Wiktor Piątkowski: warsztatu da się nauczyć. Kreatywność trzeba mieć w sobie

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2020 17:29
Podobno podczas pisania scenariusza wytwarza się klimat i więź między twórcą a tworzywem. I nawet, jeśli inspiracją dla scenariusza jest życie, to wiele zależy od tego, kto i w jaki sposób przełoży prawdziwą historię na język filmu.
Audio
  • Jak napisać dobry scenariusz? Opowiada Wiktor Piątkowski z Bahama Films (Czat Czwórki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: Pixabay

brejdygant igor 1200.jpg
"Długa Ziemia" według Igora Brejdyganta

Igor Brejdygant: na planie liczy się każda minuta. Nie ma czasu na improwizację

Pisarz, autor kryminałów, scenariuszy i reżyser Igor Brejdygant w rozmowie z Anną Depczyńską podkreślał, że kluczem do stworzenia wiarygodnej roli, poza talentem aktora jest właściwe zrozumienie scenariusza. - Jest podstawą każdego filmu. Zarówno dla reżysera, jak i dla aktora, którego reżyser przez scenariusz przeprowadza. Ważne jest zrozumienie treści, dlatego staramy się ją opisywać jak najbardziej szczegółowo. Dziś na planie liczy się każda minuta. Nie ma czasu na improwizację - mówił.

film kino klaps 1200.jpg
140 legalnych filmów w Internecie. Wiktor Piątkowski o akcji "Klasyka polskiego kina"

Scenariusze często powstają na zamówienie

Ponadto scenariusze zarówno filmowe, jak i telewizyjne rzadko powstają w wyniku impulsu twórczego reżysera, czy scenarzysty. Jak wyjaśniał Wiktor Piątkowski z Bahama Films, współtwórca serialu "Wataha" scenariusze często są tworzone na zamówienie producenta. - Czasami to prośba o adaptację literackiego dzieła. Producenci, inwestorzy, czy stacje telewizyjne dają wskazówki, jakiego utworu potrzebują, a autor się do nich dostosowuje. Na pisanie tego, co nam w duszy gra możemy sobie pozwolić najczęściej w pierwszym, najbardziej romantycznym, ale i najmniej płatnym etapie kariery - komentował.

Igor Brejdygant 1200.jpg
Igor Brejdygant i zbrodnie, które wydarzyły się naprawdę

Nie wszystkiego w tym zawodzie da się nauczyć

Sam pracuje od projektu do projektu. Mówi, że jest to fach, którego można się nauczyć, choć pewne rzeczy trzeba mieć we krwi. - Można nauczyć się warsztatu pisania scenariusza filmowego. Na zajęciach, które prowadzimy, uczymy gdzie szukać pomysłów, podpowiadamy jak pisać i formatować dialog, ale na końcu tego wszystkiego musi stać kreatywność i determinacja. To trzeba mieć w sobie i myśleć długofalowo. Scenopisarstwo to nie sprint, raczej maraton. W tym zawodzie rzadko robi się ekspresową karierę - opowiadał. 

Od czego zacząć pisanie własnego scenariusza? O czym musimy pamiętać, żeby stworzyć angażującą i ciekawą treść? O tym w rozmowie z gościem Czwórki. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Dominika Klimek

Goście: Igor Brejdygant (scenarzysta, pisarz, reżyser, fotograf i aktor); Wiktor Piątkowski (Bahama Films, autor scenariuszy filmowych i telewizyjnych, współtwórca serialu "Wataha")

Data emisji: 22.01.2020

Godzina emisji: 15.08

ac


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zawód - reporter. Z życia dziennikarzy Czwórki  

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2018 17:08
Praca w biegu, poszukiwania w morzu tematów tego najbardziej "hot", nagrania, przeróżni rozmówcy, pośpiech, wyjazdy, powroty, świątek, piątek, wyścig z czasem. Praca reportera radiowego to prawdziwe wyzwanie. I przygoda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nierówności społeczne - jak dzieli się Polska?

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2019 16:14
Jakie konsekwencje mają nierówności społeczne w Polsce? Na co wpływ mają i w jakim stopniu odczuwamy je na co dzień? O tym dyskutowaliśmy w Czwórce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fotografia poza utartymi szlakami

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2020 10:19
- Ideą cyklu "Wszyscy jesteśmy fotografami" jest stworzenie takiego przyjaznego przewodnika po świecie fotografii, ale niezwiązanego z technikaliami - mówi Monika Szewczyk, współautorka pomysłu. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego musimy płacić za odpoczynek w smogu?

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2020 20:17
Turyści po raz kolejny zmuszeni byli zaskarżyć pobór opłat w miejscowościach turystycznych pomimo orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego w sprawie Zakopanego z marca 2018 roku. Sąd wydał wyrok, że Zakopane nie może pobierać opłaty miejscowej z powodu przekroczenia norm jakości powietrza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Road Trip Bus. "Nasze podróże mają w sobie nutkę szaleństwa"

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2020 21:13
"Nie odkładaj marzeń, odkładaj na marzenia" to motto, które przyświeca Kasi Kosowskiej i Wojtkowi Grabowskiemu, autorom projektu Road Trip Bus. To podróżnicy i blogerzy, którzy busem postanowili odwiedzić każde z miejsc na świecie, o którym do tej pory marzyli. 
rozwiń zwiń