Sytuacja na wschodzie - śledzimy sytuację w Ukrainie; informacje pojawiają się na bieżąco w "Aktualnościach Jedynki" oraz w pasmach publicystycznych: "Sygnały dnia", "W samo południe", "Ekspres Jedynki" oraz "Polska i świat". We współpracy z Polskim Radiem dla Zagranicy Wiadomości po ukraińsku - przez cały tydzień po 10.00 i po 17.00.
06.00-09.00 - "Sygnały dnia" - zapraszają Daniel Wydrych i Krzysztof Świątek
W audycji rozmowy (o godzinie 7.15) z Wojciechem Skurkiewiczem z Ministerstwa Obrony Narodowej oraz (o godzinie 8.15) z Czesławem Mroczkiem z Platformy Obywatelskiej.
09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Roman Czejarek
W Wielkim Tygodniu o sztuce wybaczania. Dlaczego niektórzy noszą w sobie urazę przez całe życie, a inni chcą i potrafią zapomnieć albo wybaczyć? Dlaczego przy świątecznym stole w niektórych rodzinach pojawiają się te same pretensje od lat? Czy to ma związek z typem temperamentu? To wyjaśni Bianca Beata Kotoro, psycholog.
Wiosna, czas na więcej ruchu. Niestety często kompletnie nieprzygotowani zaczynamy uprawiać bieganie, jogging, nordic walking, jazdę na rowerze czy rolkach. Podejmujemy sportowe wyzwanie ponad siły. Jak zacząć taką przygodę z aktywną rekreacją czy sportem, aby nie doprowadzić się do kontuzji? Jak ważna jest rozgrzewka? Na ile czasu, treningów trzeba rozłożyć dochodzenie do formy? Czy nawet małe kontuzje lub przeciążenia mogą w dłuższej perspektywie prowadzić do powstawania zmian zwyrodnieniowych? O tym w rozmowie z Robertem Skowronkiem z Kliniki Traumatologii i Ortopedii Wojskowego Instytutu Medycznego. Ponadto w audycji: kolejny odcinek słuchowiska "Emancypantki" oraz konkurs i "A to kto to?".
13.00-15.00 - "Muzyczna Jedynka" - zaprasza Ula Kaczyńska
19.30-20.00 - "Eureka" / "Wieczór odkrywców" - zaprasza Krzysztof Michalski
* Wyniki badań nad odpornością grupową wobec SARS-CoV-2 w Polsce. Na zlecenia Agencji Badań Medycznych przeprowadzone zostały przez Warsaw Genomics - spin-out Uniwersytetu Warszawskiego, którego zespół tworzą lekarze i naukowcy z UW i Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, badania związane wytwarzaniem przeciwciał przeciwko koronawirusowi po przechorowaniu i po zaszczepieniu. Wyniki tych badań przedstawi profesor Anna Wójcicka, która była szefem zespołu prowadzącego te badania.
* Polskie pionierskie badania nad genetycznymi metodami diagnostycznymi i terapią reumatoidalnego zapalenia stawów. RZS jest przewlekłą chorobą autoimmunologiczną, powodując stany zapalne w dotkniętych nią częściach ciała, której nie można całkowicie wyleczyć i która jest trudna do zdiagnozowania. Nad wczesną diagnostyką i terapią wykorzystującą najnowsze metody genetyczne pracuje dr Marzena Ciechomska z Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie, która będzie gościem "Wieczoru odkrywców".
21.05. - Słuchowisko w Jedynce" - "Człowiek spod kaloryfera" Zofii Posmysz
Historia, którą usłyszymy, do pewnego momentu zdaje się rozwijać wedle schematu komedii romantycznej. Ostatecznie sztuka Zofii Posmysz, na której oparte jest słuchowisko, okazuje się traktatem o naturze zła i strachu. Adaptacja i reżyseria Lena Frankiewicz; w rolach głównych Lidia Sadowa i Marcin Bosak.
LITERATURA W JEDYNCE:
10.35 - "Emancypantki" Bolesława Prusa - nagranie z 1974 roku.
21.45 - Fragmenty ukraińskiej powieści Petra Jacenki "Magnetyzm" w interpretacji Magdaleny Kumorek.
Bohaterką książki jest młoda kobieta, która potrafi odczytywać historie ludzi ukryte w metalowych przedmiotach - pociskach, zegarach, maszynach, motorach. W roku 2014 ucieka z ukochanego, ogarniętego wojną Doniecka do Kijowa, które okazuje się dla niej miastem nieprzyjaznym.
