Polskie Radio
Section05
pkb

"Uwalniać sektory gospodarki nakładając obostrzenia sanitarne". Dr Artur Bartoszewicz o lockdownie

- Przestrzeń do interwencji i pomocy finansowej przedsiębiorcom jeszcze jest, ale trzeba myśleć o tym, by otwierać sektory gospodarcze, zwiększając jednocześnie obostrzenia sanitarne z tym związane - mówił w Polskim Radiu 24 dr Artur Bartoszewicz ze Szkoły Głównej Handlowej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 GOSPODARKA pkb inflacja przedsiębiorca rząd Mateusza Morawieckiego tarcza antykryzysowa

Znaczenie niemieckiej gospodarki dla polskiego PKB. Ekonomista: decyzje podjęte w Niemczech, będą wpływały też na nas

- Prawie połowa polskiego PKB to eksport. Najważniejszym odbiorcą naszych towarów są Niemcy. Jeśli ich gospodarka zdoła ponownie wejść na wysokie obroty, to my też na tym skorzystamy - powiedział ekonomista Marek Zuber.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Krzysztof Świątek pandemia epidemia koronawirus gospodarka polska gospodarka za granicą pkb Niemcy

Nowe prognozy gospodarcze Komisji Europejskiej dla Europy, w tym dla Polski

Komisja Europejska zaktualizowała prognozy gospodarcze dla krajów strefy euro i Unii Europejskiej. W przypadku PKB są one lepsze niż kilka miesięcy temu. Z powodu kosztów walki ze skutkami ekonomicznymi koronawirusa rosnąć będzie jednak zadłużenie.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA pkb Komisja Europejska prognozy bezrobocie koronawirus Koronawirus w Polsce dług publiczny finanse publiczne deficyt budżetowy

Prezes PFR: dobre wyniki przemysłu we wrześniu to dobry prognostyk dla polskiej gospodarki

Obecne restrykcje związane z koronawirusem to koszt ok. 2-proc. spadku aktywności w czwartym kwartale - ocenił we wtorek prezes PFR Paweł Borys. Odniósł się w ten sposób do ostatnich danych GUS,  z których wynika, że produkcja przemysłowa we wrześniu była większa o 5,9 proc. niż przed rokiem i aż o 15,5 proc. niż w sierpniu tego roku.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA produkcja przemysłowa produkcja samochody przemysł pkb

Budżet w czasie pandemii. Poseł PiS: Polska idzie tą samą drogą, co inne państwa europejskie

- Polska gospodarka jest jedną z tych, które najłagodniej przechodzą obecny kryzys - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Kazimierz Smoliński (PiS). Jan Grabiec (rzecznik PO) zauważył, że budżet nie ujawnia całej prawdy o stanie finansów publicznych. Tegoroczny budżet miał być bez deficytu – jednak ostatecznie dochody spadły o ponad 36 mld zł, a wydatki wzrosły o około 73 mld zł. Spadek PKB ma obecnie wynieść 4,6 procent. Planowany był wzrost o 3,7 procenta.
Zobacz więcej na temat:  polityka POLSKA Prawo i Sprawiedliwość rząd zjednoczona prawica Marek Mądrzejewski budżet GOSPODARKA pkb

Eksperci: dług państwa trzeba będzie spłacić, a cel rząd w tej kwestii jest ambitny

Pomoc przedsiębiorcom w dobie pandemii była konieczna ale zadłużenie państwa, do którego doprowadziła samo w sobie nie jest dobre bo przecież trzeba je będzie spłacić. Rząd stawia tu sobie ambitne cele i pokazuje je w ustawie budżetowej. Trzeba będzie oglądać każdą złotówkę ale łącząc wydatki na inwestycje i cele prospołeczne - mówili w audycji "Rządy Pieniądza" prof. Konrad Raczkowski z Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP oraz dr Sławomir Dudek – z Pracodawców RP.
Zobacz więcej na temat:  Koronawirus w Polsce banki budżet Polski pkb GOSPODARKA