Polskie Radio
Section05
NATO

Kijów ma zgodę Waszyngtonu na ataki na terytorium Rosji

Sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział w piątek, że prezydent Joe Biden zaaprobował użycie przez Kijów amerykańskiej broni na terytorium Rosji - poinformowała agencja Reuters. Podobną opinię wyraził wcześniej prezydent Emanuel Macron, uważając, że Ukraina ma prawo do ataku na rosyjskie terytorium. Także Niemcy uznały, że ma takie prawo w samoobronie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT wybory prezydenckie w USA USA wojna na Ukrainie Joe Biden NATO broń

POLSKIE RADIO 24 Zagrożenie czy szansa dla Polski? Spór o politykę Trumpa

- Trump w okresie swoich rządów starał się państwo amerykańskie, z jego wartościami i poszanowaniem dla tradycji, osłabiać. Na szczęście Stany Zjednoczone okazały się "idiot-proof", i to jest ich siła. Trzeba pamiętać, że od kiedy Trump doszedł do władzy w wyborach, w które ingerowała Rosja, to próbował rozmawiać z Putinem - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Szeptycki (Polska 2050), który dyskutował z Bartłomiejem Wróblewskim (PiS). 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Prawo i Sprawiedliwość Andrzej Szeptycki Bartłomiej Wróblewski Donald Trump USA NATO

У Празі говоритимуть про фінансування військової допомоги Україні

Генсек НАТО Єнс Столтенберґ хоче, щоб союзники зобов’язалися підтримувати Україну щонайменше 40 мільярдами євро на рік. Обговорять взяття під контроль НАТО та координацію поставок обладнання і навчання українських солдатів, а також використання Україною західних систем для ударів по військових об’єктах в росії
Zobacz więcej na temat:  NATO НАТО-Україна НАТО війна росії проти України

NASZ WYWIAD Odpowiadał za plany NATO. Mówi, jak postępować z Rosją

- Polska powinna przejąć rolę przywódczą, jeśli chodzi o tłumaczenie przyjaciołom z NATO natury rosyjskiego zagrożenia, bowiem wszyscy sojusznicy muszą współpracować, aby rozwiązać ten problem - powiedział portalowi polskieradio24.pl Patrick Turner, były asystent sekretarza generalnego NATO ds. polityki i planowania obronnego. Nie wyklucza, że atak Rosji na państwo NATO może nastąpić w ciągu kilku lat - choć, jak podkreśla, nie chce na ten temat spekulować.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa NATO wojsko bezpieczeństwo Ukraina Białoruś NASZ WYWIAD

Użycie zachodniej broni na terenie Rosji. Co na to Polska?

Polska uważa, że Ukraina powinna mieć prawo, by używać zachodniej broni do atakowania celów na terenie Rosji. Powiedział o tym w Brukseli wiceminister obrony narodowej. O zgodę na takie wykorzystanie sprzętu wojskowego z Zachodu apelował prezydent Ukrainy. Wołodymyr Zełenski był z kilkugodzinną wizytą w Brukseli.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Ukraina wojna 2024 ŚWIAT Europa NATO Cezary Tomczyk Beata Płomecka wojna na Ukrainie

Polskie Radio 24 Żołnierze NATO w Ukrainie? "Nie informujmy o tym Putina"

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg stwierdził, że Sojusz nie ma planów wysyłania wojsk do Ukrainy. Z kolei szef MSZ Radosław Sikorski powiedział, iż "nie wyklucza" wysłania polskich żołnierzy. - Nie utwierdzajmy Putina, że NATO nie udzieli bezpośredniej pomocy, ale też nie wprowadzajmy niepokoju społecznego. To niepotrzebne wypowiedzi - ocenił w Polskim Radiu 24 gen. Leon Komornicki.
Zobacz więcej na temat:  konflikty międzynarodowe Ukraina NATO wojna na Ukrainie ŚWIAT Radosław Sikorski Jens Stoltenberg

"Ukraina ma prawo użyć zachodniej broni". Szef dyplomacji UE i szef NATO zgodni

Szef unijnej dyplomacji powiedział, że Ukraina ma prawo użyć zachodniej broni na terytorium Rosji. Josep Borrell na początku spotkania z ministrami obrony Unii Europejskiej wezwał kraje członkowskie, aby "zrównoważyły ​​strach przed eskalacją konfliktu z ukraińskim prawem do obrony". Debata następuje po tym, jak sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział wczoraj, że "nadszedł czas", aby sojusznicy ponownie rozważyli swoje ograniczenia w tej kwestii.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie Ukraina Jens Stoltenberg NATO