23.50 - W ramach Roku Polskiego Romantyzmu prezentujemy "Listy z podróży" Antoniego Edwarda Odyńca, poety, tłumacza, filarety, przyjaciela Adama Mickiewicza. Podróż tę odbyli razem przez Niemcy, Szwajcarię i Włochy w roku 1829. Czyta Piotr Adamczyk.
00.00-01.00 - "Nocna strefa" - prowadzi Rafał Księżyk
00.55-01.00 - "Przypadki słowa" / Ewa Eysymontt "Con-Cordia i inne wiersze" - aud. Iwony Smolki
01.00-02.00 - "Fantazja polska" (powtórzenie) - prowadzi Konrad Handschuh
Ignacy Feliks Dobrzyński - Kwintet smyczkowy F-dur op. 20, wyk. Jakub Jakowicz , Anna Maria Staśkiewicz, Katarzyna Budnik, Andrzej Bauer, Marcin Zdunik; Ludomir Różycki - Poemat symfoniczny Bolesław śmiały op. 8, wyk. Orkiestra Polskiego Radia i Telewizji, dyr. Piotr Warzecha
02.00-06.00 - "Muzyczna noc Euroradia" - prowadzi Marek Zwyrzykowski
06.00-07.00 - "Fantazja polska" (premiera) - prowadzi Konrad Handschuh
Karol Szymanowski - Sonata skrzypcowa d-moll op. 9, wyk. Kaja Danczowska (skrzypce) Justyna Danczowska (fortepian); Paweł Łukaszewski - Pięć żałobnych pieśni kurpiowskich, wyk. proMODERN (sekstet wokalny); Henryk Mikołaj Górecki - Elegia na wiolonczelę i orkiestrę smyczkową, wyk. Tomasz Strahl (wiolonczela), Orkiestra Kameralna Miasta Tychy AUKSO, dyr. Marek Moś
07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek
Czas pomagania naszym sąsiadom Ukraińcom jest dla mnie jednym z najpiękniejszych okresów mojego życia - przyznaje Janusz Wawrowski. Skrzypek wraz Fundacją im. Z. Noskowskiego oraz Nowa Miodowa, zapraszają na koncert z udziałem wybitnych ukraińskich i polskich artystów "Sounds for Ukraine", z którego całkowity dochód zostanie przekazany Polskiej Akcji Humanitarnej. W programie koncertu znajdą się skomponowane specjalnie na to wydarzenie utwory Wojciecha Chałupki, Ignacego Zalewskiego i Tomasza J. Opałki. Swoje kompozycje zaprezentuje także Aleksander Dębicz. Oprócz tego usłyszymy dzieła twórców takich jak: V. Silvestrov, M. Lysenko, M. Skoryk, F. Chopin I. J. Paderewski, G. Bacewicz, G. Fitelberg, E. Chausson, A. Piazzola, M. Karłowicz, J. M. Leclair. Szczegóły usłyszą Państwo w Poranku Dwójki po godz. 9.30 w rozmowie z Januszem Wawrowskim oraz Anastasiią Seredą - 16-letnią skrzypaczką z Łucka.
Ponadto w audycji: dr Patryk Kencki przypomina inscenizacje teatralne o tematyce wielkanocnej oraz spotkanie z artystą posługującym się techniką neowitrażu - Piotrem Barszczowskim.
