Polskie Radio
Section05

pr poleca reportaże

Erazm Humienny i jego historia. "Spłacam dług wdzięczności" [POSŁUCHAJ]

Czy przypadek rządzi naszym życiem? Erazm Humienny nie był "grzecznym chłopcem". Dzieciństwo miał niełatwe, w PRL-u zaangażował się w działalność opozycyjną, kolportując wydawnictwa drugiego obiegu, za co był wielokrotnie karany. Trafił także do więzienia. Po zmianach, jakie przyniósł upadek komunizmu, wielu jego znajomych weszło do polityki, on poświęcił się pomocy potrzebującym. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż Magdalena Skajewska pomoc bezdomność

Być jak Stanisława Leszczyńska – śladami "anioła z Auschwitz" [POSŁUCHAJ]

Stanisława Leszczyńska zasłużyła sobie na przydomek "anioł życia z Auschwitz", przyjmując ponad trzy tysiące porodów jako więźniarka niemieckiego obozu zagłady. Dziś jest bohaterką i wzorem do naśladowania dla studentek położnictwa, o których opowiada reportaż "Przewodniczka matek" Aleksandry Sadokierskiej.
Zobacz więcej na temat:  Trójka reportaż Auschwitz Stanisława Leszczyńska Aleksandra Sadokierska

Reportaż "Rzemieślnicy, czyli artyści" [POSŁUCHAJ]

Co dzieje się z reportażem na świecie? Czy słuchowisko może być dokumentem? Do tego prezentacja dziesięciu najnowszych i kilku archiwalnych reportaży. To wszystko działo się podczas Ogólnopolskiego Seminarium Reportażystów. Wydarzenie odbyło się w minionym tygodniu z okazji Gali Nagród Melchiory oraz wręczenia reportażystom nagród Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż Melchiory 2022 konkurs reportaż w Jedynce Grand Prix KRRiT​ 2022

"Serce kibica. Z Januszem Zaorskim przez mundiale". Reportaż [POSŁUCHAJ]

Od dziecka pasjonowała go piłka nożna. Potrafił spędzać wiele godzin w oknie, z którego miał widok na stadion Gwardii Warszawa. - Podobno byłem dość ruchliwym, krnąbrnym dzieckiem, a uspokajałem się, kiedy sadzano mnie na parapecie, a ja mogłem przez szybę oglądać mecz, tych dwudziestu dwóch facetów goniących za jakimś okrągłym przedmiotem. To było dla mnie fascynujące - opowiada Janusz Zaorski.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Janusz Zaorski Antoni Rokicki reportaż w Jedynce

"Trenuj z wojskiem". Reportaż Karoliny Kamińskiej [POSŁUCHAJ]

Uczą się, jak rozkładać broń, w jaki sposób bronić się przed napastnikiem czy jak prawidłowo udzielić pierwszej pomocy. Ponad setka śmiałków w różnym wieku zdecydowała się zobaczyć, jak wygląda życie wojskowe od kuchni. Najmłodszy uczestnik miał 18 lat, a najstarszy 65. Wszystko to w ramach ministerialnej akcji "Trenuj z wojskiem". Inicjatywa spotkała się z ogromnym zainteresowaniem. Tak też było w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu.
Zobacz więcej na temat:  Wojsko Polskie Karolina Kamińska reportaż w Jedynce

Maraton Chopinowski: przygotowania i emocje [POSŁUCHAJ]

– To niesamowita sprawa, że na jednej estradzie jest taka kumulacja. Są wszystkie dzieła opusowane Chopina, są pianiści wszystkich generacji, różnych pokoleń, różnych szkół, różnych krajów. Wszyscy jednoczymy się w jednej, wspaniałej sprawie – mówił pianista Paweł Wakarecy. Jak przyznał, to nie pierwszy jego maraton muzyczny. Przed laty zdecydował się grać w trakcie podobnego wydarzenia o ekstremalnych porach, czyli koło trzeciej, czwartej nad ranem. Wg muzyka umiejętność występu w tak skrajnych warunkach jest dla muzyków przydatna, bo, podróżując po świecie, zdarza się im grać w innej strefie czasowej niż ta, z której właśnie przylecieli.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Tarka reportaż Maraton Chopinowski Fryderyk Chopin

"Mój druh". Reportaż o Karolinie i Ryszardzie Kaczorowskich [POSŁUCHAJ]

Wdowa po prezydencie RP na uchodźstwie Ryszardzie Kaczorowskim opowiedziała o swoim mężu, harcerzu, prezydencie i wielkiej stracie po tragedii smoleńskiej. Karolina Kaczorowska była pierwszą damą Polski w latach 1989-90 i żoną ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego. Zmarła w Wielkiej Brytanii w wieku 90 lat. 
Zobacz więcej na temat:  Barbara Bojaryn Ryszard Kaczorowski reportaż reportaż w Jedynce

Jak powstawała Świątynia Opatrzności Bożej? [POSŁUCHAJ]

– Trzeba dotrzeć do Ogrodu Botanicznego, pójść na jego północny odcinek. Jest tam fragment ruiny kościoła, która ma wmurowaną tablicę pamiątkową. "W tym miejscu 3 maja 1792 położono kamień węgielny pod budowę Świątyni Opatrzności. Wzniesieniem jej Sejm Czteroletni pragnął uczcić uchwalenie konstytucji" – cytował w reportażu napis jeden z rozmówców Doroty Bonieckiej-Górny.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Dorota Boniecka-Górny historia Polski konstytucja 3 maja świątynia opatrzności