Jedzenie na wakacjach. Jak sprawdzić skąd pochodzi to, co jemy?

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2018 19:40
Nieuważny dobór restauracji w czasie wakacji może bardzo skomplikować nasz wypoczynek. Skutkować niechęcią do lokalnej kuchni, a nawet zatruciem pokarmowym. 
Audio
  • Jedzenie w wakacyjnych kurortach. Jak nie dać się oszukać? (Czat Czwórki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: stokpic/Pixabay

Klient, który nie ma wysublimowanych kubków smakowych lub podręcznego laboratorium nie jest w stanie stwierdzić, czy podano mu kurczaka czy indyka. Dlatego UOKiK zajmuje się kontrolowaniem tego, co serwuje się w restauracjach i co trafia na półki sklepowe Agnieszka Majchrzak, UOKiK

Czy to kwestia braku dbałości o czystość pracowników , braku kontroli, czy wina dostawców produktów zdarza się, że na wakacjach możemy trafić na źle przygotowane, nieodpowiednio przechowywane lub nieświeże produkty. Jak zweryfikować skąd pochodzi nasze jedzenie na wakacjach?

UOKiK sprawdził kilkadziesiąt restauracji ulokowanych w miejscowościach turystycznych pod kątem świeżości i jakości serwowanych produktów. Malwina Buszko komentuje, że wyniki tej kontroli nie są zadowalające. - Aż w 80% lokali wystąpiły jakieś nieprawidłowości. W bardzo wielu lokalach klient może poczuć się oszukany.

- Nagminne jest oszczędzanie na dobrych produktach przy stosowaniu tanich zamienników. Plamiak udaje dorsza, oscypka zamienia się na roladę ustrzycką, a do dania z baraniną trafia wieprzowina lub kurczak. Właścicielom restauracji udaje się oszukiwać nawet na kawie - tłumaczyła.

Czy warto wierzyć restauracyjnej karcie? Jak sprawdzić, co tak naprawdę się w niej znajduje? Jak rozpoznać miejsca, w których można zjeść coś dobrego? Czy jesteśmy świadomi własnego dziedzictwa kulinarnego i potrafimy sprzedać te produkty turystom? O tym w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotował: Robert Malinowski

Goście: Malwina Buszko, Agnieszka Majchrzak z UOKiK, Dagmara Rosiak (kucharka, dziennikarka, autorka bloga glodnadaga)

Data emisji: 18.07.2018

Godzina emisji: 15.07

ac

Czytaj także

Od kuchni staropolskiej do współczesnej. "Polski powód do dumy"

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2018 16:40
Siedlecka babka ziemniaczana, warmińskie dzyndzałki, fasola ze śliwkami z Pienin i mazurski placek z jeżynami - to tylko niektóre przysmaki, którymi można się uraczyć w kilku częściach Polski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Tradycje kulinarne się zmieniają, ale wciąż łączą nas przy stole"

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2018 13:51
- Kultura jedzenia oznacza szacunek. Do produktu, przygotowania posiłku i jedzenia. Nawet jeśli mamy tylko dziesięć minut przerwy postarajmy się, żeby zjeść w spokoju ciesząc się smakiem - mówiła Dominika Wójciak autorka książki "Prosto, pysznie, do pudełka".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy jesteśmy świadkami epidemii cukrzycy?

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2018 16:20
Polska jest na czwartym miejscu na świecie pod względem częstości występowania stanu przedcukrzycowego. Jeśli nie zaczniemy temu przeciwdziałać, za kilka lat znajdziemy się na miejscu pierwszym - ostrzega Światowa Federacja Diabetologiczna.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak promować Polskę za granicą? - Poprzez sztukę, turystykę i sport!

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2018 18:27
W ostatnich latach nie brakowało wydarzeń przyciągających do Polski obcokrajowców i budujących polską markę: szczyt NATO, Europejska Stolica Kultury, atrakcyjność inwestycyjna. Jak twierdzą eksperci – atutów do wykorzystania jest nadal wiele.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nieładne warzywa i owoce warto oddać na "Mionsz"

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2018 14:51
- Tworząc nasz projekt "Mionsz" bazowaliśmy na raporcie jednego z większych supermarketów w Polsce i stąd wiemy, że u nas marnuje się ponad 9 milionów ton żywności, z czego 65 procent to warzywa i owoce - mówi Agata Grzenkowicz, współtwórczyni Mionszu. - Stąd pomysł na soki - dodaje. 
rozwiń zwiń