Polskie Radio
Section05
ulga podatkowa

"Oprócz zmian w PIT, pracujemy nad korektami CIT". Minister finansów o działaniach resortu

Oprócz planowanych zmian w podatku PIT, obejmujących m.in. usunięcie tzw. ulgi dla klasy średniej i obniżenie wysokości pierwszego progu podatkowego, pracujemy też nad pewnymi koniecznymi korektami w CIT, które jednak wymagają konsultacji z rynkiem - powiedziała minister finansów Magdalena Rzeczkowska dla "Pulsu Biznesu".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka społeczeństwo Ministerstwo Finansów Magdalena Rzeczkowska pit cit podatki Podatki 2022 GOSPODARKA kwota wolna od podatku pkb wojna na Ukrainie inflacja ulga podatkowa

Polska Agencja Inwestycji i Handlu pomaga firmom z Ukrainy w relokacji. Znamy szczegóły

Prowadzimy 12 projektów, których celem jest relokacja firm z Ukrainy do Polski - powiedział prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu Krzysztof Drynda. Od wybuchu wojny, w ramach rządowego programu Poland Business Harbour, Agencja wydała 22 tys. rekomendacji wizowych dla osób z Białorusi i Rosji.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA wojna na Ukrainie inwestycje zagraniczne msp Rosja Białoruś ulga podatkowa

Maląg: za czasów Tuska samotne matki miały ulgę podatkową ok. 6 tys. zł. Teraz będzie to 45 tys. zł

Marlena Maląg zwróciła uwagę na fakt, że "za czasów Donalda Tuska matki samotnie wychowujące dzieci miały ulgę podatkową maksymalnie wysokości ok. 6 tys. zł". Zgodnie z zapowiedzią minister rodziny i polityki społecznej "od 1 lipca będą miały ulgę wysokości 45 tys. zł". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka społeczeństwo Marlena Maląg Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej rodzice dzieci ulga podatkowa podatki pit kwota wolna od podatku Polski Ład

Eksperci: zmiany w PIT to krok w dobrym kierunku, ale trzeba uprościć system podatkowy

Przyjęte przez rząd kolejne zmiany w PIT są korzystne i niewątpliwie upraszczają skomplikowany system. Jednak przedsiębiorcom może być trudno przewidzieć przyszłe dochody, gdy nadejdzie termin wyboru formy opodatkowania z punktu widzenia korzyści. Pod trzeba będzie też brać nie tylko sam podatek, ale również składkę zdrowotną - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Marian Szołucha z Instytutu Prawa Gospodarczego i Piotr Soroczyński z KIG.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA podatki ulga podatkowa fiskus Ministerstwo Finansów

Eksperci: naprawianie podatkowego Polskiego Ładu idzie w dobrym kierunku

Zaproponowane przez resort finansów uproszczenia w systemie PIT są krokiem w dobrym kierunku, podobnie jak ponowna możliwość wyboru przez przedsiębiorców firmy opodatkowania w trakcie roku bądź w rocznym rozliczeniu - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z Wydziału Zarządzania UE i dr Maciej Czaplicki z SGH. Mieli różne zdania, jeśli chodzi zerowy PIT dla osób pracujących po przekroczeniu wieku emerytalnego. Według ekonomistki z UW zaburza to rynek pracy. Według ekonomisty z SGH jest niezbędną zachętą do wydłużania aktywności zawodowej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA podatki ulga podatkowa Polski Ład Ministerstwo Finansów

Dodatki dla rodzin w Polsce. Sprawdź, z czego możesz skorzystać w tym roku

Rząd, oprócz możliwości wsparcia rodzin w postaci otrzymania 500+, przygotował również inne dodatki. Są to m.in. rodzinny kapitał opiekuńczy czy dofinansowanie do pobytu dziecka w żłobku lub w klubie dziecięcym. Niektóre rodziny mogą również skorzystać z dodatku osłonowego. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA podatki podatek dochodowy pit ulga podatkowa ulga na dzieci rodzina Podatki 2022 Marlena Maląg

