Nowe Technologie

Seniorzy korzystają z mLegitymacji. ZUS: ponad 200 tys. osób pobrało już jej wersję elektroniczną

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2023 12:03
Ponad 200 tys. emerytów i rencistów pobrało już elektroniczną wersję legitymacji, która dostępna jest w bezpłatnej aplikacji mObywatel. Najstarszy użytkownik tej aplikacji ma 98 lat. Dzięki mLegitymacji można m.in. udowodnić prawo do świadczeń zdrowotnych i skorzystać z ulg.
Najwięcej świadczeniobiorców, którzy pobrali mLegitymację, jest grupie wiekowej 62-72 lata
Najwięcej świadczeniobiorców, którzy pobrali mLegitymację, jest grupie wiekowej 62-72 lataFoto: Shutterstock/YAKOBCHUK VIACHESLAV

Od stycznia 2023 r. legitymacje emeryta-rencisty są wydawane w formie elektronicznej. Można z nich korzystać na własnym urządzeniu mobilnym, np. na telefonie, przy użyciu bezpłatnej aplikacji mobilnej mObywatel.

W aplikacji wystarczy wybrać opcję "Dodaj dokument" i na wyświetlonej liście dokumentów wskazać legitymacja emeryta-rencisty. Od tej pory na pulpicie aplikacji będzie widoczna ikona mLegitymacji.

Kto korzysta z mLegitymacji?

Elektroniczną wersję mLegitymacji pobierają nie tylko osoby, które przeszły na emeryturę w styczniu. Korzystają z niej również ci, którzy mają tradycyjną plastikową legitymację. To pokazuje, że wprowadzenie tego typu nowoczesnych rozwiązań dla emerytów i rencistów to dobry krok - powiedziała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

mLegitymacja działa jak tradycyjny dokument, emeryt lub rencista potwierdza, że jest uprawniony do przysługujących mu ulg poprzez okazanie mLegitymacji na ekranie smartfona.

Najwięcej świadczeniobiorców, którzy pobrali mLegitymację, jest grupie wiekowej 62-72 lata, następnie w grupie 52-62 lata oraz 72-82 lata. Największą grupę wśród świadczeniobiorców, pobierających mLegitymację, stanowią emeryci.

Emeryci lub renciści, którzy chcieliby otrzymać tradycyjną legitymację w formie karty, będą musieli złożyć w tej sprawie wniosek (formularz ERL). ZUS zaznaczył, że legitymacje emerytów i rencistów, które zostały wydane przed 2023 r., są aktualne, zgodnie z nadanym terminem ważności.

Jak działa mLegitymacja?

mLegitymacja działa tak, jak tradycyjny dokument. Pokazując ją na ekranie smartfona, osoba uprawniona potwierdzi, że jest emerytem lub rencistą i skorzysta z ulg i uprawnień jej przysługujących, np. zniżek na bilety.

Po 1 stycznia br. emeryci lub renciści, którzy chcą otrzymać tradycyjną legitymację w formie karty, muszą złożyć w tej sprawie wniosek. Legitymacje emerytów i rencistów, które zostały wydane przed 2023 rokiem, są aktualne, zgodnie z nadanym terminem ważności.

Czytaj także:

PAP/IAR/PR24.pl/mk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Chajzer, Rozenek-Majdan i Doda nie oznaczali reklam. UOKiK postawił zarzuty

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2023 11:22
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów postawił Filipowi Chajzerowi, Dorocie Rabczewskiej oraz Małgorzacie Rozenek-Majdan zarzuty nieprawidłowego oznaczania treści reklamowych w mediach społecznościowych, co wprowadza konsumentów w błąd - przekazał UOKiK.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zmiana formy opodatkowania na skalę podatkową. Ważne informacje

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2023 12:05
Firmy, które w 2022 r. były opodatkowane tzw. podatkiem liniowym lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, mogą po zakończeniu roku wybrać skalę podatkową. Służy do tego PIT-36 lub PIT-36S.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ustawa wiatrakowa. Minister Puda liczy na szybkie przegłosowanie jej przez parlament

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2023 09:54
- Chcemy, by pierwsze pieniądze z Unii Europejskiej dotyczące KPO trafiły do Polski jak najszybciej, byśmy mogli złożyć pierwszy wniosek o płatność - powiedział szef MFiPR Grzegorz Puda. Jak dodał, ma nadzieję, że ustawa wiatrakowa zostanie przegłosowana przez parlament jak najszybciej.
rozwiń zwiń