Polskie Radio
Section05
radio dla rodziców

Jak polskie lekarki pisały historie medycyny? Rozmowa z autorką książki "Nigdy się nie bałam"

Niewątpliwie życiorysy niezwykłych ludzi mogą stanowić dla nas ogromną inspirację, także w przypadku pisania książek. Jedną z grup takich osób są lekarki, które w przeszłości udowodniły, że dla medycyny mogą zdziałać równie wiele, co mężczyźni. Wchodząc odważnie w świat, który był zarezerwowany wyłączenie dla płci męskiej pokazały, że są nie tylko wrażliwe i opiekuńcze, ale też silne i zdolne. Na podstawie dokumentów i rozmów z żyjącymi nestorkami medycyny powstała książka "Nigdy się nie bałam", o której w Polskim Radiu Dzieciom, w audycji "Strefa Rodzica" opowiedziała jej autorka, Katarzyna Droga.
Zobacz więcej na temat:  radio dla rodziców radio dla dzieci literatura Strefa Rodzica

Jak losy przodków wpływają na nasze rodzicielstwo? [POSŁUCHAJ]

Czasami w wirze obowiązków i zgiełku dnia codziennego udaje nam się znaleźć chwilę na spojrzenie wstecz i refleksję. Okazuje się, że z naszymi przodkami łączą nas nie tylko geny, ale także doświadczenia międzypokoleniowe. Oznacza to, że działania i myśli krewnych z przeszłości mogą kształtować nasze zachowania np. poprzez dziedziczenie pamięci o lęku. Temat rodzinnych zbiegów okoliczności poruszyła w Polskim Radiu Dzieciom w audycji "Strefa Rodzica" Agata Majewska - terapeutka dzieci i młodzieży oraz autorka bloga "Mama Sowa".
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica psychologia rodzina terapia radio dla rodziców DAB+

Jak szkoły dbają o wychowanie fizyczne dzieci?

Okres pandemii, w którym możliwości uprawiania aktywności fizycznej były ograniczone, pokazał bardzo wyraźnie, jak ważny jest sport dla naszego organizmu i zdrowia. Jednym z miejsc, które chcą wyrobić u dzieci nawyk ruchu i pomagają znaleźć w sobie sportową pasje są szkoły. O lekcjach wf-u, programie "Aktywny powrót do szkoły" oraz zajęciach w sportowych ośrodkach edukacyjnych opowiedzieli w Polskim Radiu Dzieciom, w audycji "Strefa Rodzica", Bartosz Molik, rektor AWF-u, Mateusz Gębarowski, dyrektor sportowy Uczniowskiego Klubu Sportowego oraz trenerzy i dyrektorka Justyna Post z CLXIV Liceum Mistrzostwa Sportowego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica edukacja szkoła radio dla rodziców

Jakie zasady panują w wychowaniu estetycznym?

W kwestii wychowania dzieci uznaje się kilka szkół. Dawniej znane było wychowanie estetyczne, które skupiało się na rozwijaniu dziecięcej wrażliwości na otaczającą ich rzeczywistość. Obecnie coraz popularniejsze staje się czerpanie z ówczesnej wiedzy i poszerzanie wyobraźni młodszych osób poprzez zabawę ze sztuką i jej analizowanie. Osobą, która praktykuje wychowanie estetyczne i opowiedziała o nim w "Strefie Rodzica" była Paulina Gryc.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców wychowanie dzieci dzieciństwo

"Strefa rodzica" w PR Dzieciom. Jak zrozumieć złość? [POSŁUCHAJ]

Zazwyczaj uznajemy, że poczucie złości, które pojawia się czasem u każdego z nas jest niedobre. Niemniej jednak może ono informować o naszych niespełnionych potrzebach czy przekroczonych granicach. Zdarza się również, że jest to efekt nieprzepracowanych wydarzeń z przeszłości, które rzutują na naszą emocjonalność. O rodzajach złości opowiedziała w Polskim Radiu Dzieciom w audycji "Strefa Rodzica", Ewa Tyralik, trenerka empatycznej komunikacji, psychoterapeutka i autorka książki "Uwaga Złość".
Zobacz więcej na temat:  radio dla rodziców emocje złość u dziecka Strefa Rodzica Mikołaj Foks

Jak rozmawiać z dziećmi o brutalności w popkulturze?

