Redakcja Programów Katolickich

"Sztuką jest widzieć we współużytkowniku drogi swego bliźniego". Zbliża się Niedziela Modlitw za Kierowców

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2022 06:58
- W tym roku chcemy podziękować kierowcom za ich ofiarną służą podczas pandemii COVID-19 oraz uchodźcom wojennym z Ukrainy - zaznacza ks. Jerzy Kraśnicki, dyrektor MIVA Polska i zastępca krajowego duszpasterza kierowców. Pod hasłem "Niesiemy pokój i dobro na wszystkich drogach" 24 kwietnia odbędzie się XVI Ogólnopolska Niedziela Modlitw za Kierowców.
- Zachowując Boże Przykazania, zachowując zasady bezpieczeństwa ruchu drogowego  stajemy się lepszymi ludźmi, prawdziwymi chrześcijanami na każdej drodze naszego życia - mówią duszpasterze kierowców.
- Zachowując Boże Przykazania, zachowując zasady bezpieczeństwa ruchu drogowego – stajemy się lepszymi ludźmi, prawdziwymi chrześcijanami na każdej drodze naszego życia - mówią duszpasterze kierowców.Foto: PAP/Andrzej Grygiel

Ostatnia niedziela kwietnia zgodnie z kalendarzem duszpasterskim Kościoła w Polsce jest obchodzona jako Niedziela Modlitw za Kierowców.

W komunikacie na ten dzień krajowy duszpasterz kierowców ks. Marian Midura zaznaczył, że "ludzie wierzący nie powinni być obojętni na wielki narodowy problem, jakim jest brawura na drodze. "Zwracamy się do kierowców, pieszych, rowerzystów i wszystkich użytkowników drogi z apelem o jeszcze większą ostrożność i szacunek wobec zasad bezpieczeństwa na drodze" - napisał w liście z okazji obchodów ks. Midura.

"Kierujmy się miłością na drodze"

Podkreślił, że "każde świadome przekroczenie zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego, a więc narażanie na niebezpieczeństwo życia własnego lub innych ludzi jest grzechem przeciwko piątemu przykazaniu Bożemu". "Jednym z najbardziej widocznych naruszeń bezpieczeństwa prowadzących do wypadków i nieszczęść na drogach jest przekraczanie dozwolonej prędkości i brawura, a także jazda w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających" - wskazał krajowy duszpasterz kierowców.

W ocenie duchownego "sztuką jest widzieć we współużytkowniku drogi swego bliźniego - siostrę i brata". Zaznaczył, że głoszone przez Duszpasterstwo Kierowców motto: "Kierujmy się miłością na drodze", trzeba realizować na każdym odcinku wspólnej trasy i przyoblekać w praktykę dobrych postaw, zachowań oraz wzajemnej modlitwy.

"Zachowując zasady bezpieczeństwa ruchu drogowego – stajemy się lepszymi ludźmi"

"Miłość rozpoczyna się od życzliwego myślenia o innych, dobrego mówienia o nich i życzliwych gestów" – podkreślili ks. Marian Midura i ks. Damian Migacz, diecezjalny duszpasterz kierowców z Tarnowa.

"Niech przez to nasze drogi stają się bezpieczne, a my zachowując Boże Przykazania, zachowując zasady bezpieczeństwa ruchu drogowego – stajemy się lepszymi ludźmi, prawdziwymi chrześcijanami na każdej drodze naszego życia" – zaapelowali duszpasterze kierowców.

W liście podziękowano także kierowcom, którzy włączyli się w akcję MIVA Polska, w ramach której zbierane są fundusze na zakup samochodu dla misjonarzy. W ramach akcji św. Krzysztof – 1 grosz za 1 kilometr bezpiecznej i szczęśliwej jazdy na środki transportu dla misjonarzy - MIVA Polska w ubiegłym roku zrealizowała 137 projektów na zakup pojazdów dla misji w 35 krajach świata. "Oprócz pojazdów służących bezpośrednio w pracy misjonarzy, MIVA zakupiła 3 ambulanse, ponad 700 wózków dla niepełnosprawnych na misjach, a także 32 rowery dla uczniów w Afryce i ponad 200 rowerów i kilkanaście motocykli dla katechistów misyjnych" - poinformował ks. Kraśnicki.

Działania charytatywne

W ramach akcji "Promienie Miłosierdzia" w latach 2016-2020 MIVA zrealizowała 18 projektów na zakup 217 wózków inwalidzkich różnego typu: trójkołowe, elektryczne, ręczne, sportowe – na łączną kwotę 35 539 euro. Do stowarzyszenia w tym roku wpłynęło z misji blisko 30 próśb o pomoc w zakupie różnego rodzaju wózków inwalidzkich. Łącznie potrzebnych jest ich ponad 400" - powiedział ks. Kraśnicki.
MIVA (Mission Vehicle Association) jest stowarzyszeniem działającym na rzecz misyjnych środków transportu. Organizacje tego typu działają w wielu krajach, wspierają się i uzupełniają w pozyskiwaniu środków transportu dla misjonarzy na całym świecie. MIVA Polska powstała w 2000 r. i jest jedną z agend Komisji Episkopatu Polski ds. Misji.

Organizuje także akcje: "Ratujemy życie – misyjny ambulans"; "Odblaski życia" (promującą noszenie elementów odblaskowych po zmroku); "Z Ewangelią na motorze" (zachęcającą motocyklistów do wsparcia zakupu motocykli dla misjonarzy) oraz uCZYNek WIARY (zbiórka na rowery dla katechistów w Afryce); "Bliżej do szkoły" (rower dla ucznia w Afryce); "Skuter śnieżny na misje" (do Arktyki i na Alaskę).

Czytaj również:

pg

Czytaj także

"Smutna ścieżka ku kościelnej otchłani". Weigel o drodze synodalnej w Niemczech

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2021 14:48
- Kłopot, jaki mam ja i wielu innych, gdy słyszymy biskupa Bätzinga, jego podobnie myślących kolegów z episkopatu oraz przedstawicieli Komitetu Centralnego Katolików Niemieckich, polega na tym, że nie słyszymy głosu Pana, Ewangelii czy prawdy, ale głos postmodernizmu - powiedział jeden z czołowych watykanistów George Weigel.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co Kościół mówi o wojnie? Zobacz, jak zmieniało się stanowisko papieży

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2022 11:50
Wojna zawsze wiąże się z cierpieniem i bólem, często całych narodów, niszczy dorobek i osiągnięcia pokoleń, obracając je w gruzy. Kościół zawsze mówił o konieczności zapewnienia pokoju – do trwających w danym czasie konfliktów i wojen odnosili się kolejni papieże, wystosowując w określonych realiach historycznych konkretne apele. Publikujemy najważniejsze wypowiedzi i stanowiska głów Kościoła w obliczu wojen.
rozwiń zwiń