Polskie Radio
Section05
lotnisko w Modlinie

Eksperci o budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego

Senat przyjął w zeszłym tygodniu bez poprawek specustawę o Centralnym Porcie Komunikacyjnym. Nowe lotnisko ma powstać między Warszawą, a Łodzią w gminie Baranów i ma być jednym z największych przesiadkowych portów lotniczych w Europie. Inwestycja ma zastąpić lotnisko imienia Fryderyka Chopina w Warszawie. O Centralnym Porcie Komunikacyjnym mówili w audycji Szukając Dziury W Całym Marcin Roszkowski (prezes Instytutu Jagiellońskiego) i Bartosz Jakubowski (Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 centralny port komunikacyjny lotnictwo Modlin port lotniczy lotnisko w Modlinie

Decyzja o likwidacji lotniska Chopina zapadła już w 2010 r.

- Decyzja o zamknięciu lotniska Chopina na Okęciu w Warszawie zapadła nie teraz, czy rok wcześniej, ale w 2010 r., powiedział Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia w Katowicach, podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego Mikołaj Wild, wiceminister infrastruktury, Pełnomocnik Rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego.
Zobacz więcej na temat:  lotnisko w Modlinie lotnictwo transport Sylwia Zadrożna Europejski Kongres Gospodarczy

Polskie lotniska obsługują coraz więcej pasażerów

Polskie porty lotnicze obsłużyły w 2017 r. prawie 40 mln pasażerów, co stanowi ok. 18-proc. wzrost wobec 2016 r. - poinformował Urząd Lotnictwa Cywilnego. Liderem było warszawskie Lotnisko Chopina z ponad 15 mln pasażerów, a wśród portów regionalnych lotnisko Kraków-Balice z 5,8 mln osób. - Polski rynek po raz kolejny uzyskał lepsze wyniki od rynków europejskich i światowych. 
Zobacz więcej na temat:  lotnictwo transport lotnisko w Modlinie podróże