Polskie Radio
Section05

noImage

Zamiast pomagać, kradły. Urzędniczki "przygarnęły" 7 mln zł

Cztery urzędniczki MOPS w Kostrzynie nad Odrą miały nieść pomoc osobom oraz rodzinom, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej. Urzędniczki jednak wydawały decyzje administracyjne o przyznaniu świadczeń socjalnych potrzebującym, którzy nigdy ich nie dostali. Pracownice MOPS wyprowadziły w ten sposób na swoje konta łącznie siedem milionów złotych. Przestępczy proceder trwał latami.
Zobacz więcej na temat:  oszustwa oszustwo kradzież przestępczość pieniądze Kostrzyn nad Odrą lubuskie policja POLSKA regiony

POLSKIE RADIO 24 Kontrole na granicach. "Trzeba wyłowić fakty z tej histerii"

- Prawica mówi, że nie chce centrów integracji z jednej strony, a z drugiej strony straszy tym, że emigranci, którzy żyją już i pracują w Polsce, się nie zintegrują. Tak jakby sama chciała doprowadzić do negatywnego scenariusza. Potrzebujemy takich mechanizmów, które sprawią, że unikniemy błędów Zachodu, a prawica tak naprawdę się cieszy na każdy kryzys związany z migracją, bo na tym rośnie - mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Konieczny (Razem).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Maciej Konieczny imigranci w Europie granica

Problem mieszkalnictwa. Biejat za jak najszybszym przyjęciem ustawy

- Dobrze by było już tę ustawę posłać do prezydenta. Bo każdy tydzień zwłoki, to jest czekanie na uruchomienie pieniędzy. To są duże pieniądze, które będą szły na budownictwo mieszkaniowe, na które czekają samorządy, na które czekają mieszkańcy - mówiła w "Sygnałach dnia" w radiowej Jedynce wicemarszałek Senatu Magdalena Biejat z Lewicy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio Sygnały Dnia polityka KO rząd Rząd Donalda Tuska lewica Magdalena Biejat

W kasku na hulajnodze i rowerze. Minister o nowym obowiązku

Na rower czy elektryczną hulajnogę tylko w kasku. Obowiązek będzie dotyczył dzieci do 16. roku życia - mówił w "Sygnałach dnia" w radiowej Jedynce minister infrastruktury Dariusz Klimczak. Nowe prawo ma szansę obowiązywać już od jesieni. Jego wprowadzenie resort uzasadnia lawinowo rosnącą liczbą wypadków z udziałem hulajnóg elektrycznych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio Sygnały Dnia polityka KO rząd Donald Tusk Rząd Donalda Tuska PSL Dariusz Klimczak ministerstwo infrastruktury hulajnogi

Rząd wyłączy X w Polsce? Gawkowski zdradza szczegóły

- To nie jest tak, że dzisiaj wyłączamy X. Ale jeśli modele językowe będą działały przeciwko człowiekowi, będą używały mowy nienawiści, to albo wyłączymy je, albo wyłączymy całe te platformy - powiedział w radiowej Trójce minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. W ten sposób skomentował skandaliczne treści generowane przez AI Grok należące do Elona Muska, w tym ataki na Donalda Tuska i pochwały Grzegorza Brauna.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trójka Renata Grochal polityka Krzysztof Gawkowski sztuczna inteligencja

Big techy i podatek cyfrowy. "Te pieniądze nam się należą"

- Big techy, czyli wielkie firmy technologiczne, niejednokrotnie mają budżety porównywalne z budżetami państw europejskich. Powinny płacić większe podatki za swoje usługi. Nie może być tak, że fakturę za reklamę na Facebooku dostajemy z Irlandii. To nie tędy droga. Polska też coś powinna z tego mieć - tłumaczył w "Sygnałach dnia" w radiowej Jedynce wiceminister cyfryzacji Michał Gramatyka.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio Sygnały Dnia polityka rząd Michał Gramatyka cyfryzacja podatek cyfrowy Polska 2050

Wicepremier z Polski 2050? "Nie ma ku temu powodów"

Minister Marcin Kierwiński potwierdził w radiowej Trójce, że wraz z rekonstrukcją rządu Polska 2050 nie otrzyma stanowiska wicepremiera. - Do rozmowy na ten temat powrócimy, kiedy zgodnie z umową koalicyjną Szymon Hołownia przestanie być marszałkiem Sejmu - powiedział pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi.   
Zobacz więcej na temat:  Renata Grochal Trójka POLSKA polityka rekonstrukcja rządu Donald Tusk Szymon Hołownia

Ustawa wiatrakowa. "Weto byłoby fatalną decyzją prezydenta"

Wiceminister klimatu Miłosz Motyka przekonywał, że decyzja prezydenta o zawetowaniu ustawy wiatrakowej byłaby fatalna w skutkach. - Trudno mi sobie wyobrazić, by pan prezydent wetował mrożenie cen energii. Byłoby to kontrskuteczne politycznie, ale przede wszystkim fatalne dla naszej energetyki, dla gospodarki i dla  społeczności lokalnych, więc liczę, że do tego nie dojdzie - mówił w "Sygnałach dnia" w radiowej Jedynce.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio Sygnały Dnia polityka KO rząd PSL energetyka Karol Nawrocki Miłosz Motyka energia odnawialna