Polskie Radio
Section05
pkb

Eksperci: teraz ważne jest pozytywne patrzenie na przyszłość gospodarki

Postpandemiczna gospodarka się podnosi, rośnie nie tylko konsumpcja, ale też w szybkim tempie odbudowują się inwestycje, czego ekonomiści w zasadzie nie prognozowali. Teraz ważna jest psychologia, pozytywne myślenie o przyszłości, nawet wobec pewnych niepokojących aspektów takich jak zadłużenie czy inflacja - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Piotr Bujak główny ekonomista banku PKO BP i dr Adam Ruciński z firmy BTFG.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA COVID-19 pkb zatrudnienie inwestycje płace

Eksperci: poradziliśmy sobie z pandemią, ale musimy bacznie obserwować wskaźniki inflacji i zadłużenia budżetu

Polska z pandemią doskonale sobie poradziła, ale nie oznacza to, że możemy spocząć na laurach. Sytuacja cały czas się zmienia, przyszłość pandemii nie jest pewna, a rosnąca inflacja niepokoi  nawet zagraniczne agencje ratingowe - mówili goście audycji "Rządy pieniądza": radca prawny Paweł Pelc i Marek Kłoczko, wiceprezes Krajowej Izby Gospodarczej.  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA fitch inflacja pkb deficyt budżetowy

Piotr Patkowski: w budżecie na rok 2022 spełnimy dwa ważne wymogi z Maastricht

Projekt budżetu na rok 2022 ma charakter przejściowy, bo sam COVID-19 jest czymś nieprzewidywalnym, ale to jeszcze nie będzie czas na konsolidacje finansów i zaciskanie pasa - stwierdził Piotr Patkowski, wiceminister finansów w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA deficyt budżetowy budżet Polski Komisja Europejska Unia Europejska emerytury mundurowe płace NFZ służba zdrowia pkb

Polska dobrze poradziła sobie z pandemią na tle UE, uważa minister finansów

Polska gospodarka radzi sobie nieźle w starciu z pandemią; są branże, które mocniej dotknęły ograniczenia dotyczące Covid-19, ale patrząc na wskaźniki ekonomiczne za ostatnie półtora roku, wypadamy dobrze na tle UE - pisze w felietonie dla Biznes w Interia.pl minister finansów Tadeusz Kościński.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA pandemia pkb Tadeusz Kościński inflacja bezrobocie tarcza antykryzysowa

Eksperci: wzrost gospodarczy powinna wspierać rozsądna konsumpcja

Wzrost gospodarczy to efekt zarówno zaradności naszych przedsiębiorców i pracowników, jak i rządowego wsparcia, które przyszło w odpowiednim momencie. Daje to efekt w postaci dwucyfrowego wzrostu PKB, a także stale rosnącej konsumpcji, ciągle potrzebne na etapie odbicia po pandemii. Ważne jednak, żeby była to konsumpcja przemyślana, podyktowana rozsądkiem i dbałością o środowisko – mówili goście audycji "Rządy pieniądza": prof. Elżbieta Mączyńska prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego i dr Marian Szołucha z Instytutu Prawa Gospodarczego.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA pkb inwestycje Koronawirus w Polsce

polski ład "To usunięcie szarej strefy". Płażyński o podniesieniu składki zdrowotnej

- Nie widzę powodu, dlaczego ktoś, kto zarabia 100 tys. złotych, musiał się rozliczać na poziomie kwoty ryczałtowej kilkuset złotych, a osoba zatrudniona na umowę o pracę z takimi samymi zarobkami musiała płacić wielokrotnie więcej - mówił w Polskim Radiu 24 Kacper Płażyński (PiS). 
Zobacz więcej na temat:  Adrian Klarenbach Polskie Radio 24 Kacper Płażyński POLSKA polityka Polski Ład podatki służba zdrowia finanse finanse publiczne pkb GOSPODARKA gospodarka polska

ANALIZA "Wzmacniają system bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO". Korzyści z obecności wojsk USA w Polsce

Stosunki polsko-amerykańskie mają znaczący wpływ na system bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO. Przerzucone do Polski pododdziały Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej oraz elementy wspierające, w tym Brygada Lotnictwa Bojowego oraz budowana w Redzikowie instalacja systemu obrony przeciwrakietowej, to tylko niektóre przykłady trwałości transatlantyckich więzi sojuszniczych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA pkb Wojsko Polskie wojsko Patriot Ministerstwo Obrony Narodowej F-35 ŚWIAT USA Ameryka Północna