Polskie Radio
Section05
ulga podatkowa

Marlena Maląg: 14 emerytura będzie wypłacana jesienią

13 i 14 emerytura, dodatki osłonowe związane z cenami gazu i prądu, zmiany podatkowe w Polskim Ładzie oraz 7 procentowa waloryzacja emerytur, to całościowy program pomocy dla seniorów przygotowany przez rząd - powiedziała Marlena Maląg - minister rodziny i polityki społecznej w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA emerytura waloryzacja emerytur Polski Ład ulga podatkowa

Zwiększy się grupa beneficjentów Polskiego Ładu. Resort finansów pracuje nad zmianami w podatkach

- Zmiany poszerzające Polski Ład, które obejmą emerytów czy osoby zarabiające na umowach zlecenia, z zarobkami do 12,8 tys. zł miesięcznie, zostaną ogłoszone w ciągu kilku tygodni - poinformował główny ekonomista MF Łukasz Czernicki. Dodał, że trwają „intensywne” prace nad zmianami w podatkach.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Polski Ład podatki ulga podatkowa Ministerstwo Finansów finanse osobiste

polski ład Wspólnie rozliczający się małżonkowie nie stracą na Polskim Ładzie. Ministerstwo Finansów tłumaczy

Dzięki preferencjom dla klasy średniej zmiany podatkowe Polskiego Ładu będą neutralne dla wspólnie rozliczających się małżonków - przypomina Ministerstwo Finansów. To rozwiązanie obejmuje pracowników i przedsiębiorców, których roczne przychody wynoszą od 68.412 zł do 133.692 zł.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Polski Ład podatki rozliczenie podatków Ministerstwo Finansów ulga podatkowa finanse osobiste

Grzegorz Piechowiak: za nami rekordowy rok pod względem inwestycji

Rok 2021 to wzrost inwestycji w Polskiej Strefie ekonomicznej o 92 proc. Z tego niemal jedna czwarta nowych inwestycji ulokowana jest lub będzie na wschodzie Polski. Preferujemy rozwój w regionach, gdzie przez lata był on najsłabszy,o stosunkowo najwyższym bezrobociu. Jesteśmy jako kraj doceniani przez zagranicznych inwestorów, przede wszystkim za stabilny rozwój oraz zdolnych i pracowitych ludzi - mówił w audycji "Rządy Pieniądza" wiceminister rozwoju i technologii Grzegorz Piechowiak.  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inwestycje zagraniczne Korea Południowa Ministerstwo Rozwoju ulga podatkowa technologie pracownicy pracodawcy

Prof. Witold Modzelewski: w reformie podatkowej chodziło o ulżenie uboższym i dociążenie bogatszych

W historycznej, rewolucyjnej zmianie w naszym systemie podatkowym, chodziło o odejście od regulacji, które obciążała relatywnie wysoko mniej zarabiających, a preferowała bogatszych. Tymczasem zagmatwano tę główną ideę - poprzez dołączenie rozmaitych rozwiązań uniemożliwiających prosty, klarowny przekaz zasad reformy podatkowej – taką opinię zaprezentował gość audycji "Rządy Pieniądza": prof. Witold Modzelewski, prezes Instytutu Studiów Podatkowych, wykładowca UW i były wiceminister finansów.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Polski Ład podatki przepisy podatkowe ulga podatkowa tarcza antyinflacyjna

Prezes ZUS: 94 proc. emerytów zyska na Polskim Ładzie

Według najnowszych rozwiązań przewidzianych w związku ze zmianą przepisów podatkowych, które weszły w życie od nowego roku, 94 proc. emerytów i 98 proc. rencistów. Straci zaledwie 457 osób. Dla pozostałych będą to zmiany neutralne. Szykujemy w ZUS systemy, żeby już w lutym wszystko zostało tak zrealizowane i wyrównane - poinformowała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska, która była gościem audycji "Rządy Pieniądza".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ZUS emerytura Polski Ład renta dożywotnia ulga podatkowa kwota wolna od podatku

Pomniejszanie zaliczek na podatek o kwotę wolną. Ministerstwo Finansów wyjaśnia zasady składania PIT-2

Ministerstwo Finansów zapowiedziało zmiany dotyczące terminu składania PIT-2, który upoważnia pracodawcę do pomniejszania zaliczek na podatek od kwoty wolnej od podatku. Formularz PIT-2 to oświadczenie pracownika, w którym wyraża on zgodę, by pracodawca przy wyliczaniu zaliczek na podatek dochodowy uwzględniał kwotę wolną od podatku.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Ministerstwo Finansów kwota wolna od podatku podatek dochodowy ulga podatkowa rozporządzenie pit

