Polskie Radio
Section05
Joachim Lelewel

Polska na wygnaniu. Wielka Emigracja pozwoliła nam przetrwać

Choć pojedyncze punkty oporu broniły się do końca października, to przekroczenie granicy Prus przez główny korpus wojsk powstańczych 5 października 1831 roku oznaczało upadek powstania. Podobnie jak żołnierze, granice Kongresówki opuściły tysiące ludzi, dając początek fenomenowi polskiego życia kulturalno-politycznego poza ojczystą ziemią.
Zobacz więcej na temat:  emigracja powstanie listopadowe romantyzm Adam Jerzy Czartoryski Fryderyk Chopin Adam Mickiewicz Cyprian Kamil Norwid Zygmunt Krasiński Juliusz Słowacki Joachim Lelewel

ART. SPONSOROWANY Nowa srebrna moneta kolekcjonerska NBP - XVI Międzynarodowy Kongres Numizmatyczny

We wrześniu po raz pierwszy w Polsce odbędzie się XVI Międzynarodowy Kongres Numizmatyczny. To ważne święto dla znawców historii pieniądza. Z kolei dla Narodowego Banku Polskiego to także okazja do przypomnienia postaci Joachima Lelewela - nie tylko polskiego patrioty, lecz także cenionego w świecie numizmatyka. Srebrna moneta kolekcjonerska z jego wizerunkiem ukaże się 6 września 2022 r.
Zobacz więcej na temat:  NBP Joachim Lelewel banknoty GOSPODARKA Adam Glapiński

Joachim Lelewel. Wspaniały artysta grafik

- Podstawową funkcją tych grafik była ilustracja publikacji naukowych Joachima Lelewela. Mają one jednak swą wartość artystyczną, nie tylko ze względu na precyzję ich wykonania, ale również na fenomen wizualizacji wiedzy. Jedna z najbardziej spektakularnych rycin to przedstawienie historii jako potoków wody, które się ze sobą łączą - mówił na antenie Dwójki prof. Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  Joachim Lelewel Michał Nowak Dwójka grafika wystawa

Dwie różne biografie, jeden cel - Joachim Lelewel i książę Adam Jerzy Czartoryski

Połączyła ich walka o odzyskanie państwowości polskiej. Spotkali się w powstaniu listopadowym 1830 roku, choć drogi, jakimi do niego zmierzali, były skrajnie różne. Po upadku zrywu nadal dzielili wspólny los. Zostali emigrantami i wierzyli w odrodzenie Królestwa, choć inaczej je sobie wyobrażali, po powrocie na mapę Europy. W najbliższej audycji "Historia żywa" w roli głównej książę Adam Jerzy Czartoryski urodzony w 1770 roku i Joachim Lelewel - rocznik 1786.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Andrzej Nowak historia Polski Joachim Lelewel Adam Jerzy Czartoryski