Polskie Radio
Section05
obława augustowska

77. rocznica Obławy Augustowskiej. Premier uczcił pamięć poległych: zginęli, bo byli Polakami

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że zbrodnia augustowska wymaga pełnego wyjaśnienia. Przy Wzgórzu Krzyży w Gibach, miejscu symbolizującym grób ofiar Obławy Augustowskiej, odbywają się główne obchody 77. rocznicy największej zbrodni dokonanej na Polakach po II wojnie światowej. Szef rządu przekonywał, że zbrodnia była precyzyjnie zaplanowana, a jej ofiary miały zostać zapomniane.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA podlaskie regiony Mateusz Morawiecki HISTORIA historia Polski NKWD ZSRR zbrodnie sowieckie II wojna światowa obława augustowska Instytut Pamięci Narodowej Instytut Pileckiego

Obława Augustowska. Dr Ukielski: archiwa sowieckie i rosyjskie nie płoną, ale są zamknięte

- Powszechna pamięć zbiorowa też ma swoją pojemność, rzeczywiście więc o Obławie Augustowskiej niewiele mówiono - mówił w Polskim Radiu 24 dr Paweł Ukielski, historyk, politolog, wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego. Gościem audycji był też Tomasz Stefanek, historyk idei z Instytutu Pileckiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA obława augustowska NKWD historia Polski ZSRR zbrodnie sowieckie

Obława Augustowska w pamięci świadków historii i filmowców

16 maja w Puszczy Augustowskiej odsłonięto pomnik upamiętniający ofiary Obławy Augustowskiej. Kolejne inicjatywy społeczne oraz wojna na Ukrainie skłaniają do spotkań w gronie osób szukających prawdy o tym mordzie, czy też w środowiskach filmowców i literatów. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka historia Polski II wojna światowa obława augustowska Arkadiusz Gołębiewski Magdalena Gawin Augustów Związek Radziecki

Obława augustowska. Wyjątkowa wystawa ku pamięci ofiar Armii Czerwonej

W Suwałkach otwarto wystawę "Lipcowi. Twarze ofiar Obławy Augustowskiej". - Spoglądając na fotografie tych ludzi, widzimy ogrom tragedii i strat. Widzimy przerwane życiorysy i również to wszystko, co się nie wydarzyło, ponieważ zostali aresztowani i zginęli - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Tomasz Stefanek, pełnomocnik dyrektora Instytutu Pileckiego ds. programowych.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski obława augustowska Suwałki Patryk Michalski Witold Banach

"Przywróci pamięć o niewinnie zamordowanych". W Suwałkach otwarto wystawę poświęconą ofiarom obławy augustowskiej

W Suwałkach otwarto wystawę "Lipcowi. Twarze ofiar Obławy Augustowskiej". Na ekspozycję, którą przygotował Instytut Pileckiego, składają się zdjęcia ofiar zbrodniczej akcji Armii Czerwonej i NKWD przeprowadzonej w lipcu 1945 roku, na mieszkańcach Augustowszczyzny i Suwalszczyzny.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski obława augustowska Suwałki społeczeństwo

76. rocznica Obławy Augustowskiej. Zbrodnia popełniona przez Sowietów nazywana jest też "Małym Katyniem"

76 lat temu, 12 lipca 1945 roku, oddziały Armii Czerwonej przy pomocy Ludowego Wojska Polskiego oraz funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa rozpoczęły na Suwalszczyźnie wielką akcję pacyfikacyjną, która przeszła do historii jako "Obława Augustowska". Uchwałą Sejmu z 2015 roku 12 lipca jest obchodzony Dzień Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski obława augustowska NKWD

"Niech opowiada o losie Polski i Polaków w XX wieku". Piotr Gliński o Domu Turka

- Dom Turka to miejsce, które mamy obowiązek zachować, aby opowiadało o losie Polski i Polaków w XX wieku - powiedział w piątek w Augustowie (Podlaskie) wicepremier, minister kultury dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński. W zabytkowym budynku ma powstać Muzeum Obławy Augustowskiej.
Zobacz więcej na temat:  obława augustowska pamięć muzeum Piotr Gliński Suwalszczyzna Augustów POLSKA społeczeństwo

75 lat od Zbrodni Augustowskiej. Rosyjski historyk: Kreml kłamie na ten temat

- Augustowska Obława była zbrodniczą rozprawą z tymi, których kontrwywiad Związku Radzieckiego uznał za podejrzanych - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Nikita Pietrow ze Stowarzyszenia "Memoriał". 25 lipca mija 75 lat od zakończenia antypolskiej operacji sowieckich służb, w wyniku której zamordowano 592 działaczy polskiego podziemia.
Zobacz więcej na temat:  Maciej Jastrzębski obława augustowska ZSRR Związek Sowiecki historia Polski Sygnały Dnia

"Towarzystwo Niepokornych". 75. rocznica Obławy Augustowskiej

- Wszyscy w Europie cieszyli się wolnością, my także. Niestety decyzją Stalina opracowany został plan agresji na Puszczę Augustowską, by wyłowić wszystkich żołnierzy AK. 12 lipca 1945 r. armia frontu białoruskiego wkroczyła na tereny sokólskie, augustowskie i suwalskie - powiedział w Polskim Radiu 24 ks. Stanisław Wysocki, prezes Związku Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej 1945 r.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski II wojna światowa obława augustowska Suwalszczyzna NKWD ludobójstwo

75. rocznica Obławy Augustowskiej. "Sowieci uwięzili i torturowali ok. 7 tys. Polaków"

W miejscowości Giby na Suwalszczyźnie, odbywają się uroczystości upamiętniające ofiary obławy augustowskiej. Obchody są organizowane w 75. rocznicę największej - po II wojnie światowej - akcji pacyfikacyjnej, przeprowadzonej na żołnierzach podziemia niepodległościowego przez sowietów, w Gibach, gdzie znajdują się symboliczne mogiły zamordowanych.
Zobacz więcej na temat:  obława augustowska zbrodnie sowieckie

75. rocznica Obławy Augustowskiej. "Sowieci uwięzili i torturowali ok. 7 tys. Polaków"

W miejscowości Giby na Suwalszczyźnie, odbędą się uroczystości upamiętniające ofiary obławy augustowskiej. Obchody są organizowane w 75. rocznicę największej - po II wojnie światowej - akcji pacyfikacyjnej, przeprowadzonej na żołnierzach podziemia niepodległościowego przez sowietów, w Gibach, gdzie znajdują się symboliczne mogiły zamordowanych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony Suwalszczyzna podlaskie obława augustowska rocznica HISTORIA historia PRL zbrodnie sowieckie komunizm