Polskie Radio
Section05
mieszkania

Eksperci: budownictwo może się rozwijać, ale potrzebne jest tu biznesowe podejście rządu i samorządów

Spadki w budownictwie na początku roku nie budzą dużego niepokoju, byleby ten trend nie był kontynuowany. Optymizmem napawa większa liczba pozwoleń na budowę. Co do cen to jeżeli nadal będziemy stymulować popyt tanim kredytem, to będą one będą rosły dalej. Każdy developer mając nowych nabywców, którzy spieszą sią z zakupem będzie maksymalizował zyski. Słabym wyczuciem biznesowym wykazują się samorządy, którym podobnie jak rządowi, nie udaje się rozwijanie projektów mieszkaniowych -  mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Przemysław Kwiecień z XTB i Marek Kłoczko, prezes Krajowej Izby Gospodarczej.  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA produkcja przemysłowa budownictwo mieszkania ceny mieszkań fundusze unijne

Eksperci: dojrzałe rynki wspierają podaż mieszkań i oszczędzanie, a nie kredyty

Na dojrzałych rynkach wspiera się przede wszystkim podaż mieszkań czyli budownictwo społeczne, komunalne, wspiera się też oszczędzanie na mieszkanie nawet dopłacając do zebranych pieniędzy. I my też musimy do tego zmierzać. Wakacje kredytowe, jeżeli będą, to powinny być skierowane wyłączne do najbardziej potrzebujących, a nie do tych, którzy i bez nich sobie ze spłatą kredytu radzą. Powinny dotyczyć jedynie sytuacji zaspokajania podstawowych, pierwszych potrzeb mieszkaniowych - mówili goście audycji Rządy Pieniądza: dr Krzysztof Kandefer ze Społecznej Akademii Nauk i Mateusz Walewski, główny ekonomista Banku Gospodarstwa Krajowego.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA kredyt hipoteczny rata kredytu banki mieszkania podatki składka zus

PR24 Flipowanie mieszkaniami. O co w tym chodzi? Ekspert wyjaśnia

To, co się działo w ostatnim roku na rynku nieruchomości, było polską specjalnością. Na wielu rynkach zagranicznych ceny spadały i to solidnie, o 15-20 proc. W Polsce był program tanich kredytów, efekt był taki, że popyt u nas nie spadł w takim stopniu, jak gdzie indziej i ceny poszły w górę - mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Samcik, dziennikarz ekonomiczny z portalu "Subiektywnie o finansach". Gość audycji wyjaśnił także, czym jest "flipowanie" nieruchomości i jaki ma wpływ na rynek.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jakub Kukla GOSPODARKA mieszkanie mieszkania

Ekspert PZU: w roku 2024 nastąpi wzrost konsumpcji, na co bardzo liczy wiele polskich firm

-Dane GUS za IV kwartał ubiegłego roku nie są zaskoczeniem, choć po od sezonowaniu danych widać, że wzrost PKB w ostatnich trzech miesiącach był zbliżony do tego jaki był w III kwartale, co jest dobrym sygnałem na przyszłość, bo wielu ekspertów najbardziej się obawiało danych z końca roku - powiedział Dawid Pachucki, główny ekonomista PZU w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA pkb mieszkania inflacja eksport import

ANALIZA Kawalerka czy "kojec dla psa"? Rynek mieszkań nie zna litości

W ostatnim tygodniu portale społecznościowe obiegła informacja o sprzedaży kawalerki w okolicy stacji metra Kabaty w Warszawie. Cena 21 tys. zł za metr nie budziła specjalnego zdziwienia, uwagę natomiast przyciągał metraż, całe mieszkanie miało 10 m2. Czy tak mają wyglądać apartamenty, na które będzie nas stać?
Zobacz więcej na temat:  POLSKA wybory 2023 mieszkanie mieszkania kredyt hipoteczny kredyt mieszkaniowy GOSPODARKA

Rynek nieruchomości. Czy w 2024 roku czeka nas wzrost cen? Znamy najnowsze prognozy

W 2024 r. możliwy jest spadek podaży mieszkań w Polsce. W rozpoczynającym się roku na rynku pojawią się lokale, których budowę rozpoczęto głównie w 2022 r., w którym liczba rozpoczętych budów wyniosła 200 tys. Był to spadek o 27 proc. w porównaniu z 2021 r. oraz najgorszy wynik od 2017 r. Ograniczona podaż może przełożyć się na wzrost cen nieruchomości.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja ceny nieruchomości mieszkania kredyt hipoteczny budownictwo infografika

PR24 Program "Mieszkanie na start". Bartosz Turek: słuszna idea, ale trzeba zmienić kryteria dochodowe

- Bez wątpienia idea wspierania osób, które nie mogą sobie pozwolić na standardowy kredyt, jest słuszna. Dzięki temu, że udostępni się im tańszy, zyskają możliwość realizacji marzenia o własnym mieszkaniu. Ale moim zdaniem trzeba obniżyć limity dochodów, żeby osiągnąć założony cel, czyli pomoc osobom, które faktycznie tego potrzebują - powiedział w Polskim Radiu 24 Bartosz Turek, ekspert rynku nieruchomości.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA budownictwo mieszkania społeczeństwo