Polskie Radio
Section05
powstanie listopadowe

Udział Polek w wojnie polsko-bolszewickiej i Bitwie Warszawskiej

Polki, które brały udział w wojnie polsko-bolszewickiej i w Bitwie Warszawskiej pełniły służbę w linii, na zapleczu frontu i w wywiadzie. Po klęsce powstania listopadowego car Mikołaj I napisał do Iwana Paskiewicza, namiestnika Królestwa Polskiego, że boi się polskich kobiet, że "ten szatański naród zawsze działał przez nie". Z kolei trzydzieści lat później rosyjski poeta, tłumacz, publicysta Nikołaj Berg napisał, że "kobieta polska jest wiecznym, nieubłaganym i nieuleczalnym spiskowcem".
Zobacz więcej na temat:  bitwa warszawska Mikołaj I powstanie listopadowe kobieta historia Polski

Izydor Borowski - adiutant Simóna Bolívara, bohater Persji

Jego burzliwa biografia odzwierciedla czasy, w których przyszło mu żyć. Rozbiory i upadek Rzeczypospolitej, a następnie zawiedzione nadzieje związane z Napoleonem Bonaparte zmusiły go do tułaczki po świecie. Oto historia Polaka, który pomógł Wenezueli uzyskać niepodległość, a szachowi Mohammadowi Kadżarowi zasiąść na perskim tronie. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski Legiony Polskie rozbiory Polski Napoleon Bonaparte Simón Bolívar powstanie listopadowe Haiti Wenezuela

Franciszek nie jest pierwszy. Gdy papież nie potępia Rosji

W ostatnich dniach papież Franciszek odniósł się do rosyjskiej agresji na Ukrainę. Ojciec Święty w głośnym wywiadzie dla dziennika "Corriere della Sera" zrzucił część winy za wywołanie wojny na NATO. Wypowiedź Ojca Świętego wzbudziła kontrowersje. To nie pierwszy raz, gdy głowa Kościoła katolickiego usprawiedliwia działania władz Rosji.
Zobacz więcej na temat:  papież Rosja Ukraina historia Polski Powstanie Styczniowe powstanie listopadowe HISTORIA

POLSKIE RADIO E-lekcje historii z Polskim Radiem. Od kongresu wiedeńskiego do powstania styczniowego

W piątym artykule z cyklu prezentujemy propozycje dotyczące okresu od kongresu wiedeńskiego do powstania styczniowego. Wybór oparliśmy o podstawę programową (zalecenia dla poziomu podstawowego i rozszerzonego) dla liceów i techników. Bogata oferta materiałów historycznych portalu PolskieRadio24.pl to znakomite narzędzie, które w przyjazny dla młodzieży sposób pomoże zrozumieć przyczyny, przebieg i skutki najważniejszych wydarzeń w dziejach Polski i świata.
Zobacz więcej na temat:  szkoła nauczyciel nauczanie domowe Powstanie Styczniowe powstanie listopadowe e-lekcje historii matura 2022

"Wolności nadzieje. Poezja powstania listopadowego" [POSŁUCHAJ]

W słuchowisku poetyckim "Wolności nadzieje. Poezja powstania listopadowego", według scenariusza i w reżyserii Przemysława Ostrowskiego, przedstawiliśmy historię powstania listopadowego. Wiersze napisane przez poetów-powstańców ukazują emocje towarzyszące od przedednia wybuchu powstania, aż do wyjścia wojsk powstańczych z granic zaboru rosyjskiego - do Prus i Austrii.
Zobacz więcej na temat:  słuchowisko powstanie listopadowe