Jest szansa na ponowny wybór formy opodatkowania dla firm. Resort finansów analizuje uwagi do projektu

Możliwość ponownego wyboru formy opodatkowania dla przedsiębiorców to jeden z głównych postulatów, które pojawiły się w konsultacjach dotyczących zmian w podatkach. W poniedziałek Ministerstwo Finansów poinformowało, że zakończyły się konsultacje społeczne w sprawie zmian w podatku PIT.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Podatki 2022 pit składka zus obniżenie podatku Ministerstwo Finansów firma ulga podatkowa

Eksperci: uproszczenie PIT jest konieczne i słuszne, choć niższa stawka pewnie podwyższy inflację

 Choć obniżka podatku, która pozostawi w kieszeniach Polaków więcej pieniędzy wpłynie na wzrost inflacji, to konieczne jest wsparcie osób najmniej i średnio zarabiających w trudnej i niepewnej sytuacji gospodarczej - mówił w audycji "Rządy Pieniądza": Mariusz Adamiak, dyrektor Biura Strategii Rynkowych PKO BP. Zdaniem Jeremiego Mordasewicza z Konfederacji Lewiatan istotne jest to, że najnowsze propozycje zmian w PIT upraszczają ten podatek, choć kolejna zmiana utrudni jego bieżące rozliczanie.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ulga podatkowa Polski Ład podatki pracodawcy pracownicy wynagrodzenia

Rezygnacja z ulgi dla klasy średniej. Premier: przygotowujemy portfele Polaków na skutki wojny na Ukrainie

- Od 1 lipca chcemy zrezygnować z ulgi dla klasy średniej - zapowiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki, prezentując propozycje zmian podatkowych. Podkreślił, że zakres zmian podatkowych jest bardzo zasadniczy, a rząd przewiduje dalsze dramatyczne skutki wojny na Ukrainie. - Przygotowujemy na to portfele Polaków i nie ukrywamy, że czasy mogą być jeszcze trudniejsze - dodał premier.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finanse osobiste podatki pit ulga podatkowa premier Mateusz Morawiecki

Polacy przekazali w ubiegłym roku prawie 1 mld złotych ze swoich podatków na cele społeczne

Jeżeli już wypełniliśmy nasz PIT zawsze możemy go jeszcze skorygować, aby przekazać 1 procent naszych podatków na organizacje pożytku publicznego. Mamy na to czas do 2 maja - powiedział Arkadiusz Jedynak, dyr. Departamentu Poboru Podatków w Ministerstwie Finansów w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA podatki ulga podatkowa pit

poradnik Do 2 maja musimy przesłać nasz roczny PIT. Sprawdź, jak to zrobić w formie eletronicznej

Warto rozliczać podatki na drodze elektronicznej, bo wtedy zwrot nadpłaty nastąpi do 45 dni, a nie dopiero po nawet trzech miesiącach, jak w przypadku papierowego PIT-u - powiedziała Magdalena Rzeczkowska, wiceminister finansów, szefowa Krajowej Administracji Skarbowej w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA podatki ulga podatkowa fiskus Polski Ład Krajowa Administracja Skarbowa

Minister Maląg: wysoka waloryzacja i dodatkowe świadczenia pomogą seniorom

Rekordowa waloryzacja rent i emerytura, 13-ki, 14-ki, ale też brak obowiązku płacenia podatku dochodowego do kwoty 2500 zł miesięcznie zgodnie z rozwiązaniami wprowadzonymi w Polskim Ładzie powodują, że w kieszeniach seniorów znajdzie się ponad 60 proc. więcej pieniędzy. Chodzi nam o to, aby poprawić jakość życia emerytów i rencistów, także wobec sytuacji związanej z inflacją - mówiła w audycji "Rządy Pieniądza" minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA waloryzacja emerytur Marlena Maląg ZUS inflacja senior ulga podatkowa Ministerstwo Rodziny