Polskie Radio
Section05
Unia Europejska

Anna Fotyga: kontrowersyjna współpraca UE z Rosją i Chinami w badaniach kosmicznych

Na kontrowersyjną współpracę Unii Europejskiej z Rosją i Chinami w badaniach kosmicznych zwraca uwagę europosłanka Anna Fotyga, która wystosowała w niedzielę zapytanie do Komisji Europejskiej w tej sprawie. Polska deputowana napisała, że start rakiety Falcon-9 wraz z kapsułą Crew Dragon przyniósł przełom w załogowych misjach kosmicznych, a Stany Zjednoczone uniezależniły się od Rosji w kosmosie, czego nie można powiedzieć o Unii Europejskiej.
Zobacz więcej na temat:  Anna Fotyga Chiny Unia Europejska Rosja badania kosmos

Szef MSZ: w relacjach z Chinami Unia Europejska musi mówić jednym głosem

- Opowiadamy się za utrzymaniem przez Chiny i przestrzeganiem zobowiązań międzynarodowych - powiedział minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. Podczas wideokonferencji szefów MSZ państw UE zaznaczył, że Chiny to ważny partner i w wielu przypadkach strategiczny rywal Wspólnoty, a rosnące znaczenie tego kraju w wymiarze globalnym wymaga większej jedności.
Zobacz więcej na temat:  Europa Jacek Czaputowicz Ministerstwo Spraw Zagranicznych Chiny Unia Europejska dyplomacja

Szef MSZ: W relacjach z Chinami Unia Europejska musi mówić jednym głosem

- Opowiadamy się za utrzymaniem przez Chiny i przestrzeganiem zobowiązań międzynarodowych - powiedział minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. Podczas wideokonferencji szefów MSZ państw UE zaznaczył, że Chiny to ważny partner i w wielu przypadkach strategiczny rywal Wspólnoty, a rosnące znaczenie tego kraju w wymiarze globalnym wymaga większej jedności.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Jacek Czaputowicz Ministerstwo Spraw Zagranicznych Chiny Unia Europejska dyplomacja

Fundusz odbudowy europejskiej gospodarki. Prof. Raczkowski: środki większe niż w planie Marshalla

- Takiego planu w historii Europy jeszcze nie było. Mam na myśli wielkość środków, jakie Unia Europejska zamierza zaangażować. To główny program pomocowy pakietu na podniesienie europejskiej gospodarki, który szacowany jest na 2,4 biliona euro - powiedział prof. Konrad Raczkowski, ekonomista, członek Narodowej Rady Rozwoju.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Europa Ryszard Gromadzki Unia Europejska Komisja Europejska

"Polska miała być najbardziej stratna. Tak się nie stało". Ekspert o Funduszu Odbudowy UE

- Jeszcze kilka dni temu z przecieków, które docierały do mediów zachodnich, wynikało, że te propozycje wyglądały zupełnie inaczej. Polska miała być krajem, który miał w największym stopniu stracić na dystrybucji tych funduszy. Tak się nie stało - mówił w Polskim Radiu 24 analityk polityki międzynarodowej Marek Budzisz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Opaliński ŚWIAT Europa Unia Europejska Komisja Europejska budżet ue budżet unijny budżet UE 2021-2027

Szymański: nie będzie problemów z uzgodnieniem wydatkowania środków na odbudowę gospodarczą

- Polska nie ma nadmiernych problemów z odpornością na kryzysy, na którą powoływał się komisarz ds. budżetu Johannes Hahn, dlatego nie obawiam się problemów z uzgodnieniem celów wydatkowania pieniędzy na odbudowę gospodarczą - powiedział minister ds. europejskich Konrad Szymański.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Komisja Europejska Unia Europejska fundusze unijne Konrad Szymański

"Mamy dobry punkt startu". Jacek Saryusz-Wolski o propozycji KE dla Polski

- Praca polskich polityków: premiera, prezydenta i dyplomacji spowodowała, że mamy dobry punkt startu - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia europoseł Jacek Saryusz-Wolski o propozycji Komisji Europejskiej dotyczącej tzw. unijnego Funduszu Odbudowy. Gościem audycji był także senator Koalicji Obywatelskiej Kazimierz Kleina. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Unia Europejska Komisja Europejska Marek Mądrzejewski budżet ue budżet unijny