Polskie Radio
Section05
1939

Prezydent Duda na Westerplatte: władze Rosji próbują pisać historię od nowa, ale nic nie zmieni prawdy historycznej

- Jakże przejmujący jest ten moment, kiedy słyszymy dźwięki syren w momencie, kiedy na Westerplatte padły pierwsze salwy. Możemy sobie tylko wyobrazić, co oznaczała salwa 84 lata temu - powiedział na Westerplatte, podczas obchodów rocznicy wybuchu II wojny światowej, prezydent Andrzej Duda.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo II wojna światowa 1939 1 września historia Polski prezydent Andrzej Duda infografika

Szef MON na Westerplatte: wzmacniamy Wojsko Polskie. To najskuteczniejsza odpowiedź na wszystkie zagrożenia

- Dziś jesteśmy świadkami odradzającego się imperializmu Rosji. Dziś wzmacniamy Wojsko Polskie i wyposażamy w nowoczesną broń. To najskuteczniejsza odpowiedź na te wszystkie zagrożenia. Dziękuję, że dziś razem czcimy pamięć o bohaterach - powiedział na Westerplatte, podczas obchodów 84. rocznicy wybuchu II wojny światowej, szef MON Mariusz Błaszczak.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo II wojna światowa 1939 1 września historia Polski MON Mariusz Błaszczak

84 lata temu wybuchła II wojna światowa. Dr Pleskot: to miało być złamanie każdego Polaka

1 września 1939 roku oznaczał dla Polaków koniec niepodległego państwa - mówi historyk Instytutu Pamięci Narodowej doktor Patryk Pleskot. 84 lata temu o godz. 4.40 niemieckie lotnictwo rozpoczęło bombardowanie Wielunia, miasta położonego w pobliżu granicy z III Rzeszą. Atak nastąpił pięć minut przed ostrzałem polskiej składnicy wojskowej na Westerplatte, co oficjalnie uznaje się za początek II wojny światowej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo II wojna światowa rocznica 1939 1 września historia Polski

Obchody 84. rocznicy wybuchu II wojny światowej

W całej Polsce w piątek będą odbywać się obchody 84. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Niemal równolegle, przed godz. 5.00, uroczystości rozpoczęły się na Westerplatte i w Wieluniu, na który 1 września 1939 roku spadły niemieckie bomby. Oficjalne obchody odbędą się również m.in. w Warszawie, a także we Frampolu na Lubelszczyźnie - miejscowości doszczętnie zniszczonej w wyniku niemieckiego nalotu z 13 września.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo II wojna światowa rocznica 1939 1 września historia Polski

tylko u nas 84. rocznica wybuchu II wojny światowej na antenach Polskiego Radia

1 września 2023 przypada 84. rocznica wybuchu II wojny światowej – największego konfliktu zbrojnego w historii świata. Polskie Radio przygotowało okolicznościowe audycje oraz transmisje z obchodów upamiętniających tragiczne wydarzenia z września 1939 roku. Publiczny nadawca zaprasza także do odwiedzenia specjalnych serwisów Polskiego Radia poświęconych II wojnie światowej. Więcej informacji na stronie Polskiego Radia oraz w mediach społecznościowych.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa rocznica 1939 1 września 1 września audycje rocznicowe społeczeństwo

84. rocznica wybuchu II wojny światowej na antenach Polskiego Radia

1 września 2023 przypada 84. rocznica wybuchu II wojny światowej – największego konfliktu zbrojnego w historii świata. Polskie Radio przygotowało okolicznościowe audycje oraz transmisje z obchodów upamiętniających tragiczne wydarzenia z września 1939 roku. Publiczny nadawca zaprasza także do odwiedzenia specjalnych serwisów Polskiego Radia poświęconych II wojnie światowej. Więcej informacji na stronie Polskiego Radia oraz w mediach społecznościowych.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa rocznica 1939 1 września 1 września audycje rocznicowe społeczeństwo historia Polski W POLSKIM RADIU POLSKA

Wrzesień 1939. Prezydent Stefan Starzyński w obronie Warszawy

Stefan Starzyński, prezydent stolicy od 1934 roku, kierował cywilną obroną miasta po rozpoczęciu przez Niemcy II wojny światowej 1 września 1939 roku. Nie skorzystał z możliwości ewakuacji, pozostał z ludnością Warszawy do czasu kapitulacji. W radiu mówił: "Dziś Warszawa broniąca honoru Polski jest u szczytu swej wielkości i sławy".
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST historia Polski Stefan Starzyński Warszawa II wojna światowa 1939

Ludwik Kmicic-Skrzyński zostanie pochowany w Białymstoku

26 sierpnia 2023 w Białymstoku odbędą się uroczystości związane ze sprowadzeniem z Wielkiej Brytanii do Polski doczesnych szczątków generała Ludwika Kmicica-Skrzyńskiego. Generał, żołnierz Legionów Polskich, jeden z "Siódemki Beliny" - pierwszego oddziału polskiej kawalerii w Wielkiej Wojnie, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej i dowódca Podlaskiej Brygady Kawalerii w wojnie 1939 roku spocznie w ojczystej ziemi dokładnie w 130. rocznicę swoich urodzin. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Ludwik Kmicic-Skrzyński Białystok II Rzeczpospolita Dwudziestolecie międzywojenne II wojna światowa wrzesień 1939

Jak Polacy przekazali aliantom tajemnicę Enigmy. 84. rocznica konferencji w Pyrach

"Im więcej Polacy mówili o swoich maszynach, tym bardziej Knox gotów był słuchać. Miał powrócić do Londynu ze świadomością, że zapewne pierwszy raz w życiu spotkał kogoś dorównującego mu intelektem" – pisał Dermot Turing o wrażeniu Brytyjczyków z konferencji kryptologicznej w Pyrach, podczas której Polacy przekazali Brytyjczykom sekret złamania kodu Enigmy.
Zobacz więcej na temat:  Enigma II RP 1939 II wojna światowa II Rzeczpospolita Marian Rejewski HISTORIA

Bronisław Prugar-Ketling - dowódca 2 Dywizji Strzelców Pieszych oczerniony po śmierci przez komunistów

Dowódca jednej z dwóch polskich dywizji piechoty, które walczyły przeciwko Niemcom we Francji, przez pięć długich lat dbał o swoich żołnierzy internowanych w Szwajcarii. Po wojnie wrócił do kraju, by odbudować Wojsko Polskie. Po śmierci, 18 lutego 1948 roku, zamiast czci, spotkały go fałszywe oskarżenia. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Wojsko Polskie II RP 1939 1940 Francja II wojna światowa Szwajcaria komunizm historia Polski

Kpt. Władysław Raginis. Niezłomny dowódca bohaterów spod Wizny

- Myśmy tu nie przyszli po cudze, walczymy o swoje, musimy wytrwać - mówił kpt. Raginis do swoich żołnierzy. To właśnie on był dowódcą 720 żołnierzy, którzy we wrześniu 1939 pod Wizną stawili opór ponad 30 tys. uzbrojonych w broń pancerną żołnierzy niemieckich, nacierających w kierunku przepraw na Narwi i Biebrzy.
Zobacz więcej na temat:  1939 II wojna światowa Niemcy III Rzesza II RP Władysław Raginis