Duże firmy będą informować w jaki sposób zapłacą podatki w roku 2022

Do 31 stycznia 2022 r. duże firmy w Polsce, mają obowiązek przedstawić sprawozdania dotyczące ich praktyk płatniczych. Wiedza na temat obniży ryzyko dla małych i średnich firm wchodzenia w relacje biznesowe z przedsiębiorstwami, które stosują zbyt długie terminy płatności. To nowy pomysł resortu rozwoju.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA podatki NBP msp ulga podatkowa długi zatory płatnicze windykacja

Polski Ład: zobacz, jakie korzystne zmiany wprowadza dla emerytów i rencistów

Na nowych rozwiązaniach Polskiego Ładu, które zaczną obowiązywać od 1 stycznia, skorzysta nie tylko 2/3 emerytów, którzy w ogóle nie zapłacą podatku, a ich jedynym obciążeniem będzie składka zdrowotna, ale również ci emeryci, których świadczenie wynosi do 5 tys. zł miesięcznie. Ci zapłacą niższe podatki.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA emerytura finanse Polski Ład ulga podatkowa pracownik 50 plus społeczeństwo

Resort finansów wprowadzi ulgę podatkową dla pracujących seniorów. To część Polskiego Ładu

Polski Ład wprowadza od Nowego Roku emerytury bez podatku. Resort finansów chce zatrzymać na rynku pracy jak największą grupę pracowników, którzy już mogą przejść na emeryturę. Z szacunków wynika, że korzyści finansowe dla tych, którzy czasowo zrezygnują z pobierania emerytury i nadal będą pracować, sięgną ponad 800 mln zł.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA podatki ulga podatkowa fiskus emerytura pracownik 50 plus

Eksperci: przedsiębiorcy analizują swoje obciążenia podatkowe przed wejściem w życie Polskiego Ładu

Przed wejściem w życie podatkowych przepisów z Polskiego Ładu od stycznia, jest sporo pytań np. w jakim stopniu przedsiębiorcy będą dokonywać przekształceń form prawnych działalności, aby zoptymalizować swoje zobowiązania podatkowe. Czy podobnie postąpią lepiej zarabiający na etatach i jaki będzie miało to wpływ na dochody budżetu czy NFZ - dyskutowali goście "Rządów Pieniądza": dr Waldemar Kozioł z Wydziału Zarządzania UW oraz Adam Ruciński z firmy doradczej BTFG.  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Polski Ład podatki ulga podatkowa fiskus pracodawcy prawo samozatrudnienie ZUS dla biznesu

Jan Sarnowski: Polski Ład to mniejsze podatki dla rodzin, pracowników, osób najmniej zarabiających

1 stycznia 2022 r. w życie wchodzą zmiany podatkowe, wprowadzone w ramach Polskiego Ładu. Wśród nich, jak podkreślił podczas konferencji prasowej wiceminister finansów Jan Sarnowski, historyczna podwyżka kwoty wolnej od podatku, podniesienie o 40 proc. progu podatkowego oraz brak podatku dochodowego dla osób otrzymujących płacę minimalną.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Polski Ład zatrudnienie finanse podatki pracownicy ulga podatkowa

W 2022 roku w portfelach Polaków zostanie 17 mld złotych dzięki reformie podatkowej

Rozwiązania podatkowe z Polskiego Ładu, będą bardzo korzystne dla rodzin, dzięki wyższej kwocie wolnej od podatku oraz wprowadzeniu tzw. "zerowego" PIT-u dla pewnych kategorii podatników - powiedział Aleksander Łożykowski, dyrektor Departamentu Podatków Dochodowych w Ministerstwie Finansów w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Polski Ład rodzina ulga podatkowa fiskus progi podatkowe kwota wolna od podatku

POLSKI ŁAD Polski Ład. Semeniuk: polscy przedsiębiorcy zyskają na reformie podatkowej

- Polscy przedsiębiorcy zyskają na reformie podatkowej związanej z Polskim Ładem - podkreśliła wiceminister rozwoju i technologii Olga Semeniuk. - Od stycznia wdrażamy pakiet rozwiązań, które zwiększą dostępność środków na rozwój firm i sprawią, że inwestycje staną się dla przedsiębiorców tańsze - dodał wiceminister finansów Jan Sarnowski.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Polski Ład podatki firma ulga podatkowa inwestycje innowacje finanse osobiste