Polskie Radio
Section05
młodzież

Czym różnią się współczesne dziewczyny od poprzedniczek?

Współczesne dziewczyny nie mają łatwo, ponieważ obecna kultura nakłada na ich ramiona mnóstwo ciężarów, czasami bardzo skrajnych: mają być piękne i mądre, silne i delikatne, wrażliwe i pewne siebie, mają robić kariery i być matkami, a to wszystko najlepiej jednocześnie. Na dodatek powinny błyszczeć w mediach społecznościowych, bo tego oczekują od nich rówieśnicy.  
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców radio bez reklam młodzież

Jak przekonać młodych ludzi do ochrony zabytków?

"Zabytki pożyczyliśmy od przyszłych pokoleń. Nie odcinaj się od przeszłości" to skierowana do młodzieży kampania Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Mówi o zabytkach w zupełnie inny sposób – filmowo, krótko, językiem młodych, wykorzystując kody przekazu takie jak kolaż, nowoczesny montaż i przenośnię. A zwraca uwagę na to, że zabytki dostaliśmy w swoisty depozyt i musimy zrobić co w naszej mocy, aby zachować je dla przyszłych pokoleń. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA zabytki ochrona młodzież Katarzyna Cygler Trójka

Jakie są wyzwania współczesnych nastolatków. Rozmowa w "Strefie rodizica"

Dzisiejsi nastolatkowie mają przed sobą inne wyzwania niż te, przed jakimi staliśmy my, ich rodzice. Przepaść ta jest tym wyraźniejsza, że współczesna młodzież funkcjonuje w świecie przepełnionym technologią. W związku ze zbliżającą się 19 listopada „Konferencją o nastolatkach”, która odbędzie się w Warszawie w Strefie Rodzica pojawili się organizatorzy konferencji o współczesnych problemach, przed jakimi stoją nastolatki - Patrycja Frania, która jest terapeutką młodzieży i rodziców oraz wiceprezeską fundacji Wychowanie w szacunku, a także Anna Mazek - psycholożka i psychoterapeutka, która pracuje z młodzieżą w fundacji FFC. 
Zobacz więcej na temat:  młodzież radio dla rodziców wychowanie rodzicielstwo Mikołaj Foks

Kryptowaluty i złoto. Tak oszczędzają młodzi Polacy

- Zdecydowany prym w oszczędzaniu w Polsce wiodą dziś ludzie młodzi, którzy coraz częściej decydują się na podejmowanie aktywności inwestycyjnej. Wpływ na to na pewno miała pandemia i czas, który mogliśmy przeznaczyć na edukację finansową - mówi Aleksandra Olbryś, współautorka badania przeprowadzonego przez Stavex.
Zobacz więcej na temat:  finanse oszczędności oszczędzanie Czwórka STYL ŻYCIA młodzież Mateusz Kulik kryptowaluty złoto

Dojrzewanie – jeszcze dziecko czy już dorosły? Jak budować relację z nastolatkiem?

W okresie dorastania zachodzą bardzo duże zmiany, nie tylko w wyglądzie zewnętrznym, ale też w mózgu młodej osoby, co oznacza również zmiany w zachowaniu. Dorastanie to czas trudny nie tylko dla nastolatków, ale często też dla ich rodziców. Bywa tak, że rodzice z dnia na dzień zaczynają czuć, że mają do czynienia z inną osobą i trudno im odnaleźć relację, którą budowali ze swoim dzieckiem wcześniej. 
Zobacz więcej na temat:  młodzież psychologia psychologia dziecięca rodzicielstwo wychowanie

Napoje energetyczne trendem wśród dzieci i młodzieży. Rzecznik Praw Dziecka apeluje: musimy to ograniczyć

- Stosowanie napojów energetycznych przez dzieci, które i tak mają intensywne życie, może skutkować tachykardią czy zaburzeniami snu. Musimy to ograniczyć. To zapewne nie będzie łatwe, ale priorytetem jest zdrowie dzieci - skomentował na antenie Polskiego Radia 24 Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak, dodając, że będzie zabiegał o publiczną dyskusję w tej sprawie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Mikołaj Pawlak Rzecznik Praw Dziecka dzieci młodzież zdrowie

Nowelizacja ustawy Prawo oświatowe. Czarnek: były konsultacje z Kancelarią Prezydenta

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek pytany o ewentualne weto prezydenta do nowelizacji ustawy Prawo oświatowe odpowiedział, że "przez kilka miesięcy trwały konsultacje, posłowie pracowali razem z urzędnikami Kancelarii Prezydenta. Nie ma żadnego nieporozumienia, wszystko jest uzgodnione".
Zobacz więcej na temat:  Przemysław Czarnek Ministerstwo Edukacji i Nauki szkoła dzieci młodzież prawo ustawa POLSKA edukacja