Polskie Radio
Section05

wojna na Ukrainie

Zełenski stawia na Francję. Podpisze dwustronne porozumienie ws. bezpieczeństwa

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotka się z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem w Paryżu w piątek - poinformował Pałac Elizejski. Głównym celem wizyty ma być szukanie wsparcia wojskowego dla Kijowa. Prezydent Ukrainy uda się potem do Niemiec, gdzie weźmie udział w Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna 2024 bezpieczeństwo Wołodymyr Zełenski Emmanuel Macron Francja

SONDAŻ Czego obawiają się ludzie na świecie? Wyniki sondażu mogą zaskoczyć

Masowe migracje postrzegane są obecnie na świecie jako większe zagrożenie niż Rosja - wynika z sondażu przeprowadzonego dla rozpoczynającej się w piątek Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa (MSC). Respondenci obawiają się również cyberataków i negatywnych skutków rozwoju sztucznej inteligencji.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT bezpieczeństwo sondaże sondaż wojna 2024 konflikty międzynarodowe Ukraina Rosja Chiny Tajwan raport Stany Zjednoczone USA Indie migracja kryzys migracyjny terroryzm zagrożenia it społeczeństwo

W Rosji płoną magazyny z paliwem. To skutek ataku ukraińskich dronów

W obwodzie kurskim płoną zbiorniki z paliwem. Pożar spowodowała eksplozja dwóch ukraińskich dronów. Do zdarzenia doszło we wsi Polewaja. Na filmach zamieszczonych w internecie widać słup czarnego dymu unoszący się na magazynem paliwa. Od początku roku ukraińskie Siły Zbrojne atakują cele na terytorium Rosji i na terenach czasowo okupowanych przez agresora.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa wojna 2024 serwis wschodni drony Rosja pożar

RELACJA Z BRUKSELI Szef NATO: liczę na USA ws. wsparcia Ukrainy, Putin nie może wygrać

- Liczę na Stany Zjednoczone w sprawie pomocy dla Ukrainy, Putin nie może wygrać - podkreślał sekretarz generalny NATO. Nawiązał w ten sposób do trudności amerykańskiej administracji w przyjęciu pakietu pomocowego dla Ukrainy. O szczegółach korespondentka Polskiego Radia w Brukseli Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Jens Stoltenberg NATO wojna 2024 bezpieczeństwo Donald Trump Rosja Władimir Putin Beata Płomecka Bruksela Stany Zjednoczone USA

NASZ WYWIAD Represje na Białorusi. Działacz: reżim jest w trybie wojny, oczyszcza zaplecze walk

- Szeroko zakrojone represje na Białorusi trzeba postrzegać jako oczyszczanie zaplecza i tyłów walk w warunkach wojny - przekazał portalowi PolskieRadio24.pl Dźmitry Sałaujeu, działacz Centrum Obrony Praw Człowieka Wiasna. Zaznaczył, że reżimy Władimira Putina i Alaksandra Łukaszenki działają w trybie wojennym. Chcą zapewnić sobie kontrolę nad Białorusią na długi czas - ten kraj jest bowiem dla Moskwy ważnym strategicznym przyczółkiem.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina Rosja wojna 2024 USA NASZ WYWIAD Raport Białoruś prawa człowieka więźniowie polityczni Białoruś