Polskie Radio
Section05

1939

"Nagle pod drzwiami pojawiła się pani premierowa". Ucieczka polskich władz we wrześniu 1939 roku

Ewakuacja władz Rzeczpospolitej od początku budziła wiele kontrowersji. Uciekinierów nazywano tchórzami, zdrajcami, "grabarzami ojczyzny", próbowano ich nawet stawiać przed Trybunałem Stanu. Czy słusznie?
Zobacz więcej na temat:  17 września 1939 II wojna światowa Rząd RP Rząd RP na Uchodźstwie Rumunia Zaleszczyki II Rzeczpospolita II RP pakt Ribbentrop-Mołotow Niemcy nazizm komunizm ZSRR kampania wrześniowa wrzesień Ignacy Mościcki Felicjan Sławoj-Składkowski Edward Rydz-Śmigły Francja Wielka Brytania 85 lat od sowieckiej agresji na Polskę

Polskie Radio o wkroczeniu Sowietów 17 września 1939 roku [POSŁUCHAJ]

Polskie Radio informowało słuchaczy o wkroczeniu Sowietów, a szef propagandy Dowództwa Obrony Warszawy Wacław Lipiński wypowiedział się na antenie o sytuacji politycznej. – Rosja po prostu uwierzyła, że my jesteśmy już wykończeni przez Niemców.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa kampania wrześniowa III Rzesza Związek Sowiecki 17 września 1939 skarby archiwum historia 85 lat od sowieckiej agresji na Polskę

Kpt. Władysław Raginis. Niezłomny dowódca bohaterów spod Wizny

- Myśmy tu nie przyszli po cudze, walczymy o swoje, musimy wytrwać - mówił kpt. Raginis do swoich żołnierzy. To właśnie on był dowódcą 720 żołnierzy, którzy we wrześniu 1939 pod Wizną stawili opór ponad 30 tys. uzbrojonych w broń pancerną żołnierzy niemieckich, nacierających w kierunku przepraw na Narwi i Biebrzy.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Niemcy III Rzesza II RP Władysław Raginis

Wrzesień 1939 roku. Czy Polska mogła się obronić?

85 lat temu, 1 września 1939 roku o świcie wojska niemieckie zaatakowały Polskę. Tak rozpoczęła się II wojna światowa, największy i najkrwawszy konflikt w historii. Czy politycy i wojskowi stanęli na wysokości zadania? Czy Polska mogła się obronić? Jakie lekcje płyną dla nas z tego, co działo się 85 lat temu? 
Zobacz więcej na temat:  Grzegorz Kalinowski historia Polski II wojna światowa Armia Czerwona Adolf Hitler Niemcy kampania wrześniowa

Panika i chaos w Warszawie. Feralny radiowy apel płk Umiastowskiego we wrześniu 1939 roku

Wojenny chaos sprzyja nieporozumieniom i brzemiennym w skutki błędom. Nie inaczej było w pierwszych chwilach II wojny światowej. W nocy z 6 na 7 września 1939 roku przed mikrofonem Polskiego Radia stanął ppłk Roman Umiastowski, szef propagandy w sztabie Naczelnego Wodza. Wygłosił apel, w którym wzywał zdolnych do noszenia broni mężczyzn do opuszczenia miasta. Jego wypowiedź wywołała panikę. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA II wojna światowa wrzesień Roman Umiastowski Konrad Libicki

Паралелі Другої світової війни та війни росії проти України. Долі в'язнів НКВС

У 2024 році минає 85 років від початку Другої світової війни. Про перебіг подій розповів доктор історичних наук Фелікс Левітас, а про долі тих, хто потрапив у радянський полон, переповіла історикиня Тетяна Самсонюк. З ними говорили Олексій Бурлаков та Анастасія Купрієць 
Zobacz więcej na temat:  Друга світова війна пакт молотова-ріббентропа НКВС політв'язні полонені війна історія

Historyk: Niemcy nadal zbyt mało wiedzą o znaczeniu 1 września 1939 r. dla Polaków

W centrum obchodów rocznicy 1 września 1939 r. w RFN długo znajdowała się „walka o pokój”. Losy i cierpienia Polaków pomijano lub marginalizowano. Do przełomu doszło w 1989 roku, ale wiedza o polskiej traumie jest nadal niewystarczająca – uważa dyrektor Niemieckiego Instytutu Spraw Polskich w Darmstadt Peter Oliver Loew.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Berlin Niemcy historia Polski