Polskie Radio
Section05
musical

Sfrustrowany 30-latek podsumowuje swoją artystyczną karierę, czyli musical "tik,tik… BUM!"

W warszawskim Teatrze Muzycznym ROMA odbyła się właśnie premiera musicalu "tik, tik… BUM!". To pop-rockowe, kameralne przedstawienie muzyczne - obsada jest zaledwie trzyosobowa - jest poniekąd autobiograficznym dziełem Jonathana Larsona, który opisał swoje zmagania i frustracje z lat 90., kiedy zaczynał karierę.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA musical Teatr Muzyczny Roma Warszawa TEATR premiera Tomasz Miara Trójka

Marcin Januszkiewicz: czuję się patriotą, zwłaszcza w materii sztuki

Marcin Januszkiewicz to artysta wszechstronny. Aktor teatralny i serialowy, piosenkarz, autor tekstów i kompozytor. Zasłynął m.in. z wykonywania piosenek Agnieszki Osieckiej. W rozmowie z Marią Szabłowską przyznaje, że czuje się patriotą, zwłaszcza w materii sztuki. - Mamy wybitnych twórców. Dzięki ich twórczości zostałem ukształtowany - zaznacza. 
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA Marcin Januszkiewicz Maria Szabłowska Agnieszka Osiecka musical

Musicial "40-latek" w Teatrze Rampa. Joanna Drozda: pokazujemy, że trzeba żyć tu i teraz

Okazją do powrotu do czasów dzieciństwa i pokazania młodemu pokoleniu, jak wygląda świat bez internetu jest spektakl "40-latek - warszawski musical", którego premiera we wrześniu odbyła się Teatrze Rampa. - Ten "40-latek" łączy nas wszystkich - mówi w "Czasie pogody" Joanna Drozda, reżyserka spektaklu, która wciela się w nim także w niezapomnianą Kobietę Pracującą, w serialu telewizyjnym kreowaną przez Irenę Kwiatkowską.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Krajewski musical Irena Kwiatkowska TEATR Jerzy Gruza Joanna Drozda Teatr Rampa

"Skrzypek na dachu" - arcydzieło sztuki musicalowej

22 września 1964 roku na Broadwayu odbyła się premiera "Skrzypka na dachu" w reżyserii Jerome'a Robinsa - jednego z najpopularniejszych musicali wszechczasów. Spektakl odniósł ogromny sukces i do 1972 roku, gdy został zdjęty z afisza, grano go ponad trzy tysiące razy. Uzyskał również aż dziewięć nagród Tony, będących teatralnymi odpowiednikami filmowych Oskarów. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA TEATR musical lata 60 Broadway Stany Zjednoczone MUZYKA

Musical "40-latek". Marcin Januszkiewicz jako śpiewający inżynier Karwowski

- Autorka scenariusza i reżyserka Joanna Drozda wykorzystała głównych bohaterów "Czterdziestolatka". Są zachowane między nimi relacje, jakie pamiętamy z serialu, natomiast to zupełnie nowa historia. Trzeba było jakoś połączyć te kropeczki tak, żeby Stefan Karwowski w końcu zaśpiewał - mówił w Dwójce Marcin Januszkiewicz, który wcieli się w rolę inżyniera Karwowskiego w nowym musicalu warszawskiego Teatru Rampa pt. "40-latek".
Zobacz więcej na temat:  musical Marcin Januszkiewicz Warszawa Paweł Siwek premiera serial TEATR

Natasza Urbańska z epką "Feeria". "Wyzwaniem było odnaleźć się w nowym dla mnie gatunku"

Niedawno stała się jurorką popularnego programu muzycznego wyławiającego młode talenty, a 1 września niespodziewanie wydała epkę pt. "Feeria" z pięcioma nowymi polskojęzycznymi piosenkami. Natasza Urbańska w "Muzycznej Jedynce" opowiada o swoich muzycznych projektach oraz o podejmowaniu kolejnych wyzwań. 
Zobacz więcej na temat:  piosenka album muzyka rozrywkowa Natasza Urbańska Pop musical Anna Will

"Moglibyśmy go przenieść na Broadway". Prof. Piotr Sułkowski o musicalu "Kopernik"

- Mam nadzieję, że ten musical za chwilę rozleje się na cały świat i będziemy mogli o nim słyszeć - mówił o musicalu "Kopernik" prof. Piotr Sułkowski, dyrygent Opery Krakowskiej. Prapremiera dzieła odbędzie się we Fromborku, 20 i 21 maja 2023 r. na dziedzińcu wzgórza katedralnego, a od 1 października musical "Kopernik" wejdzie na stałe do repertuaru Opery Krakowskiej.
Zobacz więcej na temat:  piosenka płyta Marcin Kusy Piotr Sułkowski Opera Krakowska musical Mikołaj Kopernik Agnieszka Trzeciakiewicz

Mikołaj Kopernik - idealny bohater musicalu

- Najważniejsze i najtrudniejsze było pokazanie Mikołaja Kopernika w pełni jego dokonań. Oczywiście "wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię", ale zależało nam na tym, aby pokazać go jako lekarza, ekonomistę, kanonika, postać historyczną. Chcieliśmy go przybliżyć i spróbować odgadnąć, jakim był człowiekiem - mówiła w Dwójce Ałbena Grabowska, autorka libretta musicalu "Kopernik".
Zobacz więcej na temat:  Mikołaj Kopernik Dwójka Paweł Siwek musical

Sztuka dramatopisarki polskiego pochodzenia zdobędzie Tony?

Martyna Majok jest polsko-amerykańską dramatopisarką, która od kilku lat odnosi ogromne sukcesy. W tym roku zrealizowana na Broadwayu inscenizację jej sztuki „The Cost of Living” otrzymała cztery nominacje do niezwykle prestiżowej nagrody Tony Awards. Pięć lat temu ta sama sztuka przyniosła jej Nagrodę Pulitzera w dziedzinie dramatu.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA TEATR Broadway musical SZTUKA Katarzyna Cygler Trójka

Powrót po 40 latach. "Skrzypek na dachu" ponownie na scenie Teatru Muzycznego w Łodzi

Po 40 latach od prapremiery na scenę Teatru Muzycznego w Łodzi powróci "Skrzypek na dachu". Na początku odtwórcą roli Tewjego był legendarny bas Bernard Ładysz, a jego zmiennikiem – młody, debiutujący na dużych scenach Zbigniew Macias. Przy okazji ponownego wystawienia sztuki aktor ponownie wcieli się w postać głównego bohatera.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Tomasz Miara TEATR musical

Prezydenci Polski, Izraela i Niemiec oddali hołd ofiarom powstania w getcie warszawskim

Prezydenci, biorący udział w obchodach 80. rocznicy wybuchu powstania w Getcie Warszawskim, po przemówieniach udali się wspólnie pod Pomnik Bohaterów Getta w Warszawie. Tam prezydent Andrzej Duda, prezydent RFN Frank-Walter Steinmeier i prezydent Izraela Isaak Herzog złożyli kwiaty.
Zobacz więcej na temat:  getto warszawskie historia Polski Andrzej Duda POLSA kosmos Katyń Sejm musical język polski