Polskie Radio
Section05

Unia Europejska

Waldemar Buda: pomoc z UE wykorzystamy na wzmocnienie służby zdrowia

- Unijne wsparcie na łagodzenie skutków pandemii będzie mogło zostać przeznaczone między innymi na wzmocnienie infrastruktury służby zdrowia, w tym szpitali - powiedział w Polskim Radiu 24 Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Waldemar Buda Komisja Europejska koronawirus Polskie Radio 24 Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej fundusze unijne służba zdrowia Ryszard Gromadzki

NASZ WYWIAD Sprytny program KE na kryzys. Jest coś dla oszczędnych, coś dla Południa , spełniono postulaty Polski. Problemem będzie dług

- Polska apelowała o program UE, który ma wesprzeć odbudowę  gospodarczą po pandemii, walkę z recesją, ale nie może spowodować obniżenia finansowania takich polityk, jak wspólna polityka rolna, czy polityka spójności. Ten postulat został spełniony. I nawet dodano mały zastrzyk finansowy dla tych polityk – mówi portalowi PolskieRadio24.pl dr Melchior Szczepanik (PISM). Program KE spełnia niektóre postulaty ważne państw oszczędnych, niektóre ważne Południa. Problemem może okazać się spłacanie zadłużenia - zaznacza analityk.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Komisja Europejska budżet ue infografika

Dobre perspektywy dla Polski w planie pomocowym UE. Poseł PiS: to duży sukces

Komisja Europejska przedstawiła plan budżetu na kolejne siedem lat i program wsparcia dla państw UE w związku z pandemią. - Polska jest trzecim w kolejności beneficjentem wsparcia UE  - komentował w Jedynce poseł PiS Robert Telus. Program KE będzie przedmiotem obrad państw UE 19 czerwca. Wiadomo, że są głosy sprzeciwu. Jarosław Urbaniak (Koalicja Obywatelska) ocenił jednak, że opór tzw. państw oszczędnych w UE przeciwko tzw. uwspólnotowieniu długów zostanie przezwyciężony przez inne państwa Wspólnoty, które są w większości.
Zobacz więcej na temat:  koronawirus wirus pandemia epidemia COVID-19 USA Tydzień Kontra Tydzień POLSKA Marek Mądrzejewski infografika

Anna Fotyga: kontrowersyjna współpraca UE z Rosją i Chinami w badaniach kosmicznych

Na kontrowersyjną współpracę Unii Europejskiej z Rosją i Chinami w badaniach kosmicznych zwraca uwagę europosłanka Anna Fotyga, która wystosowała w niedzielę zapytanie do Komisji Europejskiej w tej sprawie. Polska deputowana napisała, że start rakiety Falcon-9 wraz z kapsułą Crew Dragon przyniósł przełom w załogowych misjach kosmicznych, a Stany Zjednoczone uniezależniły się od Rosji w kosmosie, czego nie można powiedzieć o Unii Europejskiej.
Zobacz więcej na temat:  Anna Fotyga Chiny Rosja badania kosmos

Szef MSZ: w relacjach z Chinami Unia Europejska musi mówić jednym głosem

- Opowiadamy się za utrzymaniem przez Chiny i przestrzeganiem zobowiązań międzynarodowych - powiedział minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. Podczas wideokonferencji szefów MSZ państw UE zaznaczył, że Chiny to ważny partner i w wielu przypadkach strategiczny rywal Wspólnoty, a rosnące znaczenie tego kraju w wymiarze globalnym wymaga większej jedności.
Zobacz więcej na temat:  Europa Jacek Czaputowicz Ministerstwo Spraw Zagranicznych Chiny dyplomacja

Szef MSZ: W relacjach z Chinami Unia Europejska musi mówić jednym głosem

- Opowiadamy się za utrzymaniem przez Chiny i przestrzeganiem zobowiązań międzynarodowych - powiedział minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. Podczas wideokonferencji szefów MSZ państw UE zaznaczył, że Chiny to ważny partner i w wielu przypadkach strategiczny rywal Wspólnoty, a rosnące znaczenie tego kraju w wymiarze globalnym wymaga większej jedności.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Jacek Czaputowicz Ministerstwo Spraw Zagranicznych Chiny dyplomacja

Fundusz odbudowy europejskiej gospodarki. Prof. Raczkowski: środki większe niż w planie Marshalla

- Takiego planu w historii Europy jeszcze nie było. Mam na myśli wielkość środków, jakie Unia Europejska zamierza zaangażować. To główny program pomocowy pakietu na podniesienie europejskiej gospodarki, który szacowany jest na 2,4 biliona euro - powiedział prof. Konrad Raczkowski, ekonomista, członek Narodowej Rady Rozwoju.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Europa Ryszard Gromadzki Komisja Europejska

"Polska miała być najbardziej stratna. Tak się nie stało". Ekspert o Funduszu Odbudowy UE

- Jeszcze kilka dni temu z przecieków, które docierały do mediów zachodnich, wynikało, że te propozycje wyglądały zupełnie inaczej. Polska miała być krajem, który miał w największym stopniu stracić na dystrybucji tych funduszy. Tak się nie stało - mówił w Polskim Radiu 24 analityk polityki międzynarodowej Marek Budzisz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Opaliński ŚWIAT Europa Komisja Europejska budżet ue budżet unijny budżet UE 2021-2027