Polskie Radio
Section05

Trójka

"Państwo/Der Staat" w języku starogreckim. "Coś kompletnie szalonego" Jana Klaty w krakowskim Teatrze Słowackiego

"Państwo" Platona to jeden z podstawowych i najważniejszych tekstów cywilizacji śródziemnomorskiej. Trudno wyobrazić je sobie na scenie teatralnej, jednak Jan Klata i zespół Teatru im. J. Słowackiego podjęli to ryzykowne wyzwanie. Żeby było trudniej i ciekawiej, całość jest grana w języku oryginału, czyli starogreckim! Premiera odbyła się w piątek, 19 stycznia.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA TEATR Teatr im. Juliusza Słowackiego Platon państwo filozofia SZTUKA Jan Klata Tomasz Miara

Stanisław Staszewski: tata Kazika, bard, emigrant, najbardziej znany inżynier z Petrobudowy

Za życia jego twórczość znana była tylko w stosunkowo wąskim kręgu znajomych. Po śmierci zyskał trwałe miejsce w polskiej kulturze i muzyce dzięki swojemu synowi, który zaaranżował i ponownie nagrał jego piosenki. Dzisiaj "Celina", "Baranek" czy "Bal u kreślarzy" należą już do klasyki. 51 lat temu w Paryżu zmarł Stanisław Staszewski.
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA Stanisław Staszewski Kazik Staszewski Płock Aleksander Ziemiańczyk Tomasz Miara

Wiejskie sklepy na miarę XXI wieku. Czy te rozwiązania pomogą?

Od wielu lat małe miejscowości i wsie zmagają się z problemem znikających sklepów z podstawowymi towarami.  – Z jednej strony nie opłacało się prowadzić sklepu dla niewielu osób, z drugiej strony mieszkańców nie było też stać na płacenie więcej za dowiezienie towaru do nich. Często jeździli do najbliższych dyskontów w większych miastach i robili zakupy na zapas – zauważa Paweł Turski, autor "Trójkowego punktu technicznego". 
Zobacz więcej na temat:  Paweł Turski zakupy sklepy przyszłości sklepy stacjonarne

Co kryje strych Zamku Królewskiego na Wawelu? Możliwość zwiedzania już wkrótce

– Zaskakuje nas wszystkich skala. Co innego obejrzeć dachy z dołu, widzieć je spadziste, strzeliste, a co innego nagle zobaczyć się w przestrzeni ponad reprezentacyjnymi komnatami królewskimi – mówi Andrzej Betlej, dyrektor zamku królewskiego, i przyznaje, że obok skali poddaszy zachwyca także maestria techniki.
Zobacz więcej na temat:  Wawel Magdalena Zbylut-Wiśniewska Witold Lazar Kraków WOŚP

"Scena teatralna Trójki" – 150. rocznica urodzin Wincentego Witosa

21 stycznia 1874 roku w austro-węgierskiej gminie Wierzchosławice urodził się Wincenty Witos. Rok 2024 został ogłoszony m.in. Rokiem Wincentego Witosa. Na "Scenie teatralnej Trójki", w wieczór 150. urodzin trzykrotnego premiera Rzeczypospolitej Polskiej, przedstawiliśmy słuchowisko pod tytułem "Tu mówi Londyn", którego Wincenty Witos jest głównym bohaterem.  
Zobacz więcej na temat:  Scena Teatralna Trójki Wincenty Witos Barbara Marcinik Dobrosława Bałazy Andrzej Brzoska Marian Szałkowski Henryk Talar Krzysztof Wakuliński Robert Czebotar Przemysław Wyszyński Michał Podsiadło Wojciech Dorosz pr poleca

Magda Umer w Trójce: nie jestem babcią, którą chciałabym być

Dzień Babci i Dzień Dziadka to święta niezwykłe. Bo przecież to babcia i dziadek często są tymi osobami, które opiekują się dziećmi, opowiadają bajki, często rozpieszczają, przynosząc słodycze i łamiąc rodzicielskie zakazy. I właśnie Dniu Babci Zagadkowe Studio odwiedziła Magda Umer, wspaniała artystka, która jest także mamą i babcią. W rozmowie z Katarzyną Stoparczyk opowiedziała o tym, co to dla niej znaczy.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA babcia dziadek Dzień Babci Dzień Dziadka rodzina dzieci Magda Umer Katarzyna Stoparczyk