Polskie Radio
Section05
NATO

Kijów ma zgodę Waszyngtonu na ataki na terytorium Rosji

Sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział w piątek, że prezydent Joe Biden zaaprobował użycie przez Kijów amerykańskiej broni na terytorium Rosji - poinformowała agencja Reuters. Podobną opinię wyraził wcześniej prezydent Emanuel Macron, uważając, że Ukraina ma prawo do ataku na rosyjskie terytorium. Także Niemcy uznały, że ma takie prawo w samoobronie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT wybory prezydenckie w USA USA wojna na Ukrainie Joe Biden broń

POLSKIE RADIO 24 Zagrożenie czy szansa dla Polski? Spór o politykę Trumpa

- Trump w okresie swoich rządów starał się państwo amerykańskie, z jego wartościami i poszanowaniem dla tradycji, osłabiać. Na szczęście Stany Zjednoczone okazały się "idiot-proof", i to jest ich siła. Trzeba pamiętać, że od kiedy Trump doszedł do władzy w wyborach, w które ingerowała Rosja, to próbował rozmawiać z Putinem - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Szeptycki (Polska 2050), który dyskutował z Bartłomiejem Wróblewskim (PiS). 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Prawo i Sprawiedliwość Andrzej Szeptycki Bartłomiej Wróblewski Donald Trump USA

У Празі говоритимуть про фінансування військової допомоги Україні

Генсек НАТО Єнс Столтенберґ хоче, щоб союзники зобов’язалися підтримувати Україну щонайменше 40 мільярдами євро на рік. Обговорять взяття під контроль НАТО та координацію поставок обладнання і навчання українських солдатів, а також використання Україною західних систем для ударів по військових об’єктах в росії
Zobacz więcej na temat:  НАТО-Україна НАТО війна росії проти України

NASZ WYWIAD Odpowiadał za plany NATO. Mówi, jak postępować z Rosją

- Polska powinna przejąć rolę przywódczą, jeśli chodzi o tłumaczenie przyjaciołom z NATO natury rosyjskiego zagrożenia, bowiem wszyscy sojusznicy muszą współpracować, aby rozwiązać ten problem - powiedział portalowi polskieradio24.pl Patrick Turner, były asystent sekretarza generalnego NATO ds. polityki i planowania obronnego. Nie wyklucza, że atak Rosji na państwo NATO może nastąpić w ciągu kilku lat - choć, jak podkreśla, nie chce na ten temat spekulować.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa wojsko bezpieczeństwo Ukraina Białoruś NASZ WYWIAD

Użycie zachodniej broni na terenie Rosji. Co na to Polska?

Polska uważa, że Ukraina powinna mieć prawo, by używać zachodniej broni do atakowania celów na terenie Rosji. Powiedział o tym w Brukseli wiceminister obrony narodowej. O zgodę na takie wykorzystanie sprzętu wojskowego z Zachodu apelował prezydent Ukrainy. Wołodymyr Zełenski był z kilkugodzinną wizytą w Brukseli.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Ukraina wojna 2024 ŚWIAT Europa Cezary Tomczyk Beata Płomecka wojna na Ukrainie