Polskie Radio

Znamy laureatów Festiwalu Filmowego NNW w Gdyni [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2022 23:20
Za nami czternasta odsłona Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci", który odbywał się w Gdyni od środy 28 września do soboty 1 października 2022 roku. Podczas wydarzenia nagradzane są również produkcje radiowe, a fundatorem nagród jest Polskie Radio. Na Festiwalu prezentowane są najlepsze reportaże radiowe, których tematem jest polska historia najnowsza. 
Poznaliśmy laureatów Festiwalu Filmowego NNW w Gdyni.
Poznaliśmy laureatów Festiwalu Filmowego NNW w Gdyni.Foto: PAP/Jan Dzban
  • Nagroda główna w konkursie została przyznana Mariuszowi Kamińskiemu z Polskiego Radia Lublin za reportaż "Obraza obrazu". To audycja o reakcji mieszkańców Wojciechowa, na aresztowanie wizerunku Matki Boskiej Częstochowskiej przez komunistyczne władze w 1966 roku. Jury doceniło sposób przedstawienia głębokiej religijności i przywiązania do tradycji tamtejszej wspólnoty, oraz jej odważnego stawania w obronie wyznawanych wartości.
  • Wyróżniono także trzy inne produkcje: "Bilet z rowerem" Ewy Szkurłat z Polskiego Radia Kraków za opowieść o poszukiwaniu własnych korzeni, "Tola" Joanny Sikory z Polskiego Radia Białystok - za przedstawienie historii Franciszki Ramotowskiej, żołnierza AK i więźnia politycznego czasów stalinowskich oraz reportaż "Wirtuoz" Jakuba Tarki - za przybliżenie mało znanych epizodów z życia Ignacego Jana Paderewskiego. 
  • Nagrody wręczył Krzysztof Gottesman, Redaktor Naczelny Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia.

"Obraza obrazu"

Najlepszy reportaż XIV Festiwalu NNW to "Obraza obrazu" Mariusza Kamińskiego. Dziennikarz Polskiego Radia Lublin ukazuje historię przybycia do stolicy Lubelszczyzny kopii obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Władze komunistyczne przy pomocy MO i SB przeprowadziły szereg działań pod kryptonimem "Bystrzyca ‘66" deprecjonujących peregrynację obrazu.

Na trasie z Wojciechowa do Bełżyc, Służba Bezpieczeństwa "aresztowała" obraz, a dwa dni później w święto Bożego Ciała, również studentów, którzy pojawili się na miejscu uprowadzenia obrazu. 

ZOBACZ WIDEO - Dyrektor Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia o zwycięskim reportażu:

Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Polskiego Radia 

Nagrodę dla najlepszego reportażu ufundowało Polskie Radio. Jurorzy zdecydowali również o przyznaniu trzech wyróżnień - otrzymały je: "Bilet z rowerem" Ewy Szkurłat z Radia Kraków, "Tola" Joanny Sikory z Polskiego Radia Białystok oraz "Wirtuoz" Jakuba Tarki, opowiadający o wybitnym pianiście i polityku Ignacym Janie Paderewskim. 

Film polski 

"1939 Oblężenie Warszawy" w reżyserii Eugeniusza Starky'ego zwyciężył w kategorii dokument polski i otrzymał statuetkę Złotego Opornika. To filmowy hołd dla Juliena Bryana, amerykańskiego dokumentalisty będącego świadkiem pierwszych dni niemieckiej agresji na Polskę w 1939 roku.

Jak podkreślał reżyser filmu, to kronikę Juliena Bryana obejrzało 300 milionów osób, co wpłynęło na decyzję Amerykanów o zaangażowaniu się i wsparciu koalicji antyniemieckiej.

Filmy zagraniczne

Ukraiński "Plai" to zwycięzca w kategorii dokument międzynarodowy. Obraz w reżyserii Evy Dżyszjaszwili to opowieść o prostym, wiejskim życiu toczonym w cieniu wojny na Ukrainie.

Najlepszym międzynarodowym filmem fabularnym uznano "Mauretańczyka" w reżyserii Kevina Macdonalda. To historia więźnia przetrzymywanego w Guantanamo bez wyroku przez dziesięć lat. Bohater szuka pomocy obrońcy, dzięki któremu odzyska wolność.