Niektóre zjawiska popkultury budzą wiele kontrowersji. Od niedawna przedmiotem dyskusji jest serial "Squid Game", o którym mówi się, że swoją treścią i produkcją przesuwa kolejne granice. Ze względu na ukazane w nim kwestie, serial ten jest dozwolony od lat 16. Jednak pomimo to, stanowi on jeden z głównych tematów rozmów wśród uczniów, także tych młodszych. O wpływie popkultury na społeczeństwo w odniesieniu do serialu "Squid Game" opowiedzieli w Polskim Radiu Dzieciom w audycji "Strefa Rodzica" Łukasz Wojtasik z Fundacji Dajemy Dzieciom, Dawid Łasiński, pedagog znany jako Pan Belfer oraz Dorota Minta, psycholożka dzieci i młodzieży.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica serial edukacja filmowa radio dla rodziców radio bez reklam Marcin Perfuński

"Migane Wiersze". Nauczmy się świata ciszy - rozmowa z Olgą Bończyk

Czy poezję dla dzieci można atrakcyjnie przedstawić używając gestów i mimiki, systemem znaków umownych, tak,  żeby poznały je osoby głuche? Tego zadania po raz kolejny podjęli się twórcy projektu "Migane wiersze", który w tym roku ma swoją drugą odsłonę. Wybitni aktorzy między innymi Piotr Fronczewski, Krzysztof Tyniec, Anna Dymna, Jarosław Boberek użyczyli swoich głosów czytając poezję na głos, a wiersze na język migowy tłumaczyła Marta Abramczyk.
Zobacz więcej na temat:  Kulturalna strefa kultura dla dzieci Martyna Chuderska radio dla dzieci radio dla rodziców radio bez reklam

Wyspa Książka - kierunek Północ

Celem projektu "Wyspa Książka - kierunek Północ", jest poprawa dostępu do kultury, poprzez angażowanie rodzin i grup rówieśniczych w twórcze wspólne działania w obszarze literatury oraz podniesienie kompetencji pracowników w zakresie edukacji czytelniczej i docieraniu do nowych grup odbiorców. 28 października odbędzie się Międzynarodowa debata on-line rozpoczynająca projekt: Jak zdobyć nową publiczność czytelniczą? W dyskusji wzięła udział min. dziennikarka PR Dzieciom Martyna Chuderska.
Zobacz więcej na temat:  patronat Polskiego Radia Dzieciom radio dla dzieci radio dla rodziców Martyna Chuderska

Jak zmienia się życie seksualne po narodzinach dziecka?

W życiu są takie etapy, które wpływają na nasze podejście do seksualności oraz rzutują na libido. Jednym z takich momentów są narodziny dziecka, które zmieniają życie seksualne rodziców. Chociaż jest to typowe dla tego okresu i wynika m.in. z natury człowieka, możemy starać się poprawić tę sferę życia. O współżyciu seksualnym między rodzicami po przyjściu na świat dziecka opowiedziała w Polskim Radiu Dzieciom w audycji "Strefa Rodzica" Aleksandra Przekwas, Panna Oksytocyna, położna i seksuolożka.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców radio bez reklam rodzicielstwo

Ogród zmysłów. Jak ośrodek dla dzieci niewidomych w Laskach wspiera uczniów?

Pod Warszawą, w Laskach położony jest ośrodek szkolno-wychowawczy dla Dzieci Niewidomych im. Róży Czackiej, do którego przyjeżdżają osoby z Polski i z zagranicy. Obecnie uczy się tam prawie 200 uczniów, jednak oprócz oferowanej opieki i edukacji wczesnoszkolnej i licealnej, w ramach działania Zespołu Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka Niewidomego, wsparciem objęte są także małe dzieci i ich rodzice. Na wiosnę planowane jest również otwarcie Ogrodu Zmysłów; projektu, o którym w Polskim Radiu Dzieciom w audycji wieczornej "Strefa Rodzica" opowiedzieli goście z ośrodków dla osób niewidomych w Laskach, Elżbieta Szczepkowska, siostra Julitta, oraz Dorota Gronowska.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica niewidomi niepełnosprawność radio dla rodziców radio bez reklam DAB+

Czym jest mutyzm wybiórczy i jakie są jego objawy u dzieci?

