Historia

Pod Przemyślem wydobyto część mostu pontonowego z czasów I wojny światowej

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2021 05:30
Fragment austriackiej konstrukcji czekał na odkrycie ponad sto lat. Z dna rzeki San we wsi Hurko na Podkarpaciu udało się go wydobyć w sześć godzin. Organizatorzy akcji podkreślili, że to niecodzienne wydarzenie i pierwsze takie znalezisko w okolicy twierdzy Przemyśl.
Akcja wydobycia fragmentu mostu pontonowego w Hurku pod Przemyślem
Akcja wydobycia fragmentu mostu pontonowego w Hurku pod PrzemyślemFoto: PAP/Darek Delmanowicz

Część mostu wystająca z rzeki San została zauważona już kilka miesięcy temu, jednak dopiero po odpowiednim obniżeniu stanu wody Związek Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl mógł przystąpić do wydobywania znaleziska. Do akcji włączyły się Stowarzyszenie Dwóch Wojen oraz Przemyskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej.

Akcja wydobycia fragmentu mostu pontonowego w Hurku pod Przemyślem. Fot. PAP/Darek Delmanowicz Akcja wydobycia fragmentu mostu pontonowego w Hurku pod Przemyślem. Fot. PAP/Darek Delmanowicz

Most Kierbedzia(1900) 663.jpg
Most Kierbedzia - propagandowa przeprawa

W czasie I wojny światowej mosty pontonowe pozwalały na przerzucenie żołnierzy i sprzętu na druga stronę rzeki. W okolicach Przemyśla istniały dwie takie przeprawy, jednak żadna z nich nie została wcześniej odnaleziona. Odkryty w Hurku fragment konstrukcji mógł przypłynąć tam wraz z nurtem rzeki, gdy w czasie walk o twierdzę Przemyśl Austriacy rozmontowali go w obawie przed przejęciem przeprawy przez Rosjan. Osiadłszy na dnie, część mostu przeleżała pod wodą ponad 100 lat.


Posłuchaj
00:53 most pontonowy Hurko IAR.mp3 Akcja wydobycia fragmentu mostu pontonowego w Hurku pod Przemyślem. Materiał przygotowany przez reporterkę Radia Rzeszów Beatę Korbas (IAR, 14.12.2021)

 

– To środkowe przęsło przeprawowe to ewenement – mówił w rozmowie z Beatą Korbas z Radia Rzeszów Mirosław Majkowski, przewodniczący Związku Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl. – W muzeach możemy znaleźć armaty, ale nie elementy przeprawy saperskiej – zauważył.

Wydobyty fragment mostu pontonowego zostanie teraz zakonserwowany, a o jego dalszych losach zdecyduje Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Wydobyty fragment mostu pontonowego w Hurku pod Przemyślem. Fot. PAP/Darek Delmanowicz Wydobyty fragment mostu pontonowego w Hurku pod Przemyślem. Fot. PAP/Darek Delmanowicz

IAR/mc

Czytaj także

Bursztynowa Komnata. Czy jest we wraku znalezionego parowca?

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2020 05:45
Ekipa polskich nurków zlokalizowała na dnie Bałtyku wrak zatopionego w kwietniu 1945 roku parowca Karlsruhe. Statek zatonął przewożąc ewakuowanych z Prus Wschodnich Niemców oraz ładunek. Odkrywcy wraku zastanawiają się, czy w ładowni nie ma Bursztynowej Komnaty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Naukowcy badają drewno holenderskich statków z XVII wieku

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2021 05:40
Na przykładzie badań drewna jednego z nich - wraku statku Batavia - naukowcy mogą potwierdzić tezę o dominacji na morzach w XVII wieku holenderskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lubelskie. Obok wieży w Stołpiu odkryto pozostałości większej budowli

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2021 05:40
Badania archeologów dowodzą, że strażnica była elementem zespołu budynków. Jego pierwotne przeznaczenie ginie w mrokach dziejów. Niewykluczone, że znajdowała się tu samotnia ruskiej księżnej. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Warmińsko-mazurskie: Odnaleziono kolejną część skarbu pochodzącego z imperium rzymskiego

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2021 05:40
Po przebadaniu stanowiska ze skarbem rzymskich denarów z Półwsi odnaleziono trzy kolejne monety - podało w czwartek Muzeum w Ostródzie. Skarb, którego główną część odkryto przypadkowo przed pięciu laty, liczy obecnie 112 srebrnych denarów z I i II wieku n.e.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Turcja. Odkryto największą w Anatolii tłocznię oliwy z czasów bizantyjskich

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2021 05:40
Jej początki sięgają czasów cesarstwa wschodniorzymskiego - poinformował w poniedziałek dziennik "Hürriyet Daily News". Znaleziska dokonano niedaleko miasta Iskenderun położonego nad Morzem Śródziemnym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odkryto najlepiej zachowany dowód stosowania kary ukrzyżowania w świecie rzymskim

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2021 05:40
Brytyjscy naukowcy dokonali niedawno analizy czterdziestu szkieletów znalezionych w 2017 roku na terenie cmentarza dawnej osady rzymskiej, zlokalizowanej we wsi Fenstanton w hrabstwie Cambridgeshire. Badania pokazały, że jedna z pochowanych tam osób została ukrzyżowana. ​
rozwiń zwiń