Polskie Radio
Section05
układ słoneczny

"Tych wspaniałości nie widział nikt przede mną". Galileusz ogląda kosmos przez teleskop

Wbrew legendom Galileusz nie wynalazł teleskopu, nie był też pierwszym, który użył tego przyrządu do obserwacji astronomicznych i z jego pomocą odkrył nowe zjawiska na niebie - jednak jako pierwszy w historii opublikował wyniki swoich badań i opisał je zupełnie nowym stylem: zwięzłym i rzeczowym, a przy tym zrozumiałym dla każdego (o ile znał łacinę).
Zobacz więcej na temat:  Galileo Galilei HISTORIA Wenecja Włochy Padwa astronomia NAUKA odkrywcy matematyka Kościół Kościół katolicki układ słoneczny księżyc wynalazek wynalazcy

Ciekawostki o Słońcu. Leszek i Miś Michaś zapraszają!

Słońce jest najbliższą Ziemi gwiazdą, ma otoczkę oraz koronę i jest większe od wszystkich planet w Układzie Słonecznym. Korona słoneczna rozszerza się i tworzy wiatr słoneczny, czyli strumień naładowanych cząstek. Nie jest tajemnicą, że Słońce jest także bardzo gorące. Słońce ogrzewa nas nawet zimą. Gdyby nie było Słońca, nie byłoby życia na Ziemi. 
Zobacz więcej na temat:  Miś Michaś radio dla dzieci słońce układ słoneczny

Kometa Nishimura: pierwsza i prawdopodobnie ostatnia wizyta kosmicznego gościa

Oficjalnie nazywa się "obiekt C/2023 P1" i została odkryta niespełna miesiąc temu przez japońskiego astronoma-amatora Hideo Nishimurę. Teraz kometa "Nishimura", bo tak wg zwyczaju została ochrzczona, przelatuje koło Ziemi i jest najbliżej naszej planety. Będzie można ją zaobserwować jutro (13 września) nad ranem tuż przed wschodem słońca.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA NAUKA astronomia układ słoneczny kometa Ziemia słońce Witold Lazar Trójka kosmos

Skąd się biorą rekordy zimna na Ziemi?

W pełni lata na półkuli północnej odnotowujemy rekordowo wysokie temperatury w różnych regionach i krajach.  Tymczasem na półkuli południowej zima, która także ma swoje rekordy. Minęło właśnie 40 lat od zanotowania najniższej temperatury zarejestrowanej na Ziemi, tj. - 89,2 stopnia C. Miało to miejsce na Antarktydzie.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak klimat Antarktyda środowisko środowisko naturalne geologia układ słoneczny planety geografia morza oceany

Księżyc, który zamienił planetę w karzełka. Charon, Pluton i kosmiczne przypadki

Na kilku teleskopowych zdjęciach Plutona z lat 1965-1978, oznaczonych w archiwum jako fotografie "z defektem", widać dziwne wybrzuszenie na powierzchni planety. Dzięki niemu właśnie odkryto księżyc, którego nikt nie szukał, a który wprowadził spore zamieszanie we współczesnej astronomii.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA astronomia Pluton USA Arizona odkrywcy obserwacje układ słoneczny kosmos sonda planety planeta księżyc

Wystartowała misja JUICE: polska aparatura będzie badała księżyce Jowisza

Badanie i eksploracja Układu Słonecznego to inwestycja w przyszłość ludzkości. W piątek, 14 kwietnia, wystartowała misja JUICE (Jupiter Icy Moon Explorer), której celem jest zbadanie trzech dużych księżyców Jowisza: Ganimedesa, Kallisto i Europy. Polacy również mają w nią niemały wkład: pracowali przy trzech z 10 urządzeń do prowadzenia eksperymentów. Sama misja będzie długa, bo zanim sonda dotrze do celu, minie ok. ośmiu lat.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA kosmos układ słoneczny sonda Europejska Agencja Kosmiczna Witold Lazar Kuba Witkowski Trójka