Polskie Radio
Section05

poezja

Olga Brzezińska: poezja to miejsce, w którym gromadzą się sensy i znaczenia

- Nie jest rzeczą poezji, żeby zajmować się ocalaniem ludzi i narodów, ale jest rzeczą poezji mówić dobitnie prawdę i pomagać tworzyć takie przestrzenie, w których jest miejsce na wszelkie emocje i myśli. Poezja daje nam tez szansę na skoncentrowanie w zabieganym, dynamicznie zmieniającym się i często nas przerażającym świecie - mówiła w "Poranku Dwójki" Olga Brzezińska, dyrektor programowa Festiwalu Miłosza.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Siwek Czesław Miłosz Dwójka

Zbigniew Dmitroca: poezja Szałamowa wróciła do mnie niespodziewanie

- Wśród moich lektur znalazłem wiersze z listów i korespondencji Warłama Szałamowa. Zacząłem go czytać myśląc, że może te wiersze nie są tej klasy, co jego proza. Na próbę przełożyłem i opublikowałem jeden z nich i zdumiało mnie, że ten wiersz się wielu ludziom spodobał - opowiadał w Dwójce poeta, tłumacz i dramaturg Zbigniew Dmitroca.
Zobacz więcej na temat:  literatura Dwójka Kinga Michalska Jorge Luis Borges Warłam Szałamow

"Wiersze w mieście" - poezja buduje wspólnotę

20 wierszy z 20 krajów. Wspólnota będzie tematem przewodnim piątej edycji międzynarodowej akcji "Wiersze w mieście", która, z uwagi na pandemię koronawirusa, odbędzie się głównie w przestrzeni wirtualnej, dzięki czemu będzie dostępna także dla zainteresowanych mieszkających poza Warszawą. Projekt wystartuje już 15 kwietnia i potrwa miesiąc.
Zobacz więcej na temat:  książki literatura KULTURA Michał Montowski Mateusz Drozda

Joanna Lichocka o Jarosławie Rymkiewiczu: w jego decyzjach i twórczości widoczny jest patriotyzm

- Bohater książki jest przedstawicielem pokolenia, które urodziło się jeszcze przed wojną i dostało pierwsze lata życia w wolnej Polsce. Jego rodzice byli przedstawicielami inteligencji. Te tradycje, które mówią również o instynkcie patriotycznym, są widoczne w decyzjach i twórczości Jarosława Rymkiewicza - powiedziała o bohaterze swojej książki Joanna Lichocka.
Zobacz więcej na temat:  Joanna Lichocka książki patriotyzm Dwudziestolecie międzywojenne KULTURA literatura Jarosław Marek Rymkiewicz Polskie Radio 24

"Spróbuj opiewać okaleczony świat". Wspominamy Adama Zagajewskiego

To pierwsze słowa jednego z najsłynniejszych polskich wierszy, przetłumaczonego przez Clare Cavanagh, który po zamachach z 11 września 2001 roku trafił na eksponowaną stronę "New Yorkera". W tym tkwi siła poezji: pisana w określonych okolicznościach wybrzmiewa mocno w innym miejscu i czasie i powraca, tak jak dziś, działając nadal.
Zobacz więcej na temat:  Adam Zagajewski Barbara Marcinik Trójka KULTURA Włodek Pawlik

Konrad Wojtyła: sięgam po ważne lektury mistrzów

- Spośród książek, które wydają mi się niezwykle interesujące, jest przede wszystkim wznowiony "Drugi opór" Witolda Wirpszy. To książka bez precedensu, a teksty umieszczone w niej miały bardzo duży wpływ na poetów Nowej Fali i całego pokolenia ’68, które czerpało z tej twórczości pełnymi garściami - mówił w Dwójce poeta, krytyk i dziennikarz Konrad Wojtyła.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka literatura Józef Hen Rafał Wojaczek Witold Wirpsza Dorota Gacek