Polskie Radio
Section05
nazizm

Obóz zagłady w Chełmnie nad Nerem. Niemieckie piekło na polskiej ziemi

8 grudnia 1941 roku Niemcy wymordowali w Chełmnie nad Nerem siedmiuset Żydów. Wydarzenie to zapoczątkowało działalność pierwszego nazistowskiego obozu zagłady na ziemiach polskich – KL Kulmhof. Miejsca, gdzie śmierć poniosło około 200 tysięcy osób.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski II wojna światowa III Rzesza niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne nazizm Holokaust Chełmno Żydzi

IPN zidentyfikował kolejnych 20 osób. "Powracamy po tych, którzy Polskę mieli w sercu"

Imiona i nazwiska 20 ofiar reżimów totalitarnych, których szczątki specjaliści Instytutu Pamięci Narodowej wydobyli z bezimiennych mogił ogłoszono w piątek w Belwederze. W trakcie uroczystości z udziałem przedstawicieli władz, IPN i Kancelarii Prezydenta rodzinom ofiar wręczono noty identyfikacyjne.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda IPN totalitaryzm nazizm komunizm II wojna światowa stalinizm Niemcy Rosja Żołnierze Wyklęci Armia Krajowa

Zamojszczyzna pamięta. Ponad 100 tys. Polaków wysiedlonych przez Niemców

Akcję wysiedleńczą na Zamojszczyźnie Niemcy rozpoczęli w nocy z 27 na 28 listopada 1942 roku. Łącznie do sierpnia 1943 roku niemieckie deportacje objęły blisko 300 polskich wsi na Zamojszczyźnie. Okupanci wywieźli z rodzinnych domów ok. 110 tys. osób, w tym ponad 30 tys. dzieci, co stanowiło 31 proc. ludności regionu.
Zobacz więcej na temat:  Europa HISTORIA II wojna światowa IPN Niemcy POLSKA Zamojszczyzna nazizm III Rzesza

Śmierć Brunona Schulza. "Przyszedł po chleb. Zginął od strzałów w tył głowy"

– Od ulicy Mickiewicza nadszedł Karl Günther, zbliżył się do Schulza. Ten biegać nie umiał, no i myślał, że Niemiec nie będzie do niego strzelał – opowiadał w Polskim Radiu o ostatnich chwilach życia znakomitego pisarza Alfred Schreyer. 19 listopada mija 81. rocznica śmierci Brunona Schulza.
Zobacz więcej na temat:  Bruno Schulz II wojna światowa Drohobycz Niemcy wspomnienie zabójstwo nazizm Holokaust Żydzi III Rzesza HISTORIA

Mularczyk przekazał Hołowni raport o stratach wojennych. "Celem kontynuowanie dochodzenia o zadośćuczynienie"

Przewodniczący Rady Instytutu Strat Wojennych im. Jana Karskiego Arkadiusz Mularczyk poinformował, że przekazał marszałkowi Sejmu Szymonowi Hołowni i przewodniczącemu Klubów Parlamentarnych Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w latach 1939-1945.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Arkadiusz Mularczyk II wojna światowa Niemcy nazizm polityka

Witold Dzierżykraj-Morawski. Nigdy nie zdradził kolegów

9 listopada 1944 roku zmarł Witold Dzierżykraj-Morawski, nazywany "Wallenrodem", pułkownik Wojska Polskiego poświęcił swe życie za Polskę. Aresztowany przez Gestapo nie wydał żadnego ze swoich współpracowników z organizacji konspiracyjnej "Odra". Został zamordowany w obozie w Mauthausen. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA II wojna światowa Witold Dzierżykraj-Morawski wojsko nazizm Niemcy III Rzesza niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne