Polskie Radio
Section05
pielgrzymka

Papież zwrócił się do Polaków. "Pielgrzymujcie w intencji pokoju na świecie"

Papież Franciszek poprosił Polaków, by trud pielgrzymowania na Jasną Górę i do innych sanktuariów ofiarowali za Kościół i pokój na świecie, a zwłaszcza na Ukrainie. Po miesięcznej przerwie wakacyjnej papież spotkał się w środę z wiernymi na audiencji generalnej w Watykanie. Relacjonował swą niedawną podróż do Kanady.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT papież Franciszek pielgrzymka papież Kościół katolicki

"Obudziło to we mnie oburzenie i wstyd". Papież spotkał się z byłymi uczniami szkół rezydencjalnych

Papież Franciszek, przebywający w mieście Iqaluit na dalekiej północy Kanady, spotkał się w piątek z grupą byłych uczniów szkół rezydencjalnych - przymusowych placówek, do których wysyłano dzieci z rdzennych ludów. Następnie w przemówieniu po raz kolejny w czasie tej wizyty prosił o przebaczenie za zło popełnione przez katolików, którzy w tych szkołach przyczynili się do polityki asymilacji kulturowej.
Zobacz więcej na temat:  papież papież Franciszek Kościół katolicki wiara pielgrzymka Indianie Kanada ŚWIAT Europa

"To musi stać się okazją do nawrócenia". Franciszek o wstydzie i bólu z powodu krzywd

Papież w katedrze Notre Dame w Quebecu odprawił nieszpory dla kanadyjskich duchownych i pracowników duszpasterskich. W homilii powiedział, że wstyd i ból z powodu krzywd wyrządzonych przez ludzi Kościoła dzieciom rdzennych mieszkańców muszą stać się okazją do nawrócenia.
Zobacz więcej na temat:  papież Franciszek Kanada Kościół katolicki miłość pielgrzymka Jezus Chrystus ŚWIAT Ameryka wiara

Papież Franciszek: w obliczu bezsensownego szaleństwa wojny musimy leczyć rany nienawiści

- W obliczu bezsensownego szaleństwa wojny znów musimy łagodzić skrajności przeciwstawieństw i leczyć rany nienawiści - powiedział papież Franciszek w Quebecu w kolejnym dniu swej pielgrzymki do Kanady. - Nie trzeba pytać, jak kontynuować wojny, ale jak je zakończyć - dodał.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Kanada Ameryka Północna papież Franciszek pielgrzymka aktualności katolickie

Papież wyruszył na pielgrzymkę do Kanady. W planach spotkanie z premierem i rdzenną ludnością kraju

O godzinie 9.00 papież Franciszek wyruszył z rzymskiego lotniska Fiumicino, gdzie rozpocznie sześciodniową pielgrzymkę do Kanady. Pierwszym etapem jego podróży jest Edmonton, w którym papieski samolot ma wylądować po ponad dziesięciogodzinnym locie. O szczegółach z Rzymu korespondent Polskiego Radia Piotr Kowalczuk.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka Ameryka Północna Kanada papież papież Franciszek pielgrzymka wiara religia Kościół Kościół katolicki chrześcijaństwo

TYLKO U NAS Przed pandemią do miejsc świętych pielgrzymowało 7 mln Polaków. Jak może być w tym roku?

W te wakacje zniesiono restrykcje dotyczące pielgrzymek do Ziemi Świętej. - To bardzo optymistyczny akcent, którym chcemy się podzielić i zaprosić do pielgrzymowania - mówi przewodnik Agnieszka Czyż-Mańkowska. Czym pielgrzymowanie różni się od turystyki, w rozmowach z portalem PolskieRadio24.pl mówili organizatorzy ruchu pielgrzymkowego i przewodnicy w podróżach do miejsc świętych.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo POLSKA pielgrzymka aktualności katolickie Jasna Góra Izrael Santiago de Compostela Przemysław Goławski

Gwałtowna powódź w czasie pielgrzymki w Indiach. Są ofiary i zaginieni

Co najmniej 16 osób zginęło w wyniku nagłej powodzi, którą napotkali pielgrzymi udający się do jaskini Amarnath (Indie) - jednego z najbardziej znanych miejsc kultu w hinduizmie. Na miejscu trwa akcja ratunkowa, w której oprócz służb, uczestniczy także wojsko. Funkcjonariusze ewakuują rannych i poszukują ponad 20 osób, które uznano za zaginione. Hinduskie władze zawiesiły pielgrzymkę do odwołania.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Indie pielgrzymka powódź

Beatyfikacje, Tatry i komunizm. Druga pielgrzymka Jana Pawła II do Polski

W dniach 16-23 czerwca 1983 roku papież Jan Paweł II po raz drugi odwiedził Polskę. W ojczyźnie spędził ponad tydzień. W tym czasie spotykał się z młodzieżą, rozmawiał z Lechem Wałęsą, a także z premierem Wojciechem Jaruzelskim.  
Zobacz więcej na temat:  historia Polski HISTORIA papież Jan Paweł II beatyfikacja Solidarność Lech Wałęsa Wojciech Jaruzelski pielgrzymka Kraków Tatry Uniwersytet Jagielloński lata 70 lata 80 stan wojenny

Abp Jędraszewski o przyjmowaniu uchodźców z Ukrainy. "Przetrwał chrześcijański duch w naszej ojczyźnie"

- W krajach, gdzie już nie ma miejsca dla Boga w przestrzeni publicznej, nie ma także otwartych domów dla uchodźców. Są co najwyżej przejściowe obozy – powiedział abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski,  podczas wtorkowej mszy z udziałem Episkopatu Polski w zakopiańskim sanktuarium p.w. Świętej Rodziny.
Zobacz więcej na temat:  pielgrzymka Jan Paweł II wiara Jezus Chrystus Kościół katolicki POLSKA społeczeństwo Marek Jędraszewski aktualności katolickie