Polskie Radio
Section05
młodzież

Jak nastolatek ocenia swoje ciało?

Młodzi ludzie osadzeni są w wirtualnym świecie, gdzie na każdym kroku są karmieni nierzeczywistą wizją zarówno ciała, jak i świata. - Młode osoby bardzo często są konfrontowane z bodźcami wzrokowymi, ale też z takim przekazem, który jest bardzo uproszczony, bardzo zmodyfikowany, też często w taki sposób, aby był bardziej atrakcyjny – z punktu widzenia tych aktualnych kryteriów – niż to, co widzimy na co dzień. To wszystko sprawia, że zarówno na poziomie świadomym młodzi ludzie oceniają siebie, porównują się, jak i robią to na poziomie nieświadomym – tłumaczył gość audycji "Strefa Rodzica".
Zobacz więcej na temat:  psychologia rodzicielstwo wychowanie młodzież radio dla rodziców DAB+ radio bez reklam

Świątkomania w szkołach tenisowych. Młodzi sportowcy ruszyli na korty

Była małyszomania, była stochomania - no to teraz czas na świątkomanię lub, jak kto woli, igomanię... Wszyscy w Polsce mówią teraz o Idze Świątek. Trudno się temu dziwić. Najlepsza polska tenisistka, liderka rankingu WTA, po wygranej na paryskich kortach Rolanda Garrosa w ubiegły weekend rozpaliła dziecięce marzenia młodych zawodników o zwycięstwach na światowych arenach. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Tenis Iga Świątek dzieci młodzież aktywność fizyczna Karol Gnat

Pierwszy dzień lata. Wakacje Polaków wczoraj i dziś

Rozpoczynające się astronomiczne lato to doskonała okazja, by powspominać minione wakacje i zaplanować letni wypoczynek. Na półkuli północnej lato rozpoczęło się 21 czerwca, dokładnie o godzinie 11.14, z chwilą, gdy Słońce weszło w znak Raka. Początek lata to moment przesilenia letniego, gdy Ziemia maksymalnie wychyla się w kierunku Słońca. Jest to zarazem najdłuższy dzień w roku, po nim następuje najkrótsza noc. Z czym kojarzy nam się lato?
Zobacz więcej na temat:  wakacje lato dzieci dzieciństwo wyjazd dla dziecka kolonie młodzież

Dzieci w Polsce tyją najszybciej w Europie

Jak alarmuje Światowa Organizacja Zdrowia, dzieci w Polsce tyją szybciej od swoich kolegów ze Starego Kontynentu. Problem z nadmierną masą ciała dotyczy 10 proc. małych dzieci do trzech lat, 30 proc. dzieci w wieku wczesnoszkolnym i 22 proc. młodzieży do 15. roku życia.  
Zobacz więcej na temat:  otyłość zdrowie dziecka zdrowie zdrowie i dieta kuchnia polska nowotwory nowotworowy cukrzyca narodowy fundusz zdrowia medycyna młodzież cukier cukierki słodycze słodkości nadwaga badania Światowa Organizacja Zdrowia WHO choroba

Chcesz studiować za granicą? Idź na Our Future Forum

W pierwszy weekend czerwca w Zamku Ujazdowskim w Warszawie odbędzie się konferencja Our Future Forum. - Można będzie się spotkać między innymi z mentorami, studentami zagranicznych uczelni i ekspertami - mówi Michał Mazur, prezes Our Future Foundation. - Uczestnicy dowiedzą się też, jakie wymiany międzynarodowe są dostępne dla studentów oraz licealistów i jak z nich maksymalnie skorzystać.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka NAUKA młodzież studenci edukacja pandemia szkolnictwo wyższe Weronika Puszkar

Spotkanie pierwszych dam Polski i Egiptu. Tematami działania na rzecz młodzieży, osób starszych i niepełnosprawnych

Małżonki prezydentów Polski i Egiptu rozmawiały o wspólnych obszarach działalności, takich jak młodzież, osoby starsze i niepełnosprawne, a także o zaangażowaniu Pary Prezydenckiej Egiptu w działania na rzecz mieszkańców wsi i na rzecz praw kobiet oraz ich aktywizacji zawodowej.
Zobacz więcej na temat:  dyplomacja Agata Kornhauser-Duda młodzież niepełnosprawni senior Egipt ŚWIAT Afryka

Nastolatki w roli głównej i szczypta czeskiego humoru

Literatura dla dzieci i młodzieży zdominowała kolejne spotkanie z cyklu "Czytelnia". Wśród recenzowanych pozycji znalazły się: Cary Fagan "Sekretne życie Grety O." w przekładzie Marii Jaszczurowskiej; Andrew Norris "Przyjaciele na śmierć i życie" w tłumaczeniu Anny Klingofer-Szostakowskiej oraz Iva Procházková "Nawet myszy idą do nieba" w przekładzie Julii Różewicz. W studiu gościli Iwona Rusek i Piotr Kofta.
Zobacz więcej na temat:  książki literatura Dwójka Małgorzata Szymankiewicz młodzież książki dla dzieci

Edukacja dla bezpieczeństwa: czy młodzież powinna strzelać?

Niespełna miesiąc po inwazji Rosji na Ukrainę minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek udzielił w "Sygnałach dnia" w programie 1 Polskiego Radia wywiadu, w którym zwrócił uwagę na obecny sposób prowadzenia przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa i zgłosił postulat włączenia zajęć do pewnych elementów dawnego przysposobienia obronnego. Na ten temat wypowiedzieli  się w audycji "Strefa rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom Renata Sypniewska, która uczy edukacji dla bezpieczeństwa w jednej z warszawskich szkół podstawowych, a także major Dariusz Paździoch, który jest nauczycielem klas mundurowych i również uczy tego przedmiotu.
Zobacz więcej na temat:  edukacja młodzież szkoła podstawowa radio dla rodziców radio bez reklam

Propaganda LGBT. Czarnek: wszyscy, którzy robią młodym ludziom wodę z mózgu, są winni nieszczęść

- Ci wszyscy, którzy robią młodym ludziom wodę z mózgu na temat ich płciowości i seksualności, są winni wielkich nieszczęść tych wszystkich młodych ludzi, którzy tracą pojęcie, kim są, jaką mają niezwykłą funkcję w życiu całego społeczeństwa - powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podczas XII Ogólnopolskiego Kongresu Wychowania do Życia w Rodzinie.
Zobacz więcej na temat:  Przemysław Czarnek Ministerstwo Edukacji i Nauki edukacja LGBT społeczeństwo dzieci młodzież POLSKA