Polskie Radio
Section05

pr poleca reportaże

Świadkowie rosyjskich zbrodni. Reportaż "Płacz Ukrainki" [POSŁUCHAJ]

– Często natykałem się na zabitych. 24 [lutego - przyp. red] rozpoczęła się wojna, a 27 są moje urodziny. Odwołałem gości, bo uznałem, że przyjadą do mnie i mogą już nie móc wrócić do domu. To wtedy obok garaży zobaczyłem pojedyncze krzyże, niewielkie mogiły, a na jednej z nich rejestrację samochodu. Człowiek zginął, bo ostrzelano jego auto. Nie miał dokumentów, więc położyli tablicę, żeby można go było jakoś zidentyfikować – wspomina Wołodymyr Koskin. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż Maciej Jastrzębski Trójka wojna na Ukrainie Trójka Ukraina

Wyzwania młodego geniusza, czyli studia bez matury [POSŁUCHAJ]

Miał zaledwie 10 lat, gdy został studentem Politechniki Lubelskiej, a 15, gdy sąd pozwolił mu założyć firmę. Jaki był najlepszy prezent, który dostał? Oscyloskop, wręczony mu przez rodziców z okazji pierwszej komunii. – Przez wiele lat pomógł mi w wielu projektach. Pozwala przeanalizować, gdzie może pojawić się nagły skok napięcia. To dobre narzędzie do wyszukiwania błędów – wyjaśnia Kamil Wroński.
Zobacz więcej na temat:  Adam Bogoryja-Zakrzewski reportaż

"W noc grudniową" - reportaż Alicji Maciejowskiej [POSŁUCHAJ]

W reportażu usłyszeliśmy internowanych, którzy opowiedzieli o pierwszej nocy stanu wojennego. Są to indywidualne przeżycia aresztowanych, opis rozbicia siedziby Solidarności na Mokotowskiej, a także wrażenia więzienne. Opowieści przejmujące, nawet tragiczne, przeplatają się z relacjami dowcipnymi. Wszystkie nagrania pochodzą z roku 1982, zaś audycja była nadana w grudniu 1989 roku.
Zobacz więcej na temat:  stan wojenny historia Polski reportaż Alicja Maciejowska

"Człowiek oddany radiu" - sylwetka Jana Marka Owsińskiego [POSŁUCHAJ]

W wieku 78 lat zmarł Jan Marek Owsiński, pierwszy prezes Polskiego Radia po likwidacji w 1992 roku Komitetu ds. Radia i Telewizji. Był działaczem Solidarności. "Marek był radiowcem z prawdziwego zdarzenia, można powiedzieć, że był człowiekiem radia" - tak w reportażu Joanny Bogusławskiej wspominają go redakcyjni koledzy. Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 
Zobacz więcej na temat:  Jan Owsiński Polskie Radio reportaż Joanna Bogusławska reportaż w Jedynce pr poleca Marek Owsiński

Reportaż "Murowanka" o szkole odbudowanej przez mieszkańców [POSŁUCHAJ]

- Zimą, albo gdy padało, to graliśmy w warcaby, pani Ania organizowała nawet turnieje. Poza tym dwa razy w miesiącu wyświetlane były filmy. Wszystkie oglądaliśmy z zapartym tchem, a chętnych było tyle, że czasem to trzeba było własny stołek ze sobą przynieść - wspominają bohaterzy reportażu. W warszawskiej dzielnicy Wawer przez wiele lat niszczał niewielki parterowy budynek z czerwonej cegły, licówki tzw. "garncówki". Z tej samej, z której zbudowano warszawskie filtry, kościół na Placu Narutowicza... Mały, niepozorny, przy ruchliwym Trakcie Lubelskim.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Urszula Żółtowska-Tomaszewska Wawer

"Zadzior". Reportaż Adama Bogoryja-Zakrzewskiego [POSŁUCHAJ]

To historia grupy osób o różnych zawodach, głównie przedsiębiorców z Wielkopolski, którzy nadal z zapałem i częstotliwością godną podziwu jeżdżą z pomocą humanitarną na Ukrainę. Są bardzo skuteczni. Potrafią uzbierać pieniądze na zakup aż 23 karetek pogotowia czy generatorów. Stąd tytuł reportażu: "Zadzior", od ich postawy. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż w Jedynce reportaż Ukraina Adam Bogoryja-Zakrzewski Jedynka Ukraina

Melchiory 2022. Reportaż "To ostatnie takie trio" -POSŁUCHAJ

Statuetkę Melchiora w kategorii Reportaż otrzymał Mariusz Kamiński z Radia Lublin za reportaż "To ostatnie takie trio". To opowieść o panu Józefie, który mieszka pod Parczewem, od kilku lat wraz z kolegą para się niezwykłym jak na dzisiejsze czasy zajęciem. Przez kilka tygodni, wiosną i jesienią, pomaga starszym ludziom, którym orze przydomowe ogródki.
Zobacz więcej na temat:  Melchiory 2022 Grand Prix KRRiT​ 2022 reportaż Mariusz Kamiński reportaż w Jedynce