Polskie Radio
Section05
Parlament Europejski

Polak wiceprzewodniczącym największej partii w PE

Andrzej Halicki z Platformy Obywatelskiej został wybrany na wiceprzewodniczącego największej frakcji w Europarlamencie - Europejskiej Partii Ludowej. Otrzymał on największe poparcie spośród ubiegających się o to stanowisko kandydatów. Szefem grupy, do której oprócz deputowanych PO należą też europosłowie PSL-u, pozostał Niemiec Manfred Weber. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Unia Europejska Andrzej Halicki koalicja obywatelska PSL

Bocheński: von der Leyen ma zrozumienie dla Tuska, ale nie Polski

- Kategorycznie nie zgadzam się z Donaldem Tuskiem, że Ursula von der Leyen ma zrozumienie dla polskich spraw. Uważam, że może ma zrozumienie partyjne dla Donalda Tuska. Stąd rezygnacja z procedury artykułu 7. - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia europoseł PiS Tobiasz Bocheński. 
Zobacz więcej na temat:  Sygnały Dnia Donald Tusk Tobiasz Bocheński Prawo i Sprawiedliwość polityka Polska w Unii Europejskiej Grzegorz Osiecki POLSKA

O krok od nacjonalizmu? Co oznacza, to że radykalna prawica zyskuje po wyborach do PE?

Dokładnie tydzień po wyborach do Parlamentu Europejskiego Jarosław Kuźniar wraz z zaproszonymi przez siebie gośćmi sprawdził, co oznacza w rzeczywistości ich wynik. Zajrzeliśmy więc do państw, w których ugrupowania prawicowe zyskały na sile, zdobyły więcej mandatów. 
Zobacz więcej na temat:  Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024 Francja Niemcy Węgry Dominik Hejj Kamil Zajączkowski Jarosław Kuźniar Trójka

Po wyborach do PE. Gasiuk-Pihowicz: koalicja ma się dobrze

- Koalicja ma się dobrze. Mamy poczucie, że koalicja jest silna, gdy silne są jej trzy filary, z duchem odpowiedzialności podchodzimy do następnych miesięcy - mówiła w Programie 3 Polskiego Radia Kamila Gasiuk-Pihowicz (Koalicja Obywatelska). Gośćmi audycji byli również: Anna Gembicka (Prawo i Sprawiedliwość), Błażej Poboży (Kancelaria Prezydenta), Aleksandra Leo (Trzecia Droga - Polska 2050), Witold Tumanowicz (Konfederacja) i Wanda Nowicka (Lewica).
Zobacz więcej na temat:  Trójka Renata Grochal POLSKA Kamila Gasiuk-Pihowicz Wanda Nowicka Anna Gembicka Błażej Poboży Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024 polityka wybory do Parlamentu Europejskiego

Wybory do PE zatrzęsły niemiecką polityką. Andrzej Byrt: walono w rządzących, jak w bęben

Liberałowie, Zieloni i socjaldemokraci z SPD zebrali łącznie mniej głosów niż CDU, która wygrała wybory europarlamentarne w Niemczech. - W tej chwili nie grozi tam zmiana rządu - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Andrzej Byrt, były polski ambasador w Niemczech. Dlaczego aktualnie rządzące partie poniosły wyborczą porażkę?
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski Niemcy Andrzej Byrt Maciej Bochajczuk Krzysztof Kubiak

Wybory do PE zatrzęsły niemiecką polityką. Andrzej Byrt: walono w rządzących, jak w bęben

Liberałowie, Zieloni i socjaldemokraci z SPD zebrali łącznie mniej głosów niż CDU, która wygrała wybory europarlamentarne w Niemczech. - W tej chwili nie grozi tam zmiana rządu - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Andrzej Byrt, były polski ambasador w Niemczech. Dlaczego aktualnie rządzące partie poniosły wyborczą porażkę?
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski Niemcy Andrzej Byrt Maciej Bochajczuk Krzysztof Kubiak

Polskie Radio 24 Skrajna prawica i nacjonalizm. Europa po wyborach do PE

- Nacjonalizm w różnych językach i tradycjach ma różne konotacje. W języku polskim mamy mocno zakorzenione rozróżnienie pomiędzy pojmowanym pozytywnie patriotyzmem a nacjonalizmem, postrzeganym jako ideologia nienawiści. To rozróżnienie jest wartościowe, warto je pielęgnować - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Rafał Pankowski z Collegium Civitas.      
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024 Polskie Radio 24 nacjonalizm

POLSKIE RADIO 24 Wybory do PE. Wojciech Przybylski analizuje wyniki prawicy

- W społeczeństwach niemieckim i francuskim podkopywana jest pewna obietnica umowy społecznej - powiedział w Polskim Radiu 24 Wojciech Przybylski analizując wyniki wyborów do PE. - Społeczeństwa się dezintegrują, nie mają oferty politycznej odpowiadającej ich potrzebie poczucia bezpieczeństwa w wymiarze zewnętrznym i solidarności międzypokoleniowej - wyjaśnił. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Unia Europejska infografika

ANALIZA Wstrząsy po eurowyborach. Szok we Francji, w wielu krajach zwrot na prawo

Wybory do Parlamentu Europejskiego przyniosły potężny wstrząs w tzw. europejskim silniku, tandemie Francja - Niemcy. W  związku z sukcesem narodowców Francuzi idą do urn już 30 czerwca. Alternatywa dla Niemiec też domaga się wyborów: ma drugi wynik w kraju. Także w kilku innych krajach doszło do przechyłu w prawo - w Austrii, Holandii. Parlament Europejski pozostanie jednak w dużej mierze taki, jak był - głosy z całej UE ustaliły podobny układ polityczny jak w minionej kadencji. W tle eurowyborów jest też dymisja rządu w Belgii i zmiany preferencji politycznych w innych krajach.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Komisja Europejska Ursula von der Leyen Europa Unia Europejska Niemcy Francja Belgia Holandia Słowacja

Pierwsza sesja nowego PE. Wiemy, czym zajmą się europosłowie

Na 18 lipca, dzień pierwszej sesji nowego Parlamentu Europejskiego, wstępnie zaplanowano wybór osoby, która przez najbliższe pięć lat będzie stała na czele Komisji Europejskiej. Tak wynika z ustaleń brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej. Szanse na drugą kadencję ma obecna szefowa Ursula von der Leyen, ale jej wybór nie jest przesądzony.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Komisja Europejska Ursula von der Leyen Europa Unia Europejska