Nauka

2012: czy grozi nam katastrofa?

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2009 07:09
Co naprawdę przewidzieli Majowie? Przeczytaj.

Według twórców filmu „2012”, który wkrótce wejdzie na ekrany kin, nie musimy martwić się o stan dróg podczas Euro2012. Nie musimy nawet budować stadionów. W 2012 roku ma bowiem nastąpić koniec świata. Tak ma wynikać z kalendarza Majów. Portal nauka.polskieradio.pl wyjaśnia, czy jest się czego bać.

Czy przewidywania dawnych władców Jukatanu są prawdziwe i czy w ogóle są to przewidywania dotyczące końca świata? Czy rzeczywiście w 2012 roku ludzkość zatonie w gigantycznej powodzi lub zniknie podczas trzęsienia ziemi, spowodowanego przez zderzenie dwóch kontynentów?

Specjalna strona NASA „Zapytaj astrobiologa” została ostatnio zalana pytaniami strapionych osób z całego świata, które proszą o wyjaśnienie tych spraw. David Morrison, naukowiec z Instytutu Astrobiologii NASA, uważa, że hipoteza o zbliżającym się końcu świata wydała się wielu ludziom bardzo prawdopodobna. Ich reakcją na ogół jest strach. – Wielu z naszych czytelników jest po prostu przerażonych – mówi Morrison. – Miałem do czynienia z dwójką nastolatków, którzy rozważali samobójstwo, nie chcąc czekać na apokalipsę – zdradza ekspert.

Przyjrzyjmy się zatem najpopularniejszym teoriom na temat tego, co czeka nas w 2012 roku.

Czy Majowie przewidzieli koniec świata?

Twórcy filmu „2012” bazują na fakcie, że kalendarz Majów, kiedy przeliczyć go na naszą rachubę czasu, kończy się właśnie na 2012 roku (dokładnie 21 grudnia). Nie zwrócili jednak uwagi na fakt, że koniec tego kalendarza nie oznacza wcale końca świata – 21 grudnia 2012 roku po prostu zbiegną się trzy cykle majańskiej rachuby czasu. Najdłuższy z cykli liczy aż 5 235, 37 lat, nic dziwnego, że fakt jego zakończenia i rozpoczęcia nowego był dla Majów znaczący. Według wierzeń dawnych mieszkańców Jukatanu, tzw. „Długa Rachuba” wyznacza swojego rodzaju „ery” w historii. W 2012 po prostu zacznie się zatem nowa era, a dobiegnie końca stara, która rozpoczęła się 11 sierpnia 3114 roku p.n.e. Wówczas świat się nie skończył, mamy pewnie jakieś szanse i tym razem…

- Majowie wierzyli po prostu, że świat się odradza. To ta sama intuicja, która towarzyszy nam 1 stycznia lub nawet poniedziałkowy poranek – wyjaśnia Anthony Aveni, znawca kultury Majów, wykładowca Uniwersytetu Colgate w Hamilton (USA). Majowie nie zostawili także żadnych opisów tego, co ma się wydarzyć w 2012 roku – prawdopodobnie dlatego, że nie spodziewali się niczego specjalnego.

Czy grozi nam zderzenie kontynentów?

Według niektórych przepowiedni, w 2012 roku Ziemia stanie się śmiertelnie niebezpiecznym miejscem, ponieważ wahania pola magnetycznego sprawią, że kontynenty dosłownie zderzą się ze sobą, w sposób niekontrolowany obracając się z dużą prędkością wokół ziemskiego jądra.

'' Słońce, źr. NASA.

Ziemia nie raz zmieniała swoje pole magnetyczne, faktem jest także to, że kontynenty wędrują – ale naukowcy zdecydowanie odrzucają tak drastyczny scenariusz. Mniejsze przesunięcia kontynentów mogłyby się jednak zdarzyć, gdyby wydarzyły się nagłe zmiany w masie Ziemi – na przykład w przypadku stopnienia pokrywy lodowej na biegunach. Jak jednak podkreśla Adam Maloof z Uniwersytetu Princeton, przesunięcia kontynentów trwają jednak miliony lat, na tyle dużo, że nie są one zauważalne dla jednego pokolenia.

