Polskie Radio
Section05
powstanie listopadowe

"Wielki mistrz realizmu politycznego, uczył dbania o polski interes". Prof. Kucharczyk o Mochnackim

- Maurycy Mochnacki to jeden z najbardziej oryginalnych polskich myślicieli politycznych. Był wielkim mistrzem polskiego realizmu politycznego. Mówił, żeby odrzucić mrzonki o walce o powszechne zbratanie i powszechną wolność; wskazywał, aby mieć na uwadze nasze własne interesy, odbudowę Rzeczypospolitej - podkreślił w Polskim Radiu 24 historyk prof. Grzegorz Kucharczyk.
Zobacz więcej na temat:  Maurycy Mochnacki Polskie Radio 24 powstanie listopadowe

Maurycy Mochnacki, postać tragiczna, jak całe pokolenie romantyków

Maurycy Mochnacki (1803-1834). Literat, publicysta polityczny, pianista, przyjaciel Fryderyka Chopina. Uczestnik powstania listopadowego i jego kronikarz. Radykał i wieczny buntownik, działacz emigracyjny. Jego szczątki spoczęły w sobotę (27.11) w Alei Zasłużonych na Powązkach Wojskowych. - Jest to postać tragiczna, dzieląca pewne cechy z całą generacją - mówi prof. Mikołaj Sokołowski, dyrektor Instytutu Badań Literackich PAN.
Zobacz więcej na temat:  Maurycy Mochnacki powstanie listopadowe emigracja romantyzm Katarzyna Kobylecka

Noc listopadowa – romantyczna gorączka pchnęła konspiratorów do walki

– Powstanie wybuchło w duchowej atmosferze przygotowanej przez Mickiewicza. Spiskowanie weszło Polakom w krew, mówiły o tym romantyczne wiersze o beznadziejnej sytuacji pod niewolą zaborców – mówił prof. Andrzej Fabianowski w audycji Polskiego Radia z 2010 roku. – Powstanie wzniecono, żeby móc się bić w otwartym polu. Konspirator stał się powstańcem, przestał się ukrywać i mógł być po prostu sobą.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA powstanie listopadowe Piotr Wysocki Warszawa

191. rocznica wybuchu Powstania Listopadowego. Warszawa odda hołd bohaterom

W 191. rocznicę wybuchu powstania listopadowego - jednego z największych zrywów niepodległościowych w dziejach Polski, Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk o 11.00 w Łazienkach Królewskich złoży kwiaty przy popiersiu pułkownika Piotra Wysockiego - działacza niepodległościowego, założyciela i przywódcy spisku podchorążych, inicjatora i uczestnika listopadowego zrywu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony mazowieckie Warszawa powstanie listopadowe historia Polski Wydarzenia

"Wskazywał na patriotyzm i szlachetną postawę". Jan Dziedziczak o Maurycym Mochnackim

- Powrót szczątków Maurycego Mochnackiego jest swoistym czasem patriotycznych rekolekcji. My Polacy znamy to nazwisko, kojarzy nam się z powstaniem listopadowym i walką o niepodległość (…), ale tak naprawdę nie ma świadomości, jak wielka to była postać - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Dziedziczak, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, pełnomocnik rządu do spraw Polonii i Polaków za granicą.
Zobacz więcej na temat:  Maurycy Mochnacki Polskie Radio 24 Tadeusz Płużański historia Polski powstanie listopadowe Jan Dziedziczak

TYLKO U NAS "Jego tezy są aktualne". Rodzina zapowiada wydanie listów Maurycego Mochnackiego

- Wszystkie jego tezy są bardzo trafne, miał niesamowite oko - młody człowiek, który był w stanie bardzo trafnie oceniać sytuację i o tym pisać. Jego teksty są wciąż aktualne, Maurycy jest aktualny - powiedziała w Polskim Radiu 24 Marta Ławacz, krewna Maurycego Mochnackiego. Dodała, że trwają prace nad wydaniem listów Mochnackiego zachowanych w rodzinnych archiwach.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Maurycy Mochnacki Mateusz Drozda powstanie listopadowe historia Polski

"Jego pasją było uczenie Polaków wiary we własne siły".  Prof. Tomasz Panfil o Maurycym Mochnackim

- Może dlatego trzeba było sprowadzić szczątki Maurycego Mochnackiego, aby przypomnieć postać absolutnie nietuzinkową, młodego człowieka, który widział lepiej, wyraźniej i wnikliwiej niż starzy politycy - mówił w Polskim Radiu 24 Prof. Tomasz Panfil, historyk IPN.
Zobacz więcej na temat:  Maurycy Mochnacki Polskie Radio 24 Tadeusz Płużański historia Polski powstanie listopadowe

Pogrzeb Maurycego Mochnackiego. Prezydent: miał wizję Polski silnej, zbudowanej wokół poczucia wspólnoty

"Wszystko, co robił Mochnacki, służyło jednemu celowi - odrodzeniu niepodległej Rzeczypospolitej" - napisał w prezydent Andrzej Duda w liście z okazji uroczystości pogrzebowych Maurycego Mochnackiego. Jak dodał, przesłanie Mochnackiego jest szczególnie aktualne w chwilach zagrożenia. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Maurycy Mochnacki powstanie listopadowe historia Polski prezydent Andrzej Duda

Pogrzeb Maurycego Mochnackiego. Premier: skutecznie budował nowoczesną polską tożsamość

Premier Mateusz Morawiecki oddał cześć Maurycemu Mochnackiemu, uczestnikowi i kronikarzowi powstania listopadowego, myślicielowi politycznemu, którego prochy sprowadzono z Francji do Polski. Szef polskiego rządu podkreślił, że uczczenie pamięci Maurycego Mochnackiego to także oddanie czci całej polskiej emigracji popowstańczej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA premier Mateusz Morawiecki Maurycy Mochnacki powstanie listopadowe historia Polski

Maurycy Mochnacki spocznie na Powązkach. Pogrzeb z państwowymi honorami

W Katedrze Polowej Wojska Polskiego odprawiono mszę żalobną w intencji Maurycego Mochnackiego. Szczątki bohatera Powstania Listopadowego zostały dziś sprowadzone z Francji do Polski. Działacz emigracyjny i orędownik walki z Rosją o niepodległość Polski zostanie pochowany na stołecznych Powązkach Wojskowych.
Zobacz więcej na temat:  powstanie listopadowe Maurycy Mochnacki Warszawa historia Polski POLSKA regiony mazowieckie