Polskie Radio
Section05
nazizm

Edward Mosberg: o Zagładzie trzeba mówić, żeby to nie zostało zapomniane

- Ja straciłem całą moją rodzinę, dziadków, wujostwo, kuzynostwo, rodziców i siostry. Wszyscy byli obywatelami polskimi i wszyscy zostali zamordowani przez Niemców w niemieckich obozach koncentracyjnych - mówił Edward Mosberg w audycji Polskiego Radia w 2020 roku, w 75. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz. Edward Mosberg odszedł 22 września 2022 roku w wieku 96 lat.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Holokaust II wojna światowa zbrodnie wojenne Auschwitz nazizm Niemcy III Rzesza niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne

Powstanie Warszawskie. "To była ogromna armada samolotów. Amerykańska pomoc przyszła za późno"

Czterdziesty dziewiąty dzień powstania, poniedziałek. Na Przyczółek Czerniakowski przeprawia się 63 żołnierzy z 9. pułku piechoty pod dowództwem mjr. Stanisława Łatyszonka. Nad warszawskim niebem pojawiają się długo wyczekiwane amerykańskie samoloty z pomocą dla powstańców.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie II wojna światowa Niemcy nazizm III Rzesza zbrodnie wojenne Armia Czerwona Armia Krajowa

Bitwa o Anglię. Przełomowy dzień 15 września 1940 roku

- Tuż przed nami pojawiła się duża grupa samolotów, dowódca nie miał czasu na manewr. Skierował samoloty łeb w łeb. Wszystkie te nosy były czerwone, to znaczy, że był otwarty ogień. Szyk został rozbity - wspominał płk Marian Duryasz, pilot i późniejszy dowódca słynnego polskiego dywizjonu 303 przełomowy dzień w bitwie o Anglię.
Zobacz więcej na temat:  Anglia Bitwa o Anglię II wojna światowa III Rzesza Niemcy nazizm Winston Churchill

"Niemcy pójdą na kompromis i zdecydują się wypłacić pieniądze". Prof. Andrew Tettenborn o reparacjach dla Polski

- Z moralnego punktu widzenia argument na rzecz reparacji dla Polski jest jasny, bo Niemcy nigdy w pełni nie zapłaciły Polsce odszkodowań za wojnę w latach 1939-45, a mają od niej znacznie więcej pieniędzy - twierdzi w rozmowie z PAP Andrew Tettenborn, brytyjski profesor prawa z Uniwersytetu w Swansea. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ŚWIAT nazizm Niemcy reparacje wojenne odszkodowanie wojna na Ukrainie II wojna światowa

Powstanie Warszawskie. "Cała ulica płonęła, to było kłębowisko płomieni"

4 września 1944 roku. Trzydziesty piąty dzień powstania, poniedziałek. W zbombardowanym budynku PKO ciężkie rany odnoszą szef Sztabu Komendy Głównej Armii Krajowej gen. Tadeusz Pełczyński ps. Grzegorz oraz jego zastępca Kazimierz Pluta-Czachowski ps. Kuczaba. Zbombardowana elektrownia na Powiślu staje się gruzowiskiem.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie Niemcy zbrodnie wojenne nazizm II wojna światowa Armia Krajowa

Wiele znanych niemieckich firm nadal nie rozliczyło się z nazistowskiej przeszłości

Wiele firm rodzinnych w nazistowskich Niemczech korzystało z pracy robotników przymusowych. Przyznają się do tego niechętnie - najczęściej tylko w wyniku presji opinii publicznej i mediów. W wielu przypadkach zaczęło się to dopiero kilkadziesiąt lat po zakończeniu II wojny światowej, nierzadko trwa do dziś - opisuje portal Deutschlandfunk (DF).
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy II wojna światowa nazizm robotnicy