Posłuchaj
00:29 pial.mp3 Członek jury konkursowego, wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego doktor Paweł Ukielski o filmie "Plai" (IAR)

 

ZOBACZ WIDEO - wypowiedź Dyrektora Festiwalu NNW po Gali Zamknięcia: 

Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Festiwalu NNW

"Gloria Artis"

Brązowy Medal Zasłużony Kulturze "Gloria Artis" z rąk wiceministra kultury Jarosława Sellina otrzymała dyrektor literacka Radia Dla Ciebie (RDC - mazowiecki oddział regionalny Polskiego Radia) Aleksandra Głogowska

Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Polskiego Radia 

To kolejne już wyróżnienie dla Aleksandry Głogowskiej za odnalezienie w Roku Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i przywrócenie do powszechnej świadomości zapomnianego, jedynego dramatu poety.

Posłuchaj
00:57 specnnw.mp3 Festiwal NNW, Nagroda w Konkursie Polskich filmów Dokumentalnych dla E. Starky'ego za film "1939. Oblężenie Warszawy. Relacja Witolda Banacha (IAR)

 

Platynowy Opornik

Gala zamknięcia XIV Festiwalu Filmowego NNW była również okazją do wręczenia pamiątkowych nagród imprezy - m. in. Drzwi do Wolności, Sygnetów Niepodległości czy Przyjaciela Festiwalu NNW.

Specjalną nagrodę - Platynowy Opornik - za całokształt twórczości, za niezłomność w podejmowaniu trudnych tematów, bezkompromisowość i niezależność w pracy twórczej otrzymał Mirosław Chojecki, współorganizator Komitetu Obrony Robotników, współzałożyciel Niezależnej Oficyny Wydawniczej "NOWa", na emigracji członek Biura Zagranicznego "Solidarności".

Patronat medialny nad XIV Międzynarodowym Festiwalem Filmowym NNW objęły Polskie Radio i Polskie Radio 24.

Czytaj także:


IAR/fc/ans/rk 

Czytaj także

"Wirtuoz", reportaż Jakuba Tarki

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2019 09:30
Ignacy Jan Paderewski był "najwybitniejszym politykiem wśród pianistów i najwybitniejszym pianistą wśród polityków". Był także wielkim społecznikiem, mecenasem polskiej kultury (przyczynił się do sławy Chopina na całym świecie), a przede wszystkim żarliwym patriotą. Niewątpliwy talent i praca na przestrzeni lat zostały wsparte przez życzliwe mu osoby i zbiegi okoliczności.
rozwiń zwiń
Czytaj także

14. Festiwal NNW. "Historia nie może być traktowana instrumentalnie"

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2022 11:13
- Od lat nie odnosimy sukcesu na polu kina historycznego, mimo że próbujemy zaklinać rzeczywistość. Ciągle oczekujemy tego wielkiego kina, które nie tylko opowie jakąś historię, ale też poczujemy dumę z bycia Polakami - mówił w "Poranku Dwójki" Arkadiusz Gołębiewski, dyrektor 14. Festiwalu Filmowego "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" w Gdyni.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Drogi do wolności na XIV Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2022 14:18
Ukraiński "Snajper", gruziński kandydat do Oscara "Brighton 4th", amerykański "Niepokonany" Barry’ego Levinsona, polskie obrazy: "Orzeł. Ostatni patrol" czy "Brigitte Bardot cudowna" Lecha Majewskiego to tylko niektóre z ponad stu filmowych propozycji. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

W Gdyni wystartował XIV Międzynarodowy Festiwal Filmowy NNW

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2022 14:39
Przedpremierowy pokaz ukraińskiego filmu "Snajper", gruziński kandydat do Oscara "Brighton 4th", amerykański "Niepokonany" Barry'ego Levinsona, przedpremierowe projekcje: polskiego filmu "Orzeł. Ostatni patrol" i filmu giganta światowej kinematografii Lecha Majewskiego "Brigitte Bardot cudowna" – to tylko niewielka część tego, co czeka widzów w czasie czterech intensywnych dni XIV Festiwalu Filmowego NNW, który właśnie się rozpoczął. W sumie zaplanowano 200 wydarzeń, a w tym 100 pokazów filmów opowiadających o różnych drogach do wolności. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Uniwersalne drogi do wolności. Kolejny dzień Festiwalu NNW

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2022 09:14
Cztery dni wypełnione pokazami filmów dokumentalnych i fabularnych, dyskusje panelowe, rozmowy o książkach historycznych. Całość uzupełniają wystawy i widowiska artystyczne. XIV Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci w Gdyni potrwa do 1 października.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Festiwal NNW. Niwiński: są prawdziwe perełki, filmy, które bazują na materiałach do tej pory pomijanych

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2022 16:30
- Sam jestem zaintrygowany filmem, który wykorzystuje materiały do tej pory pomijane lub wybierane w sposób symboliczny, materiały dawnej partii komunistycznej - mówił w Polskim Radiu prof. Piotr Niwiński, historyk.
rozwiń zwiń