10.00-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Marcin Majchrowski
10.00-11.00 - "Znacie, to posłuchajcie" - Orlando di Lasso Miserere mei, Deus - psalm pokutny 4, wyk. Henry’s Eight
11.10-12.00 - Georg Philipp Telemann Brockes-Passion TWV 5:1, Birgitte Christensen, Lydia Teuscher – soprany, Marie-Claude Chappuis – mezzosopran, Donát Havár, Daniel Behle – tenory, Johannes Weisser – baryton, RIAS Kammerchor, Akademie für Alte Musik, dyr. René Jacobs
12.05-12.45 - Józef Haydn Siedem ostatnich słów Chrystusa na krzyżu Hob. XX/1 (fragmenty), wyk. Le Concert des Nations, dyr. Jordi Savall
12.45-13.00 - "Głosy z przeszłości" / Józef Tischner "Wędrówki w krainę filozofów"
13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Andrzej Sułek (w studiu Róża Światczyńska)
Koncert z Festiwalu Misteria Paschalia (13.04.2022, Centrum Kongresowe ICE, Kraków)
Niccolo Jomelli Miserere g-moll; Wolfgang Amadeus Mozart Symfonia nr 40 g-moll KV 550; Davidde penitente KV 469
Wyk. Sophie Karthäuser – sopran, Fanie Antonelou – sopran, Benjamin Hulett – tenor, Vox Luminis XL, {oh!} Orkiestra Historyczna, dyr. Martyna Pastuszka, Lionel Meunier
16.00-18.00 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla
Ostatnie koncerty z OH Orkiestra Historyczną, nowe projekty płytowe - w tym najnowszy krążek - "Reflexions" z muzyką Adriana Robaka - o tym opowiedzą na antenie Dwójki o godz. 16.30 Anna i Krzysztof Firlusowie. Ponadto w audycji: omówienie spektaklu "Judasz" na podstawie książki Amosa Oza w reżyserii Adama Sajnuka, rozmowa z Ireneuszem Kanią - laureatem Nagrody im. Kazimierza Wyki, zaproszenie na wystawę "Koldo Chamorro. Jezus Chrystus Iberyjski. Obrzędowość religijna Półwyspu w obiektywie" i relacja z trwającego w Gdańsku Festiwalu Actus Humanus.
17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą" - aud. Michała Szułdrzyńskiego
18.00-19.00 - "Teraz jazz" - prowadzi Andrzej Zieliński
19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Andrzej Sułek
MISTERIA PASCHALIA TRANSMISJA g. 20.00
Johann Joseph Fux Gesù Cristo negato da Pietro, wyk. Ars Antiqua Austria, Gunar Letzbor - prowadzenie (bez przerwy, ok. 120 minut)
21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / Instrumenty muzyczne w scenach Męki Pańskiej - aud. Beaty Stylińskiej
22.00-23.00 - "Muzyczny wieczór" / Przypadki Bacha - prowadzi Ewa Pobłocka
23.00-00.00 - "Nocna strefa" - prowadzi Bartek Chaciński
LITERATURA W DWÓJCE:
11.00-11.10 - "To się czyta" - Ross King "Leonardo i Ostatnia Wieczerza", czyta Andrzej Ferenc.
15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Tadeusz Konwicki "Mała apokalipsa", czyta Adam Ferency.
19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Józef Mackiewicz "Sprawa pułkownika Miasojedowa", czyta Mariusz Benoit.
"Serwisy ukraińskie w Trójce" od poniedziałku do czwartku o godz. 10.30, 14.30 oraz 18.30, w piątek o godz. 10.30, 14.30 i 18.00, a w weekendy o godz. 11.00, 15.00 i 18.00.
00.00-02.00 - "Trójka pod księżycem" - Michalina Szymborska
Triduum Paschalne i Zmartwychwstanie Pańskie to największe i najważniejsze święta dla katolików. Czy ból i cierpienie naszych sąsiadów jest dla nas chrześcijan zobowiązaniem do wsparcia? Jak przeżyć Święta Wielkiej Nocy w obliczu wojny na Ukrainie. O tym w rozmowie z księdzem profesorem Franciszkiem Jakubem Longchamps de Bérierem - prawnikiem, specjalistą prawa rzymskiego, historii prawa, prawa amerykańskiego.
02.00-03.00 - "Od punka do franka" - Radosław Okrasko
03.00-05.00 - "Między dniem a dniem" - Witold Lazar
05.00-06.00 - "Trójka budzi: off" - Mateusz Tomaszuk
06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Tomasz Miara
W audycji m.in. przyjrzymy się domowym przygotowaniom do świąt wielkanocnych, przysłuchamy się dźwiękom, które pomagają i przeszkadzają w pracy oraz zajrzymy do kulinarnego e-booka z ukraińskimi przepisami. Z kolei w 1056 rocznicę chrztu Polski przypomnimy to przełomowe wydarzenie w dziejach naszego kraju. Dzięki niemu rodzące się wówczas państwo jest dzisiaj w kręgu cywilizacyjnym Europy Zachodniej.
08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Beata Michniewicz
Gościem Piotr Wawrzyk, wiceminister spraw zagranicznych.
