Polskie Radio
Section05
Trybunał Sprawiedliwości UE

Trybunał Konstytucyjny zmienił datę ogłoszenia ważnego wyroku. Chodzi o sprawę kar finansowych nałożonych przez TSUE

Na 5 grudnia przełożone zostało przez Trybunał Konstytucyjny ogłoszenie wyroku w sprawie unijnych przepisów, na podstawie których Trybunał Sprawiedliwości UE nałożył kary na Polskę ws. kopalni Turów i byłej Izby Dyscyplinarnej SN – wynika z czwartkowej wokandy TK.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sądownictwo Trybunał Konstytucyjny Trybunał Sprawiedliwości UE Unia Europejska kary polityka Turów kopalnia Turów Sejm prezydent

Orzecznictwo TSUE: niezależność prezesów krajowych banków centralnych podlega szczególnej ochronie

Z orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wynika, że niezależność prezesów krajowych banków centralnych podlega szczególnej ochronie. Biuro prasowe TSUE w przesłanej informacji zwraca uwagę na opinię i wyrok z 2019 r. dotyczący szefa łotewskiego banku centralnego.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Luksemburg Trybunał Sprawiedliwości UE Łotwa bank centralny

Zakaz noszenia symboli religijnych w urzędach? TSUE: to nie dyskryminacja

- W celu ustanowienia całkowicie neutralnego środowiska administracyjnego, administracja publiczna może zakazać noszenia w miejscu pracy wszelkich widocznych symboli, ujawniających przekonania światopoglądowe lub religijne - twierdzi Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Taka regulacja nie jest dyskryminująca, jeżeli jest stosowana w sposób ogólny i bez rozróżnienia względem wszystkich pracowników tej administracji i ogranicza się do tego, co ściśle konieczne - podano we wtorkowym orzeczeniu TSUE.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska Trybunał Sprawiedliwości UE religia dyskryminacja

Sprawa kar finansowych nałożonych na Polskę przez TSUE. Trybunał Konstytucyjny wyda orzeczenie 30 listopada

30 listopada o godzinie 11.00 Trybunał Konstytucyjny ma ogłosić wyrok w sprawie kar finansowych nakładanych na Polskę przez TSUE za ignorowanie orzeczeń dotyczących Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego i kopalni Turów. Wniosek skierował prokurator generalny Zbigniew Ziobro.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sądownictwo Trybunał Konstytucyjny Trybunał Sprawiedliwości UE Unia Europejska kary

Kopalnia Turów do zamknięcia? Janecki przypomina kontrowersyjną wypowiedź Arłukowicza

"Sami tego chcieliście, więc gratulacje" - napisał w mediach społecznościowych Stanisław Janecki, publicysta tygodnika "Sieci", odnosząc się do fragmentu wypowiedzi europosła PO Bartosza Arłukowicza. Polityk opozycji w jednym z wywiadów w Radiu ZET, kilka miesięcy temu, powiedział, że kopalnię Turów, zgodnie z wyrokiem sądu, należy zamknąć.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA kopalnia Turów węgiel Trybunał Sprawiedliwości UE Bartosz Arłukowicz

"Konsument musi zrozumieć rzeczywiste ryzyko". TSUE wydaje kolejne orzeczenie w sprawie kredytów frankowych

Na podstawie przekazanych przez bank informacji, konsument powinien zrozumieć rzeczywiste ryzyka, na które jest narażony w trakcie całego okresu obowiązywania umowy kredytu denominowanego w walucie obcej - orzekł w czwartek Trybunał Sprawiedliwości UE.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA kredyt we frankach pozew kredyt walutowy banki sąd Trybunał Sprawiedliwości UE społeczeństwo

Szynkowski vel Sęk: nie możemy zgodzić się na rozszczelnianie naszego prawa z poziomu UE

- Jest dążenie do tego, żeby mówić o tym, że interpretacje przepisów traktatowych mogą przełamywać konstytucję. Nie możemy się na to zgodzić, to by oznaczało, że nasz porządek prawny się rozszczelnia z poziomu europejskiego - powiedział w TV Republika minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk komentując skargę KE do TSUE.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA szymon szynkowski vel sęk Unia Europejska Polska w Unii Europejskiej Komisja Europejska Trybunał Sprawiedliwości UE sądownictwo

Beata Szydło krytykuje działania KE. "Przy pomocy TSUE bezczelnie próbują uzurpować nadrzędną pozycję wobec Polski"

"Komisja Europejska, przy pomocy TSUE, w bezczelny sposób próbuje uzurpować sobie pozycję nadrzędną wobec polskiej Konstytucji i polskiego Trybunału Konstytucyjnego. Nie ma do tego żadnych podstaw w traktatach" - napisała w mediach społecznościowych była premier, europoseł PiS Beata Szydło.
Zobacz więcej na temat:  Beata Szydło Komisja Europejska Trybunał Sprawiedliwości UE Trybunał Konstytucyjny

Polska złożyła kolejne skargi dot. pakietu Fit for 55. Dr Anusz: mam nadzieję, że TSUE zajmie się tym wnikliwie

Polski rząd złożył do Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu trzy nowe skargi dotyczące przepisów związanych z pakietem Fit for 55. Chodzi o zakaz rejestracji pojazdów spalinowych po 2035 roku, podwyższenie unijnego celu redukcji emisji gazów cieplarnianych oraz zmniejszenie liczby bezpłatnych uprawnień do emisji w ramach systemu ETS. Zdaniem rządu unijne propozycje mogą zagrozić bezpieczeństwu energetycznemu Polski.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Magdalena Skajewska Trybunał Sprawiedliwości UE Unia Europejska samochody Ministerstwo Klimatu i Środowiska bezpieczeństwo energetyczne Komisja Europejska Andrzej Anusz

35 tys. ton śmieci z Niemiec. Polska szykuje skargę do TSUE. Minister klimatu wyjaśnia

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia, że w tym tygodniu ma zostać złożona do TSUE skarga na Niemcy w sprawie odpadów, które trafiły do Polski. Chodzi o 35 tys. ton śmieci, które w nielegalny sposób trafiły zza zachodniej granicy i znajdują się w siedmiu miejscach.
Zobacz więcej na temat:  Anna Moskwa Fit for 55 Trybunał Sprawiedliwości UE śmieci

35 tys. ton śmieci z Niemiec. Polska szykuje skargę do TSUE. Minister klimatu wyjaśnia

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia, że w tym tygodniu ma zostać złożona do TSUE skarga na Niemcy w sprawie odpadów, które trafiły do Polski. Chodzi o 35 tys. ton śmieci, które w nielegalny sposób trafiły zza zachodniej granicy i znajdują się w siedmiu miejscach.
Zobacz więcej na temat:  Anna Moskwa Fit for 55 Trybunał Sprawiedliwości UE śmieci POLSKA polityka

Polski rząd złożył kolejne skargi do TSUE ws. Fit for 55. Minister Moskwa: nie pozwolimy na brukselski dyktat

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa poinformowała w mediach społecznościowych, że polski rząd złożył trzy kolejne skargi do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dotyczące postanowień unijnego pakietu klimatycznego Fit for 55.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Fit for 55 Anna Moskwa klimat Ministerstwo Klimatu i Środowiska Trybunał Sprawiedliwości UE Unia Europejska rząd PiS