Polskie Radio
Section05

poezja

"VI Symfonia - Pieśni chińskie" Pendereckiego

- Omówiliśmy całą symfonię. Ścisły kontakt z profesorem miałem cały czas, nie podczas samego nagrania, ale głównie przed. Wysłaliśmy mu to nagranie kilka miesięcy temu. Mam nadzieję, że ją poznał, choć nie czuł się dobrze - mówił o pracy nad utworem Krzysztofa Pendereckiego Wojciech Rajski, dyrektor artystyczny Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Penderecki Krzysztof Penderecki w Polskim Radiu muzyka klasyczna Chiny poranek Dwójka Wojciech Rajski Beata Stylińska

Krzysztof Koehler o młodej polskiej poezji w latach 90.

– To było ugrupowanie poetów skupionych wokół periodyku "Brulion. Pisma nosem", które pod opiekę wzięło zaczynających wówczas twórców. Zamieszanie polegało na tym, że ci pisarze chcieli być postrzegani jako pewne środowisko literackie. Chyba nie wszyscy z nas mieli sprecyzowaną wizję, jaką chcemy realizować jako artyści, natomiast łączyła nas silna niechęć do wchodzenia w zastane sytuacje literackie – wspomina Krzysztof Koehler. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Mateusz Matyszkowicz KULTURA literatura

Nie tylko "Dżuma" Camusa. Co czytać w czasach zarazy?

Wydawcy i serwisy sprzedaży we Francji i Włoszech donoszą o rosnącej popularności arcydzieła francuskiego noblisty. Więcej "Dżumy" sprzedaje się także w Polsce. Według mediów ma to związek z pandemią koronawirusa. Powieść Alberta Camusa to bez wątpienia najsłynniejsze dzieło na temat zarazy, ale nie jedyne.
Zobacz więcej na temat:  Albert Camus Stephen King Herbert George Wells José Saramago Daniel Defoe Giovanni Boccaccio Adam Mickiewicz Juliusz Słowacki Jalu Kurek Tomasz Mann Gabriel García Márquez Mary Shelley Margaret Atwood Bram Stoker KSIĄŻKA literatura książki proza epidemia grypy pandemia wirus wirusy choroby zakaźne koronawirus pisarz pisarze i poeci horror science-fiction historia Europy historia Polski HISTORIA bakterie

Prof. Bereś: Wojaczek pisał listy bardziej do siebie niż do innych

- Te listy były dla niego rodzajem wyznania. I to niekoniecznie adresowanego do jego korespondentów i korespondentek. Mam wrażenie, że bardzo często on te listy pisał do siebie; próbował nazwać w nich pewne ważne dla niego rzeczy - mówił w Dwójce prof. Stanisław Bereś, autor opracowania tomu "Listy miłosne i nie" z korespondencją Rafała Wojaczka.
Zobacz więcej na temat:  Rafał Wojaczek Dwójka Dorota Gacek

Piękno poezji Mickiewicza na nowym albumie Krzysztofa Napiórkowskiego

– Mój zamysł był taki, żeby "Sonety Krymskie" Mickiewicza, które bez wątpienia są emanacją geniuszu tego autora, uczynić bardziej bliskimi i nieco je uwspółcześnić. To bardziej impresja niż typowy longplay – mówi pieśniarz i pianista Krzysztof Napiórkowski o swoim najnowszym albumie "Mickiewicz. Sonety Krymskie".
Zobacz więcej na temat:  Trójka muzyka hp Marek Niedźwiecki poezja śpiewana Adam Mickiewicz