09.00-12.00 - "Trójka przed południem" - Katarzyna Cygler
W audycji zajrzymy do Teatru Szekspirowskiego, gdzie ruszył nowy projekt "Treasure Iceland - Theatre Inclusions". Dzięki niemu powstanie m.in. polsko-islandzki spektakl, który widzowie gdańskiego teatru będą mogli zobaczyć w lutym przyszłego roku. Odwiedzimy także Teatr Ateneum w Warszawie, gdzie rusza seria prezentacji "Czytamy dla Ukrainy". Powiemy też o premierze "Historyji o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim" - to koprodukcja Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie i Ośrodka Praktyk Teatralnych "Gardzienice". Porozmawiamy także z Piotrem Barszczowskim, autorem neowitrażu "Ostatnia Wieczerza XXI wieku". Doceniony na Biennale we Florencji, teraz można je oglądać w foyer Teatru Solskiego w Tarnowie.
12.00-13.00 - "Nasza tonacja" - Łukasz Ciechański
13.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Witold Lazar
15.00-19.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Piotr Łodej
18.45 - Reportaż w Trójce / "Trampolina w dorosłe życie" Hanny Tracz. Reportaż o roli kapłana w dzisiejszych czasach, w duszpasterstwie młodych. Jakie ma dziś znaczenie? Z jakimi problemami przychodzą do duszpasterzy młodzi?
19.00-20.00 - "W tonacji Trójki" - Marek Wiernik
20.00-21.00 - "Strefa rockendrola..." - Michał Owczarek
21.00-22.00 - "Klub Trójki" - Monika Małkowska
Wielki Czwartek to ważny dzień Wielkiego Tygodnia: obchodzi się go na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy, którą spożył Jezus ze swoimi uczniami. Wówczas zapowiedział, że jeden z nich go zdradzi - co stało się tuż po wieczerzy. To także dzień pojednania z grzesznikami. Odprawiana jest tylko jedna uroczysta msza - wieczorem, która rozpoczyna Triduum Paschalne. W kontekście obecnej wojny to wyjątkowo wymowne wydarzenie. Czym dzielił się Jezus z apostołami?
Porozmawiamy jednak nie o zdradzie, lecz o czymś pozytywnym: o symbolice święconki – czyli koszyka z pokarmami, które święci się w Wielką Sobotę w kościołach katolickich. Co to znaczy: święcenie jedzenia? Od kiedy datuje się ten obyczaj? Jakie pokarmy się święci i dlaczego? Co symbolizują? Jakie są regionalne różnice? Gościem Bogdan Gałązka, szef kuchni, historyk kultury kulinarnej, doktorant na Wydziale Historii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
22.00-23.00 - "Ossobliwości muzyczne" - Wojciech Ossowski
23.00-00.00 - "Po zachodzie słońca" - Aleksandra Kaczkowska
LITERATURA W TRÓJCE:
10.45 - w cyklu "Powieść w Trójce": "Przez kraj ludzi, zwierząt i bogów" Antoniego F. Ossendowskiego w interpretacji Mirosława Zbrojewicza.

06.00-09.00 - "Pierwsze słyszę" - Kamil Jasieński
Opowiemy o teście, w którym można się sprawdzić w odróżnianiu prac sztucznej inteligencji od prac stworzonych przez ludzi. Powiemy również m.in. o sukcesie studentów z Politechniki Warszawskiej na międzynarodowych zawodach samochodów autonomicznych.
12.00-13.00 - "Stacja nauka" - Weronika Puszkar
W cyklu "Skąd ta nazwa?" - Rydułtowy - łamaniec językowy z najwyższą w Europie hałdą, której do piramidy Cheopsa brakuje jedynie 13 metrów.
15.00-17.00 - "Czat Czwórki" - Piotr Firan
"Historia Last Minute - powtórka przed maturą". 5 marca 1953 umarł Józef Stalin, jeden z największych tyranów i ludobójców. Co działo się wtedy w Polsce?
20.00-21.30 - "Strefa prywatna" - Kuba Jamrozek
Co robić, gdy coraz trudniej jest nam się porozumieć i coraz częściej pojawiają się spięcia i awantury? Jak zbudować lub odbudować silną relację, opartą na miłości, szacunku i wzajemnym zrozumieniu?
22.00-00.00 - "Tłusty czwartek" - GrubSon
Muzyka hip-hop oraz soul. Usłyszymy dokonania takich wykonawców jak Kardinal Offishall, Timbaland, Clipse, Oddisee, Ten Typ Mes, D’Angelo, Busta Rhymes.
