Polskie Radio
Section05

reportaż

Cudem ocalone pamiątki. Walizka uratowana z Powstania Warszawskiego [POSŁUCHAJ]

Zauważyła ją, idąc ulicą Szymanowskiego. Wystawała z kontenera na rzeczy wyrzucone z jednego z czyszczonych mieszkań. Stara walizka w dość kiepskim stanie. Po jej otwarciu okazało się, dzięki napisowi na papierze, którym była wyściełana, że została wyniesiona z Powstania Warszawskiego, 5 sierpnia 1944 roku, przez Katarzynę z Pietrusińskich Bojarską.
Zobacz więcej na temat:  Grażyna Wielowieyska Trójka pr poleca

W hołdzie tym, którzy nigdy nie wrócili z Himalajów. Reportaż Joanny Bogusławskiej [POSŁUCHAJ]

– Każdy mógł biec czy iść w hołdzie konkretnej osobie. Nie przywiązywałem się do konkretnego nazwiska, bo wyszedłem z założenia, że każda osoba, która oddaje życie za swoją pasję, jest godna tego, żeby ją uczcić w taki sposób. Finalnie zrobiłem to dla Wacława Otręby – mówi Marek Rybiec, uczestnik wyprawy będącej hołdem dla polskich himalaistów, którzy zginęli w najwyższych górach. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka pr poleca Joanna Bogusławska Himalaje Jerzy Kukuczka Tomasz Mackiewicz

Niewolnicza praca w XXI wieku. Reportaż "Cena wolności" [POSŁUCHAJ]

Dwa i pół tysiąca złotych - to dużo czy mało? Oczywiście odpowiedź zależy od tego, ile w ogóle mamy pieniędzy i co chcemy za nie kupić. Gdybyśmy mieli je wydać na sukienkę lub buty, to pewnie dużo. A jeśli mielibyśmy za to kupić wolność dziesięcioletniej pakistańskiej dziewczynki? Zapraszamy do wysłuchania reportażu Henryka Dedo i Waldemara Kasperczaka pt. "Cena wolności". 
Zobacz więcej na temat:  Henryk Dedo Waldemar Kasperczak reportaż w Jedynce Pakistan niewolnictwo dzieci społeczeństwo pr poleca

Niewolnicza praca w XXI wieku. "Cena wolności" - reportaż Henryka Dedo i Waldemara Kasperczaka

Dwa i pół tysiąca złotych - to dużo czy mało? Oczywiście odpowiedź zależy od tego, ile w ogóle mamy pieniędzy i co chcemy za nie kupić. Gdybyśmy mieli je wydać na sukienkę lub buty, to pewnie dużo. A jeśli mielibyśmy za to kupić wolność dziesięcioletniej pakistańskiej dziewczynki? Zapraszamy do wysłuchania reportażu Henryka Dedo i Waldemara Kasperczaka pt. "Cena wolności". 
Zobacz więcej na temat:  Henryk Dedo Waldemar Kasperczak Pakistan niewolnictwo

"Benek" - reportaż Adama Bogoryja-Zakrzewskiego o Dariuszu Lorantym, negocjatorze policyjnym

Porwania dla okupu, groźby obcięcia palców a nawet zabójstwa, terror spożywczy - czyli szantaż szefa  jednej z największych firm tej branży HORTEXU czy sieci handlowej GEANT i negocjacje z terrorystą w banku i...samobójcą - to tylko niektóre doświadczenia jednego ze znanych w kraju negocjatorów policyjnych. To Dariusz Loranty - oficer policji, Dowódca Zespołu Negocjatorów Policyjnych.
Zobacz więcej na temat:  Adam Bogoryja-Zakrzewski policja Dariusz Loranty

Dariusz Loranty i jego doświadczenie w pracy negocjatora policyjnego. Reportaż "Benek" [POSŁUCHAJ]

Jak przekonać terrorystę samobójcę, przestępcę, osobę grożącą zabójstwem, do odstąpienia od swoich zamiarów? Tajniki służby dochodzeniowo-śledczej ujawnia w reportażu Adama Bogoryja-Zakrzewskiego Dariusz Loranty - oficer policji, dowódca Zespołu Negocjatorów Policyjnych, który w policji służył od 1992 roku. Negocjacje, które prowadził, nie zawsze kończyły się sukcesem. 
Zobacz więcej na temat:  Adam Bogoryja-Zakrzewski policja FBI policjant negocjacje reportaż w Jedynce pr poleca Dariusz Loranty

Reportaż "Latarnia" - stan wojenny i strajk studentów szkoły morskiej

Reportaż "Latarnia" Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej to historia studentów z Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni, zaangażowanych w działalność podziemną, którzy byli działaczami Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Po ogłoszeniu stanu wojennego uczestniczyli w strajku pracowników i studentów szkoły morskiej, a po jego zakończeniu przenieśli się do stoczni.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Urszula Żółtowska-Tomaszewska stan wojenny PRL historia Polski historia PRL Niezależne Zrzeszenie Studentów (NZS) strajki Gdynia Justyna Piernik

Tajemnica zdjęć pacyfikacji kopalni Wujek. Reportaż "Fotograf z Wujka" [POSŁUCHAJ]

Marek Janicki miał wtedy 19 lat. Dzięki legitymacji szkolnej (był uczniem technikum elektrycznego) związkowcy wpuścili go na teren kopalni. Powstały wtedy unikatowe zdjęcia, które wkrótce obiegły całą Polskę i świat, jednak ich autor nie ujawniał się przez lata. Zapraszamy do wysłuchania reportażu pt. "Fotograf z Wujka".
Zobacz więcej na temat:  Anna Sekudewicz kopalnia Wujek stan wojenny Trójka pr poleca