu 24 prezes Lotniska Warszawa-Modlin Leszek Chorzewski.
Zobacz więcej na temat:  lotnisko w Modlinie centralny port komunikacyjny port lotniczy Warszawa Modlin Łódź Radom

Premier Szydło w Chinach. "Polska bramą do Zachodu"

Premier Beata Szydło wybiera się do Chin, gdzie planuje rozmowy gospodarcze związanych m.in. z utworzeniem tzw. Nowego Jedwabnego Szlaku. Jednym z tematów ma być także budowa Centralnego Portu Lotniczy. Gośćmi Polskiego Radia 24 byli dr Michał Lubina z Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Marcel Klinowski z Fundacji Projektów Obywatelskich. 
Zobacz więcej na temat:  Chiny Beata Szydło lotnisko w Modlinie lotnictwo

"Centralny Port Lotniczy i szybkie koleje są powiązane"

Projekt kolei dużych prędkości miał łączyć Warszawę, Łódź, Poznań i Wrocław. Na tych trasach prędkość podróżna miałaby wynosić do 300 km/h, tak jak to jest pomiędzy Barceloną i Madrytem. - Budowa kolei dużych prędkości jest nierozerwalnie związana z powstaniem Centralnego Portu Lotniczego - tak o obu projektach infrastrukturalnych mówił w Polskim Radiu 24 Marcel Klinowski z Fundacji Projektów Obywatelskich.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 lotnictwo kolej lotnisko w Modlinie samoloty

Czy warto budować Centralny Port Lotniczy?

Jeszcze w tym roku rząd ma podjąć decyzję w sprawie budowy Centralnego Portu Lotniczego.  Lotnisko miałoby obsługiwać 50 milionów pasażerów rocznie i być jednym z głównych miejsc przesiadkowych w naszej części Europy. O znaczeniu CPL mówił Mariusz Wiatrowski ze Związku Regionalnych Portów Lotniczych; prezes Portu Lotniczego Poznań-Ławica.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 lotnictwo LOT samoloty lotnisko w Modlinie port lotniczy