Kultura

"Walczymy o zerowy VAT"

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2010 09:52
Minister kultury Bogdan Zdrojewski zapowiedział, że podjął już starania o utrzymanie w Polsce w kolejnych latach zerowej stawki podatku VAT na książki oraz prasę specjalistyczną, a także o ujednolicenie stawek podatku dla książek w wersji cyfrowej.

31 grudnia 2010 roku upływa w Polsce okres obowiązywania zerowej stawki VAT dla książek oraz prasy specjalistycznej - kończy się okres przejściowy na stosowanie preferencyjnych stawek VAT, wynegocjowany przed przystąpieniem do Unii Europejskiej, a przedłużony w 2007 roku. Zarówno wydawcy jak i księgarze obawiają się konsekwencji wprowadzenia od stycznia 2011 r. 7-procentowej stawki VAT dla tego typu wydawnictw.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego uważa, że należy utrzymać w Polsce dotychczasową stawkę VAT na książki i czasopisma specjalistyczne. Podczas konferencji prasowej Bogdan Zdrojewski powiedział, że wystosował już do ministra finansów Jacka Rostowskiego list, w którym apeluje o podjęcia starań w sprawie wynegocjowania zerowej stawki VAT. Minister przypomniał, że raz już się to udało. 7-procentowy VAT na książki miał w Polsce obowiązywać od 2008 roku, wtedy wynegocjowano przedłużenie czasu obowiązywania preferencyjnych stawek. Zdaniem Zdrojewskiego i tym razem może się to udać.

Obecny na spotkaniu prezes Polskiej Izby Książki Piotr Marciszuk podkreślił, że środowisko książki i prasy jest zgodne w domaganiu się bezterminowego przedłużenia zerowej stawki podatku VAT na książki i prasę specjalistyczną. -Z badań przeprowadzonych w Szwecji wynika, że podwyższenie stawki VAT o określony procent powoduje spadek zakupów książek o ten sam procent, podczas gdy jej obniżenie powoduje proporcjonalny wzrost zakupów. W krajach, które przyjęły wyższy poziom podatku i poprzez co ceny książek są tam odpowiednio wyższe, zauważa się spadek czytelnictwa"- mówił Marciszuk.

-Jak wykazały ogłoszone na jesieni zeszłego roku wyniki badań Instytutu Książki i Czytelnictwa Biblioteki Narodowej, liczba osób czytających w Polsce osiągnęła najniższy poziom od początku prowadzenia badań. W sytuacji, gdy co drugi Polak nie czyta w ogóle, dawanie impulsu do pogłębiania się tych niekorzystnych zjawisk przez podwyższanie podatku VAT, które spowoduje wzrost cen, jest szczególnie niepokojące. Oznacza to dalsze skomercjalizowanie rynku wydawniczego, które nie służy misyjnej roli książki i prasy - mówił prezes PIK.

Piotr Marciszuk przypomniał też, że kolejnym problemem związanym pośrednio ze stawką VAT jest definicja prawna książki. W polskim prawie podatkowym określenie "książka" odnosi się wyłącznie do publikacji wydrukowanej na papierze, w prawie autorskim natomiast "książka" to "dzieło", czyli także publikacje elektroniczne. W 2009 roku UE wydała dyrektywę o zalecanym zrównaniu stawek VAT publikacji papierowych i elektronicznych, czyli audiobooków, e-booków. -Dobrze by było, aby także w polskim prawie te tendencje znalazły odbicie - powiedział.

Minister Zdrojewski powiedział, że resort kultury starać się będzie nie tylko o utrzymanie preferencyjnych stawek VAT na książki i czasopisma specjalistyczne, ale także o objęcie nimi książek w wersji cyfrowej.

W poszczególnych krajach unijnych stosuje się różne stawki podatku VAT na książki, np. w Wielkiej Brytanii, Irlandii i Norwegii jest to 0-procentowa stawka, w Hiszpanii - 4 proc., we Francji - 5,5 proc., w Niemczech - 7 proc., w Danii - 25 proc. Aby utrzymać w Polsce zerową stawkę podatku VAT na książki musi zapaść jednomyślna decyzja rady ECOFIN złożonej z ministrów finansów krajów członkowskich UE. Wyłączną inicjatywę prawodawczą w sprawie stawki VAT na książki ma Komisja Europejska, do której może zwrócić się z prośbą o interwencję polskie Ministerstwo Finansów.

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Samotność nie jedno ma imię

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2008 08:27
Ludzkość za wszelką cenę stara się uciec od samotności, wymyślamy rożne sposoby na komunikację z drugim człowiekiem, jednak wszystkie „osiągnięcia techniczne” tak naprawdę nas przed nią nie „ratują”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Znamy laureatów Literackiej Nagrody Gdynia

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2007 14:33
Poznalismy tegorocznych laureatów Nagrody Literackiej Gdynia. Wyróżnienie przyznawane jest w trzech kategoriach: prozy, poezji i eseistyki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na teatralnym szlaku Polski i Czech

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2008 11:54
Niecodzienną propozycję dla miłośników teatru stanowi wydany niedawno przewodnik po nietypowych miejscach teatralnych Polski i Czech "CZ/PL Teatr po przebudowie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cała Europa zamarza

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2012 14:47
"Cierpienie nie jest w dwudziestym wieku tematem w literaturze pożądanym" – pisze Ryszard Przybylski w książce "Być i pisać" poświęconej twórczości Gustawa Herlinga-Grudzińskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niemiecki Ubekistan

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2007 13:01
Dążenie do poznania prawdy o upadłym systemie było takim samym aktem cywilnej odwagi, jak stawianie oporu bezpieczniackim represjom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kresy, lasy, doły. Ukraina w śmiertelnej obławie

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2007 11:21
Odojewski nie jest politykiem, jest pisarzem, który musi zmierzyć się z własną prawdą i prawdę tę wyrazić inaczej niż badacze Instytutu Pamięci Narodowej, polscy i ukraińscy historycy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Literackie Chiny

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2007 11:54
Uznane za skandalizujące, zakazane w Chinach "Cukiereczki" autorstwa Mian Mian, twórczość noblisty Gao Xingjiana czy może powieści Mo Yana - "Kraina wódki", "Obfite piersi, pełne biodra" trafiając na nasz rynek księgarski, przedstawiają wiele obliczy Kraju Środka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Teczki ojca

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2008 14:09
„Ja nie nawołuję do wieszania, nie postawiłbym go nawet pod pręgierzem. Opowiadam wam tylko jego historię” – pisze Péter Esterházy w Wydaniu poprawionym. Węgierski pisarz uzupełnia portret swego ojca przedstawiony w swym opus magnum, Harmonii caelestis. Walcząc o pisarską wiarygodność, wystawia jednocześnie świadectwo totalitarnej przeszłości kraju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nike 2010 - nominacje

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2010 16:50
Do 14. nagrody literackiej NIKE zgłoszono 340 książek. Znana jest już lista 20 publikacji nominowanych do finału konkursu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy nie czytają książek

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2010 17:13
Poziom czytelnictwa w Polsce jest najniższy od początku historii badań - powiedziała Katarzyna Wolff podczas sesji jubileuszowej z okazji 55 lat istnienia Instytutu Książki i Czytelnictwa Biblioteki Narodowej.
rozwiń zwiń