Czy ustawienie Słońca w naszej Galaktyce rzeczywiście może być groźne dla Ziemi?

W 2012 roku w Słońce – z punktu widzenia Ziemi – znajdzie się w centrum naszej Galaktyki. Jak się szacuje, po raz pierwszy od 26 000 lat. Tyle tylko, że z faktu, że coś w Kosmosie dzieje się z punktu widzenia Ziemi, nie oznacza, że rzeczywiście zachodzi. W 2012 roku na niebie nie wydarzy się nic nadzwyczajnego – uspokajają naukowcy. Słońce na naszym niebie przechodzi w pobliżu środka pasa Galaktyki Drogi Mlecznej podczas każdego zimowego przesilenia.

Czy Planeta X stanowi zagrożenia dla Ziemi?

Orbita Planety X, zwanej też Nibiru, ma krzyżować się z orbitą Ziemi. Zwolennicy teorii spiskowej uważają, że do kolizji może dojść w 2012 roku.

Tak naprawdę, jedynym obiektem, który mógłby uderzyć w Ziemię, jest jednak asteroida lub kometa. Gdyby coś o wielkości planety miało się do nas zbliżyć w ciągu trzech lat, byłoby już widoczne gołym okiem, a astronomowie badaliby to od dekady.

Czy w 2012 roku grożą nam wyjątkowe burze słoneczne?

Według części teorii, nasza gwiazda ma 2012 roku wyemitować śmiertelne erupcje gazu, które dadzą popalić (dosłownie) Ziemianom.

Aktywność Słońca przebiega w 11-letnich cyklach. Duże erupcje na powierzchni naszej gwiazdy i burze słoneczne mogą wpływać na nasze systemy komunikacyjne – ale raczej nie mam mowy, aby mogły zagrozić Ziemi bezpośrednio. Poza tym 2012 rok nie będzie szczytem słonecznej aktywności, która przypadnie rok lub dwa później.

Eugeniusz Wiśniewski

Na podstawie: National Geographic

Czytaj także

Grzebię umarłych, więc jestem

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2008 07:32
Od momentu pojawienia się zwyczaju grzebania umarłych datują się dzieje człowieczeństwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wieczór Odkrywców: GEOPLANET, czyli poznawanie Ziemi

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2009 05:38
Zaprasza Krzysztof Michalski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nieznane cywilizacje Amazonii

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2009 13:08
Archeolodzy odkrywają fascynujące pradzieje Amazonii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koniec badań polskiego Lascaux

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2010 05:22
Bumerang, instrumenty muzyczne i kości palców sprzed 30 tys. lat - to tylko niektóre znaleziska z Jaskini Obłazowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odkorkować cywilizację

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2009 13:43
Alkohol i cywilizacja - kto komu zawdzięcza więcej?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szybciej niż światło

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2010 07:38
Astrofizycy znaleźli rzeczywiste przykłady prędkości nadświetlnej w postaci impulsów radiowych płynących z pulsara.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kosmiczny Teleskop Keplera odkrył pięć nowych egzoplanet

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2010 16:14
Zadaniem urządzenia jest poszukiwanie planet wielkości Ziemi, możliwych do zamieszkania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Halo, halo! Tu kosmici!

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2010 23:57
Naukowcy odebrali sygnał radiowy. I nie mają pojęcia, co, lub kto go nadaje. Czy mamy KONTAKT!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zagadkowy kosmos w oku Hubble'a

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2010 15:38
Z okazji 20-lecia pracy Teleskopu Hubble'a przygotowaliśmy galerię najciekawszych zdjęć, jakie wykonał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najstarszy napis w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2010 10:00
Pierwsze monety na ziemiach polskich pojawiły się wraz z Celtami, którzy na przełomie er zamieszkiwali rejon podkrakowski, Śląsk i Kujawy. To z Kujaw pochodzi najnowsze znalezisko celtyckich monet. Znajduje się na nich najstarszy zapis alfabetyczny, jaki kiedykolwiek znaleziono w Polsce.
rozwiń zwiń