Polskie Radio
Section05
obława augustowska

"Mam nadzieję, że prawda o losie ofiar ujrzy światło dzienne". Prezydent w rocznicę Obławy Augustowskiej

W Dzień Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej prezydent Andrzej Duda włączył się w hołd dla rodaków poległych za wierność ojczyźnie. Prezydent w przesłaniu do Polaków złożył też wyrazy uznania wszystkim dbającym o historyczną prawdę i przyczyniającym się do jej upowszechniania.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa podlaskie NKWD HISTORIA obława augustowska społeczeństwo

Obława Augustowska jak Katyń. "Zginęli, bo byli Polakami"

12 lipca 1945 roku Armia Czerwona z NKWD, wspomagane przez Urząd Bezpieczeństwa oraz Ludowe Wojsko Polskie, przeprowadziły akcję pacyfikacyjną na terenie Puszczy Augustowskiej i jej okolic. Komuniści aresztowali wtedy 7 tysięcy osób, 600 nigdy nie wróciło do domu. Zostali wywiezieni w nieznanym kierunku i zamordowani. 
Zobacz więcej na temat:  Armia Czerwona Armia Krajowa komunizm NKWD obława augustowska II wojna światowa stalinizm

Obława Augustowska. Wspomnienia rodzin ofiar [POSŁUCHAJ]

- Jak tato wyszedł z przesłuchania, już był nie do poznania, ledwo szedł. To był ostatni raz, kiedy go widziałem, potem nie było już żadnej wiadomości - opowiadał Józef Szmygiel, syn Franciszka. 78 lat temu rozpoczęła się Obława Augustowska, największa sowiecka zbrodnia popełniona na Polakach po zakończeniu II wojny światowej. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski obława augustowska NKWD Armia Czerwona Armia Krajowa stalinizm II wojna światowa zbrodnie sowieckie HISTORIA

78. rocznica "małego Katynia". Reportaż "Wszelki ślad zaginął" [POSŁUCHAJ]

W lipcu przypada 78. rocznica akcji pacyfikacyjnej, zwanej obławą, przeprowadzonej przez NKWD po zakończonej wojnie, na północno-wschodnich terenach Polski. Zginęło wówczas blisko tysiąc osób. Do dziś nie znaleziono ich ciał. Zapraszamy do wysłuchania reportażu Alicji Maciejowskiej pt. "Wszelki ślad zaginął". 
Zobacz więcej na temat:  reportaż w Jedynce reportaż Alicja Maciejowska historia Polski obława augustowska pr poleca Suwalszczyzna

78. rocznica obławy augustowskiej. Na Suwalszczyźnie rozpoczynają się obchody

W sobotę rozpoczynają się obchody 78. rocznicy obławy augustowskiej. Instytut Pileckiego przygotował dla mieszkańców Suwalszczyzny szereg wydarzeń. Będzie to między innymi gra terenowa inspirowana Komitetem Poszukiwawczym Ofiar Obławy Augustowskiej przygotowana przez Młodzieżową Radę Instytutu.
Zobacz więcej na temat:  obława augustowska historia Polski II wojna światowa komunizm Armia Czerwona POLSKA społeczeństwo

Ewelina Flinta i singiel "Sama na planecie". "To utwór tragiczno-komiczny"

Ewelina Flinta na dobre powraca na polską scenę muzyczną. "Sama na planecie" to czwarty singiel promujący najnowsze wydawnictwo artystki. - To utwór tragiczno-komiczny - przyznaje, choć jednocześnie zwraca uwagę, że dużo zależy od indywidualnej interpretacji słuchacza. Trzeci studyjny album artystki będzie nosił nazwę "Mariposa".
Zobacz więcej na temat:  Anna Will ewelina flinta historia Polski bezsenność obława augustowska

Twarze ofiar obławy augustowskiej na wystawie w centrum Warszawy. "Przywracanie pamięci"

Zginęli w niewyjaśnionych okolicznościach latem 1945 roku, dziś pamięć o nich wraca dzięki specjalnej wystawie. Mowa o ofiarach obławy augustowskiej, największej sowieckiej zbrodni na Polakach po II wojnie światowej. Ekspozycję "Lipcowi. Twarze ofiar Obławy Augustowskiej" przygotowaną przez Instytut Pileckiego otwarto przy skwerze Hoovera na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA obława augustowska HISTORIA NKWD Instytut Pileckiego wystawa społeczeństwo Warszawa

Rocznica Obławy Augustowskiej. Gralicki: prawda o losie zatrzymanych leży w rosyjskich archiwach

- Rodziny i bliscy ofiar Obławy Augustowskiej do dziś nie mają oficjalnego potwierdzenia ich losu, nie znają miejsca spoczynku doczesnych szczątków - powiedział w Polskim Radiu 24 Bartosz Gralicki z Instytutu Pileckiego. - Prawda o losach zatrzymanych lipcu 1945 roku wciąż leży w rosyjskich i białoruskich archiwach - podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA obława augustowska PRL zbrodnie sowieckie Antoni Opaliński regiony podlaskie

Prezes PiS w 77. rocznicę Obławy Augustowskiej: przykład walki wolnego świata z despotyzmem

Oddając hołd ofiarom Obławy Augustowskiej, kierujemy nasze myśli także ku bohaterskim Ukrainkom i Ukraińcom. Ich walka o niepodległość, jest również walką o niezawisłość naszej części Europy - stwierdził prezes PiS Jarosław Kaczyński w liście odczytanym przez posła Jarosława Zielińskiego z okazji 77. rocznicy tzw. małego Katynia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA pamięć obława augustowska ZSRR Ukraina Jarosław Kaczyński historia Polski społeczeństwo

"Zapłacili straszliwą cenę za wierność Polsce". Hołd prezydenta dla ofiar Obławy Augustowskiej

Nie ustaniemy w poszukiwaniu prawdy o tamtej zbrodni i upamiętnieniu jej ofiar - podkreślił prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników obchodów 77. rocznicy Obławy Augustowskiej. Jak zaznaczył, "nie zapomnimy przestrogi z bolesnej przeszłości, nie pozwolimy złu by znów mogło się rozlewać, niewolić i krzywdzić". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA podlaskie regiony HISTORIA historia Polski NKWD ZSRR zbrodnie sowieckie II wojna światowa obława augustowska Andrzej Duda pamięć