Polskie Radio
Section05
powstanie listopadowe

Prezydent Duda: jesteśmy gotowi bronić się przed rosyjskim ciemiężcą

- Powstanie Listopadowe było zrywem młodych, dobrze wyszkolonych, dumnych Polaków - mówił na dziedzińcu warszawskiego Belwederu prezydent Andrzej Duda, podczas apelu z okazji Dnia Podchorążego oraz 192. rocznicy wybuchu Powstania Listopadowego. - Jesteśmy dzisiaj w niezwykle ważnym czasie. Jesteśmy gotowi bronić się przed sowieckim czy rosyjskim ciemiężcą - dodał.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda Ukraina POLSKA Rosja powstanie listopadowe prezydent służby i bezpieczeństwo

Rocznica wybuchu powstania listopadowego. Historyk: sam zryw wygraliśmy, ale przegraliśmy wojnę

- Trzeba zgodzić się z Wacławem Tokarzem, że w zasadzie powstanie listopadowe, czyli sam zryw na terenie Królestwa Kongresowego, się udał. Powinnyśmy go zaliczyć do zwycięskich. Tyle tylko, że przegraliśmy wojnę polsko-rosyjską, która wybuchła 6 lutego następnego roku - podkreślił w Polskim Radiu 24 historyk Krzysztof Jabłonka.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski powstanie listopadowe historia Polski

Noc listopadowa – romantyczna gorączka pchnęła konspiratorów do walki

– Powstanie wybuchło w duchowej atmosferze przygotowanej przez Mickiewicza. Spiskowanie weszło Polakom w krew, mówiły o tym romantyczne wiersze o beznadziejnej sytuacji pod niewolą zaborców – mówił prof. Andrzej Fabianowski w audycji Polskiego Radia z 2010 roku. – Powstanie wzniecono, żeby móc się bić w otwartym polu. Konspirator stał się powstańcem, przestał się ukrywać i mógł być po prostu sobą.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA powstanie listopadowe Piotr Wysocki Warszawa

Robert Kostro: powstania były ważnymi ogniwami polskiego ruchu niepodległościowego

- Powstanie listopadowe i w ogóle ruchy zbrojne, powstania, spiski, konspiracje - przeciwko władzom zaborczym, zwłaszcza przeciwko Rosji - były jednym z ważnych ogniw polskiego ruchu niepodległościowego i procesu kształtowania się tożsamości narodowej - podkreślił w Polskim Radiu 24 Robert Kostro, historyk i dyrektor Muzeum Historii Polski.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski powstanie listopadowe

Generał Józef Dwernicki. Bohater spod Stoczka

Był utalentowanym wojskowym, który po raz pierwszy wsławił się męstwem podczas wojen napoleońskich. Do jego największych osiągnięć należy jednak zwycięskie starcie podczas powstania listopadowego. Wygrana ta miała wielkie znaczenie symboliczne - nie tylko podniosła Polaków na duchów, lecz także pokazała Rosjanom, że nie należy lekceważyć przeciwnika. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski powstanie listopadowe Napoleon_Bonaparte

Spektakl pełen wzlotów i upadków. Historia Teatru Wielkiego w Warszawie

19 listopada to ważna data w dziejach polskiego teatru. Tego dnia w 1765 roku rozpoczął działalność Teatr Narodowy, dokładnie dwieście lat później na deski odbudowanego po wojnie Teatru Wielkiego weszli pierwsi aktorzy, a w 1996 roku zainaugurowano pierwszy od lat sezon na odrestaurowanej po pożarze scenie teatralnej.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Teatr Wielki - Opera Narodowa Warszawa Stanisław Moniuszko Kazimierz Dejmek powstanie listopadowe

Polska na wygnaniu. Wielka Emigracja pozwoliła nam przetrwać

Choć pojedyncze punkty oporu broniły się do końca października, to przekroczenie granicy Prus przez główny korpus wojsk powstańczych 5 października 1831 roku oznaczało upadek powstania. Podobnie jak żołnierze, granice Kongresówki opuściły tysiące ludzi, dając początek fenomenowi polskiego życia kulturalno-politycznego poza ojczystą ziemią.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA emigracja powstanie listopadowe romantyzm Adam Jerzy Czartoryski Fryderyk Chopin Adam Mickiewicz Cyprian Kamil Norwid Zygmunt Krasiński Juliusz Słowacki Joachim Lelewel