Wiele dzieci zmaga się z różnego typu zaburzeniami lękowymi. Jednym z nich, który szczególnie dotyka osoby w wieku 3-5 lat jest mutyzm wybiórczy, zwany także mutyzmem selektywnym. Objawia się spowodowaną strachem niechęcią dziecka do mówienia w konkretnych sytuacjach, pomimo że na co dzień jest ono w stanie zbudować relacje międzyludzkie oraz nie ma problemów związanych z narzędziem mowy. W "Strefie Rodzica" temat ten został poruszony przez mamy dzieci zmagających się z mutyzmem wybiorczym: Anną Strzelecką, Ulą Zieleńczuk i Magdaleną Kobalczyk.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica fobia mowa mutyzm rozwój dziecka psychologia dziecięca radio dla rodziców

Świat przyrody oczami dziecka. Jak mądrze przekazać wiedzę na jej temat?

Jednym z rodzajów literatury dziecięcej są książki przyrodnicze, z których dzieci mogą czerpać wiedzę na temat natury i środowiska. Informacje w nich zawarte przekładają się następnie na sposób, w jaki młodsze osoby postrzegają świat, a przez to wpływają na przyszłość fauny i flory. O stosunku dzieci i dorosłych do świata przyrody opowiedziała w Polskim Radiu Dzieciom, w audycji "Strefa Rodzica", Urszula Zajączkowska, botaniczka i poetka związana z Instytutem Badań Leśnych SGGW.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica edukacja przyrodnicza radio dla dzieci radio dla rodziców

II etap XVIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego - podsumowanie

W specjalnym cyklu "Muzycznych podróży” omówiliśmy drugi etap  XVIII edycji Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego. Wydarzenie to trwa ponad 20 dni, natomiast eliminacje rozpoczynają się już kilka miesięcy wcześniej, a przesłuchania trwają od rana, do wieczora. Czy wśród reprezentantów krajów, którzy przeszli dalej, znajdują się pianiści z Polski?
Zobacz więcej na temat:  muzyczne podróże konkurs chopinowski chopin radio dla dzieci radio dla rodziców radio bez reklam

Jak to jest być nauczycielem? Audycja dla rodziców

W szkole uczniowie zdobywają wiedzę, nowe znajomości oraz odkrywają siebie. Ich przewodnikami są wówczas dorośli, którzy za pomocą dialogu i wsparcia prowadzą dzieci i młodzież przez kolejne etapy edukacji. W związku z tym, praca w zawodzie nauczyciela jest nie tylko odpowiedzialna, ale też wymagająca emocjonalnie. W Dniu Nauczyciela o swojej pracy opowiedzieli w Polskim Radiu Dzieciom w audycji "Strefa Rodzica" Jarek Szulski, autor książki "Nauczyciel z Polski" oraz dwie nauczycielki.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica nauczyciel szkoła radio dla dzieci radio dla rodziców radio bez reklam

Nowość w PR Dzieciom. "Jestem, więc myślę" - audycja filozoficzna dla dzieci

– Co tydzień dzieci będą miały okazję zmierzyć się z pytaniami o naturze filozoficznej i posłuchać, jak odpowiadają na nie ich rówieśnicy– mówi Magdalena Glapińska, która zaprasza w każdą środę na nową audycję Polskiego Radia Dzieciom "Jestem, więc myślę". Jej premierowy odcinek już 20 października o godzinie 17.15.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców filozofia radio bez reklam DAB+

Dieta pudełkowa - plusy i minusy

Kiedy mamy dużo obowiązków i zadań do wykonania, zaczyna brakować nam czasu m.in. na przygotowanie w domu jedzenia. Zdarza się również, że w stosunku do diety mamy ściśle określone oczekiwania, np. ma ona na celu pomóc nam schudnąć lub przybrać na wadze. W związku z tym ostatnio coraz bardziej popularne stają się tzw. diety pudełkowe, w tym także dla dzieci, o których w Polskim Radiu Dzieciom w "Strefie Rodzica" opowiedziała blogerka kulinarna i dietetyk kliniczny, Aneta Łańcuchowska.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica zdrowie i dieta DAB+ radio dla rodziców radio dla dzieci radio bez reklam