Polskie Radio
Section05

Ludzie w sutannach, czyli moda eklezjastyczna

Wszyscy jesteśmy "wizualnie osłuchani" z ubraniami kleru - czy to "Rzym" Felliniego, "Młody papież" Sorrentino czy ostatnio świetne "Konklawe" Bergera... Widzimy prawdziwą paradę strojów, akcesoriów, symboli o znaczeniu państwowym i mistycznym. Ale czy wiemy, na co patrzymy? Goście: doktor Olaf Kwapis, historyk sztuki oraz Sebastian Duda, teolog i filozof - wyjaśniają skąd wzięły się te kolory, zdobienia, kapelusze, jedwabie, złote a skromne ornaty i jak się to przez wieki zmieniało, aż do dziś. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka

Muzyka na dworach Sobieskich i Stuartów w Rzymie

Farinelli, Farfallino i Cafarelli – najsłynniejsi śpiewacy tamtych czasów występowali w dziełach im dedykowanych, stworzonych przez wybitnych kompozytorów jak Leonardo Vinci i librecistów jak Pietro Metastasio. Zarówno treść utworów, jak i miejsce ich wystawienia, miało służyć budowaniu prestiżu i podkreślaniu pozycji patronów. A byli nimi Jakub III Stewart i jego żona – Maria Klementyna Sobieska, wnuczka Króla Jana III Sobieskiego.
Zobacz więcej na temat:  muzyka klasyczna Beata Stylińska Rzym

Polskie Radio 24 "Karol Nawrocki zaprzecza wszystkiemu, co jest w nazwie partii PiS"

- Wyborcy PiS mają pełne, nomen omen, prawo, żeby czuć się zawiedzeni. Dlatego, że jeżeli nazwa partii ma do czegokolwiek zobowiązywać, to Karol Nawrocki zaprzecza wszystkiemu, co jest w tej nazwie - prawu i sprawiedliwości - stwierdził w audycji "Stan rzeczy" w Polskim Radiu 24 dr Krystian Dudek, medioznawca, ekspert ds. marketingu politycznego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA wybory prezydenckie 2025 Karol Nawrocki kampania wyborcza PiS mieszkanie

Komentarze z Polski: ranking wolności prasy i Dzień Polonii i Polaków za granicą w Dyneburgu

W tym wydaniu: Holandia świętowała 80. rocznicę zakończenia okupacji, w centralnych obchody Dnia Wyzwolenia wziął udział premier Donald Tusk; coroczny ranking wolności prasy przygotowany przez organizację Reporterzy bez Granic; w Dyneburgu w radosnym pochodzie świętowano Dzień Polonii i Polaków za granicą; książka „Rozbici. Nireńska i Karski” – niezwykła opowieść o niezwykłych ludziach. Zapraszamy do słuchania!  
Zobacz więcej na temat: 

Ryzyko blackoutów w Polsce. "Wciąż brakuje atomu, a elektrownie węglowe będą zamykane"

- W przeciągu najbliższej dekady, będziemy świadkami bardzo gwałtownego procesu wycofywania bloków węglowych z naszego bilansu energetycznego, czyli z naszej podstawy produkcji elektrycznej, co wynika z tego, że bloki energetyczne naszych elektrowni są bardzo stare - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Łukasz Tolak, ekspert ds. bezpieczeństwa energetycznego z Uniwersytetu Civitas. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Paweł Wojewódka energetyka prąd