Polskie Radio
Section05
Unia Europejska

PR24 Powstanie unijne superpaństwo? Prof. Krasnodębski: Niemcom i Francji zależy głównie na władzy

- Niemcom i Francji zależy głównie na władzy. Jeżeli oni mówią, że bez centralizacji Europa nie będzie sterowalna, to mają na myśli, że to właśnie oni mają sterować. Oczywiście przy udziale ponadnarodowej elity i kadr urzędniczych - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Zdzisław Krasnodębski, europoseł PiS.
Zobacz więcej na temat:  Zdzisław Krasnodębski Unia Europejska Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT Niemcy

PiS wzywa Sejm do rozpatrzenia uchwały ws. zmian traktatów UE. Jabłoński: projekt jest blokowany

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości wzywają sejmową większość do rozpatrzenia projektu uchwały, w którym Sejm wyraża sprzeciw wobec zmian traktatów unijnych. Do izby został wniesiony w ubiegłym tygodniu. Trafił do komisji do spraw Unii Europejskiej. PiS domaga się jego procedowania.
Zobacz więcej na temat:  Parlament Europejski Unia Europejska UE Europa POLSKA polityka Paweł Jabłoński PiS Prawo i Sprawiedliwość

Zakaz noszenia symboli religijnych w urzędach? TSUE: to nie dyskryminacja

- W celu ustanowienia całkowicie neutralnego środowiska administracyjnego, administracja publiczna może zakazać noszenia w miejscu pracy wszelkich widocznych symboli, ujawniających przekonania światopoglądowe lub religijne - twierdzi Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Taka regulacja nie jest dyskryminująca, jeżeli jest stosowana w sposób ogólny i bez rozróżnienia względem wszystkich pracowników tej administracji i ogranicza się do tego, co ściśle konieczne - podano we wtorkowym orzeczeniu TSUE.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska Trybunał Sprawiedliwości UE religia dyskryminacja

Upadł wniosek dot. uchwały PiS sprzeciwiającej się zmianom traktatów UE. "Zaskakująca decyzja"

- To zaskakująca, niezrozumiała, szkodliwa decyzja i duży błąd polityczny. Ta uchwała pokazywałaby wszystkim Polakom, że polski Sejm stoi na straży suwerenności, dotychczasowych kompetencji - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia o odrzuceniu przez sejmową komisję ds. europejskich wniosku o włączenie do porządku obrad prac nad projektem uchwały PiS sprzeciwiającej się zmianom traktatów UE europoseł PiS Elżbieta Rafalska. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Elżbieta Rafalska polityka reforma ue Unia Europejska Parlament Europejski Paweł Zieliński

Opozycja blokuje uchwałę ws. zmian traktatów UE. Przydacz: czy Hołownia celowo wrzucił projekt do zamrażarki?

Na posiedzeniu sejmowej komisji ds. europejskich upadł wniosek o włączenie do porządku obrad prac nad projektem uchwały PiS sprzeciwiającej się zmianom traktatów UE. "Czego się boją? Czy przyszłość UE nie powinna być przedmiotem zainteresowania Sejmu? Czy Marszałek Hołownia, obiecując dalsze prace - celowo wrzucił projekt do swojej zamrażarki?" - pyta Marcin Przydacz (PiS).
Zobacz więcej na temat:  Marcin Przydacz Unia Europejska Szymon Hołownia Marszałek Sejmu polityka opozycja POLSKA

Paweł Kowal: nie dojdzie do zmiany traktatów UE. Dziś się ona nawet nie zaczęła

- Nie ma żadnej możliwości, żeby do końca tej kadencji KE, która się kończy już w przyszłym roku, za niecały rok, zmienić traktat ani nawet przygotować nowy tekst traktatu. Nie ma takiej możliwości - mówił w Programie 1 Polskiego Radia poseł KO Paweł Kowal, komentując przegłosowane w Parlamencie Europejskim propozycje zmian traktatowych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska reforma ue Grzegorz Jankowski Paweł Kowal Sygnały Dnia

"Wodór to większe bezpieczeństwo energetyczne". Unijny pakiet wodorowo-gazowy wynegocjowany

Parlament Europejski i reprezentująca Radę Unii Europejskiej hiszpańska prezydencja zakończyły w Brukseli negocjacje dotyczące dyrektywy tzw. pakietu wodorowo-gazowego. "Wodór to większe bezpieczeństwo energetyczne, konkurencyjność przemysłu i ochrona klimatu" - napisał na platformie X były premier, europoseł Jerzy Buzek, który brał udział w negocjacjach.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka gaz ziemny wodór Unia Europejska bezpieczeństwo energetyczne

PE za zmianą traktatów. Szef MSZ: to niebezpieczne zjawisko, będziemy o tym przekonywać

- Kwestia zmiany unijnych traktatów jest fundamentalna z punktu widzenia obrony naszej państwowości - powiedział we wtorek rano minister spraw zagraniczny Szymon Szynkowski vel Sęk. Temat ten, jak przekazał, będzie poruszał w czasie spotkań m.in. w Kopenhadze, Brukseli, Pradze, Wilnie i Rydze.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Spraw Zagranicznych MSZ szymon szynkowski vel sęk reforma ue Unia Europejska Parlament Europejski

Polska z najwyższym wzrostem PKB wśród krajów OECD. Radzi sobie lepiej niż kraje G7

Według szacunków produkt krajowy brutto w krajach należących do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju wzrósł w III kwartale 2023 r. o 0,5 proc., w takim samym tempie jak w poprzednim kwartale. Spośród krajów OECD, dla których dostępne są dane, najsilniejszy wzrost PKB w III kwartale odnotowała Polska.
Zobacz więcej na temat:  gospodarka polska gospodarka po wyborach Główny Urząd Statystyczny ekonomia zatrudnienie rynek pracy kobieta Unia Europejska

Polscy twórcy przedstawicielami europejskiej "Unii Kultur" w Meksyku. Ambasador RP: to podkreśla różnorodność UE

Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Meksyku Maciej Ziętara powiedział, że obecność Polski na Międzynarodowych Targach Książki w Guadalajarze to okazja dla czytelników z tej części świata do spotkania z polską literaturą. - To szansa do wyeksponowania polskiej twórczości odbiorcom odległym nam kulturowo - zaznaczył.
Zobacz więcej na temat:  Meksyk Ministerstwo Spraw Zagranicznych dyplomacja Unia Europejska