Polskie Radio
Section05
puszcza notecka

Czy zamek w Puszczy Noteckiej zostanie rozebrany?

Minister środowiska Henryk Kowalczyk zpowiedział, że zostanie wznowione postępowanie środowiskowe w sprawie budowy zamku w Puszczy Noteckiej. Szef resortu środowiska omówił na konferencji prasowej efekty kontroli przeprowadzonej w związku z budową zamku na terenie puszczy, objętej obszarem Natura 2000. O sprawie mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Podgórski z Instytutu Gospodarki Rolnej.
Zobacz więcej na temat:  puszcza notecka środowisko ministerstwo środowiska Henryk Kowalczyk

Prokuratura Krajowa zbada sprawę budowy zamku w Stobnicy

Wydział zamiejscowy Prokuratury Krajowej w Poznaniu zweryfikuje zawiadomienie resortu środowiska dot. budowy w Stobnicy (Wielkopolskie), na terenie chronionym w Puszczy Noteckiej obiektu, który nawiązuje do średniowiecznych zamków otoczonych fosą. Zawiadomienie trafiło do Prokuratury Rejonowej w Obornikach.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony środowisko ochrona przyrody puszcza notecka Henryk Kowalczyk ministerstwo środowiska

Zamek w Puszczy Noteckiej. Komentarz rzecznika MŚ

- Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska działała na podstawie dokumentów, które otrzymała od inwestora. Inwestor deklarował, że obiekt, który będzie budowany, będzie obiektem mieszkaniowy o powierzchni do 2 hektarów – powiedział Aleksander Brzózka, rzecznik Ministerstwa Środowiska. Powierzchnia inwestycji w tej chwili to już około 2,5 hektara.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 puszcza notecka korupcja środowisko polityka

Inspektor budowlany o noteckim zamku: nie ma naruszeń

- Od 2015 roku przeprowadziliśmy dwie kontrole. Jedną w 2016 roku, a drugą teraz - mówi Danuta Wojtkowiak, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego w Obornikach. Na obszarze chronionym programem Natura 2000, od kilku lat budowany jest gigantyczny zamek. W ostatnich dniach rozgorzał spór o to, czy obiekt powstaje zgodnie z prawem.
Zobacz więcej na temat:  zamek natura ekologia wielkopolskie inwestycje CBA ministerstwo środowiska puszcza notecka POLSKA

"Budowa nad Notecią nie wpłynie negatywnie na środowisko"

Współwłaściciel spółki odpowiedzialnej za inwestycję w Stobnicy w Puszczy Noteckiej Dymitr Nowak twierdzi, że inwestycja nie wpłynie negatywnie na środowisko naturalne. W odpowiedzi na pytania Informacyjnej Agencji Radiowej napisał, że projekt, lokalizacja i forma budowy były "wnikliwe analizowane przez przyrodników", aby inwestycja "w minimalnym zakresie wpływała" na przyrodę. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA puszcza notecka budowa