Polskie Radio
Section05
Unia Europejska

Brexit. Jest pierwsze porozumienie

Prawa Europejczyków w Wielkiej Brytanii po Brexicie będą gwarantowane, Londyn będzie wpłacał do unijnego budżetu, nie będzie kontroli granicznych między Irlandią a Irlandią Północną. Takie są ustalenia negocjatorów UE i Wielkiej Brytanii. Porozumienie osiągnięto po całonocnych negocjacjach w Brukseli. O kroku naprzód w negocjacjach brexitowych mówił w audycji Świat w Powiększeniu dr Krzysztof Winkler z Grupy Britannia na Uniwersytecie Warszawskim.
Zobacz więcej na temat:  Brexit Wielka Brytania Unia Europejska

"Komisja Europejska sugeruje, by Polska zrobiła jakiś ruch"

„Komisja wszczęła przeciwko Republice Czeskiej, Węgrom i Polsce postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego. Odpowiedzi udzielone przez te trzy państwa członkowskie nie zostały uznane za zadowalające i Komisja postanowiła przejść do następnego etapu postępowania" - przekazała w komunikacie Komisja Europejska. W Polskim Radiu 24 komentarz prof. Roberta Grzeszczaka z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Komisja Europejska Unia Europejska imigranci w Europie uchodźcy

Jest porozumienie UE i Wielkiej Brytanii ws. Brexitu

Jest porozumienie Unii Europejskiej z Wielką Brytanią w sprawie warunków Brexitu. Kompromis osiągnęli po całonocnych rozmowach negocjatorzy z Brukseli i Londynu. To otwiera drogę do rozpoczęcia negocjacji w sprawie przyszłej umowy handlowej o co zabiegały brytyjskie władze. Komisja Europejska zarekomendowała przejście do drugiej fazy negocjacji. Ale ostateczną decyzję podejmą unijni przywódcy na szczycie w przyszłym tygodniu. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Wielka Brytania Brexit Unia Europejska