LITERATURA W CZWÓRCE:
10.45 - "Lektura w Czwórce" - fragmenty książki "Podróże z Herodotem" Ryszarda Kapuścińskiego, czyta Paweł Krucz.
07.00-10.00 - "Poranek w PRD" - Zające to zwierzęta, które uwielbia niemal każdy. Są symbolem Świąt Wielkanocnych, a według niektórych tradycji to właśnie one przynoszą dzieciom drobne podarunki w Wielką Niedzielę. Są płochliwe i przez to trudno je obserwować. Zarazem są jednymi z najlepiej kojarzonych polskich ssaków, a zatem ... poznajcie najciekawsze fakty o zwierzęcym symbolu Wielkanocy w Poranku PRD.
11.00-12.00 - "Leszek i Mis Michaś" - Kwiatki, bratki i stokrotki... dziś zanurzymy się w świat kwiatów. Dziadek Ignacy podpowie jak o niektóre dbać. I dowiemy się jak wygląda praca tam, gdzie kwiaty możemy kupić, czyli w kwiaciarni. A na czwarte śniadanie zaserwujemy bukiet...warzyw.
15.00-17.00 - "Popołudnik w PRD" - Czego patrząc w niebo nie widzimy, a tam jest?
18.00-19.00 - "Współpracownia" - Smok Adaś i Miś Michaś spróbują rozwikłać wielkanocne zagadki. Czym jest rzeżucha i dlaczego niektórzy nazywają ją trawką i co wspólnego z Wielkanocą ma kopiec z jaj.
21.00-23.00 - "Strefa rodzica" - Wycieczki szkolne - czy są dziś w szkołach popularne? Czy tylko jednodniowe wypady, czy dłuższe, tzw. Zielone Szkoły. Czy pomagają realizować podstawę programową, czy raczej są formą wytchnienia i integracji dla uczniów, tak ważnej zwłaszcza po długim okresie zdalnego nauczania. Wreszcie - jakie kierunki wybierają nauczyciele i uczniowie najchętniej. Goście: Iwona Małkiewicz, nauczycielka z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Żarach, Jakob Adamsson, Prywatna Szkoła Podstawowa i Liceum "Mieszko" w Poznaniu oraz Sławomir Jarosławski z Biura Turystycznego Horyzont, które specjalizuje się w wycieczkach szkolnych dla szkół w całej Polsce.
LITERARURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:
14.00 - Słuchowisko "Kopciuszek" w adaptacji Emilii Stawskiej, w reżyserii Stanisławy Grotowskiej. TPR z 1997 r. Wystąpili: Aleksandra Rojewska, Katarzyna Tatarak, Zuzia Migalska, Agnieszka Matynia, Krystyna Królówna, Joanna Jędryka, Wojciech Duryasz, Piotr Bąk.
08.00 - "Laureaci nagrody PR" - Anna Skulska
Chopinowskie nagrania Ingolfa Wundera: w programie zabrzmią: Polonez-Fantazja As-dur op. 61, Sonata h-moll op. 58 oraz Andante Spianato i Wielki Polonez Es-dur op. 22.
15.00 - "Romantyczne brzmienia" / Impresje Wielkanocne - Klaudia Baranowska
Powtórkowe audycje specjalne na czas Wielkiego Tygodnia - nagrania koncertów z radiowego archiwum. W tym odcinku: Oratorium Isacco, figura del Redentore Niccola Jommelli (wyk. Yuriy Mynenko, Vassilis Kavayas, Carlo Lepore, Lucia Cirillo, Roberta Mameli, I Barocchisti, Capella Cracoviensis Choir, dyr. Diego Fasolis).
18.00 - "Romantyczne brzmienia" / Impresje Wielkanocne - Róża Światczyńska
Powtórkowe audycje specjalne na czas Wielkiego Tygodnia - nagrania koncertów z radiowego archiwum. W tym odcinku: m.in. oratorium "Chrystus na Górze Oliwnej" Ludwiga van Beethovena (wyk. Fabrice Dalis, Simona Houdova-Saturova, Piotr Nowacki, Chór PR w Krakowie, Zespół Śpiewaków Camerata Silesia, NOSPR, dyr. Lawrence Foster) oraz Stabat Mater Gioacchina Rossiniego (wyk. Simona Saturova, Lucia Duchonowa, Corby Welch, Burak Bilgili, Chór PR w Krakowie, Górecki Chamber Choir, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, dyr. Rolf Beck).