Polskie Radio
Section05

PRL

Reforma walutowa w 1950 r. Prof. Panfil: komuniści nie ufali nawet swoim posłom

Reforma walutowa w 1950 r. była niebywałym rozwiązaniem państwa, służącym de facto do grabieży jego własnych obywateli. Jak mówił w Polskim Radiu 24 prof. Tomasz Panfil, władze nie ufały nawet swoim własnym posłom, zatem na wszelki wypadek przed przedstawieniem rządowego projektu o reformie drzwi Sejmu zostały zamknięte.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 HISTORIA finanse historia Polski historia PRL fakty opinie ciekawostki

Święto Niepodległości w czasach PRL

- 11 listopada to nie był dzień w PRL świętowany. Za próbę złożenia kwiatów trafiało się najczęściej do radiowozu, na komisariat. Wielkich wyroków nie było, ale 48 godzin można było spędzić za kratkami w charakterze wichrzyciela, wywrotowca - mówił w audycji "Ślady pamięci" Andrzej Mietkowski.
Zobacz więcej na temat:  Radio Wolna Europa Andrzej Mietkowski Rafał Habielski Dwójka Święto Niepodległości Jan Nowak-Jeziorański właśc. Zdzisław Jeziorański

"Doszło do zawłaszczenia instytucji państwa przez partię". Jan Żaryn o okresie PRL

- Relacja między Moskwą a władzami PZPR rzutuje na brak suwerenności ówczesnej polskiej państwowości. W Polsce doszło do zawłaszczenia instytucji państwa przez partię, która nie wykonałaby tego zadania nie tylko bez zezwolenia, ale i bez wsparcia swojego rzeczywistego mocodawcy, czyli właśnie Moskwy - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Jan Żaryn, historyk i dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski komunizm Polskie Radio 24 POLSKA Jan Żaryn

Spotkanie Jaruzelski-Wałęsa-Glemp przed stanem wojennym. Prof. Dudek: miało wymiar propagandowy

- Wojciech Jaruzelski już w III RP niezwykle często wracał do tego spotkania, twierdząc, że właśnie odrzucenie jego "koncyliacyjnej propozycji" powołania Rady Porozumienia Narodowego przez Lecha Wałęsę było tym momentem, który ostatecznie pchnął go do wprowadzenia stanu wojennego. Moim zdaniem nie mówił prawdy - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Antoni Dudek, historyk i politolog z UKSW, o poprzedzającym stan wojenny spotkaniu gen. Jaruzelskiego z szefem Solidarności i prymasem Józefem Glempem.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA HISTORIA historia Polski historia PRL stan wojenny Solidarność Antoni Dudek Robert Tekieli Wojciech Jaruzelski Lech Wałęsa Józef Glemp

Setki zniczy i kwiaty przy krzyżu w miejscu porwania ks. Jerzego Popiełuszki w Górsku

Setki zniczy płonie przed krzyżem w Górsku k. Torunia, w miejscu porwania ks. Jerzego Popiełuszki przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa 19 października 1984 roku. Lokalna społeczność pamięta o kapelanie Solidarności w dzień Wszystkich Świętych, zostawiając przy pomniku kwiaty i wiązanki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jerzy Popiełuszko Solidarność Dzień Wszystkich Świętych Wszystkich Świętych pamięć komunizm służba bezpieczeństwa społeczeństwo

Wczoraj i jutro lubelskich osiedli. Muzeum Osiedli Mieszkaniowych

Bardziej przypomina mieszkanie niż tradycyjne muzeum. Można w nim znaleźć dokumenty pamiętające lata 40. ubiegłego wieku, gazety z okresu PRL i przedmioty codziennego użytku, które niegdyś służyły całym społecznościom. W Lublinie działa Muzeum Osiedli Mieszkaniowych, dla którego osiedla powojennego Lublina to wspólny trzon tożsamości czterech pokoleń mieszkańców miasta.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Tomasz Miara Lublin mieszkanie muzeum transformacja ustrojowa społeczeństwo

"Historyczne wydarzenie tygodnia". "Lalek" - ostatni Żołnierz Wyklęty

Józef Franczak, pseudonim Laluś, Żołnierz Wyklęty był bohaterem kolejnego cyklu audycji "Historyczne wydarzenie tygodnia". O losach polskiego bohatera, wyklinanego niegdyś przez komunistów, a obecnie również przez niektóre, polskie środowiska, mówili na antenie Polskiego Radia 24 prof. Piotr Niwiński wraz z Tadeuszem Płużańskim.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA Józef Franczak historia Polski Żołnierze Wyklęci II wojna światowa

Dmitrowicz: błogosławionego prymasa Wyszyńskiego dziś atakują pogrobowcy PZPR i PRL

- Nawet komuniści, którzy bardzo mocno prześwietlali życiorys prymasa, nigdy nie zdecydowali się na użycie tego perfidnego kłamstwa: na zarzucanie mu rasizmu czy antysemityzmu. Dziś w ten sposób błogosławionego atakują środowiska, które trzeba nazwać pogrobowcami PZPR-u i PRL-u - powiedział w Polskim Radiu 24 historyk Piotr Dmitrowicz.  
Zobacz więcej na temat:  historia Polski komunizm Polskie Radio 24 Piotr Dmitrowicz POLSKA Stefan Wyszyński Kościół katolicki

"Chichot historii". Alfred Bujara o komentarzach osób związanych z PZPR dot. debaty w PE

Szef sekcji handlu NSZZ "Solidarność" Alfred Bujara odniósł się na antenie Polskiego Radia 24 do komentarzy osób związanych niegdyś z PZPR dotyczących debaty z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego w Parlamencie Europejskim. - To jest właśnie chichot historii. Ci ludzie nie powinni wypowiadać się w tych kategoriach - mówił. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Parlament Europejski polityka kapitalizm

37. rocznica śmierci błogosławionego ks. Popiełuszki. Paweł Kęska: czczony jest nawet w nawet w państwach arabskich

- Na świecie jest półtora tysiąca miejsc oficjalnego kultu bł. ks. Popiełuszki, z czego za granicą ponad 500. Najciekawsze z nich są w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, w krajach północno- i południowoamerykańskich, a także w Azji Wschodniej, w Afryce i na Wybrzeżu Kości Słoniowej - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Kęska (Muzeum i Ośrodek dokumentacji ks. Jerzego Popiełuszki).      
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA historia Polski Jerzy Popiełuszko rocznica śmierć Polskie Radio 24 Kościół katolicki wiara