Historia

Jan Marcin Szancer: odkąd pamiętam moim ulubionym zajęciem było rysowanie

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2022 05:45
Na jego ilustracjach wychowały się miliony polskich dzieci. Świat, który im przedstawiał był przepełniony fantastyką i skłaniał do dalszego poznawania. Zilustrował 240 książek, m.in. Brzechwy, Tuwima, Mickiewicza czy Andersena.
Jan Szancer - artysta malarz, rysownik w 1931 roku.
Jan Szancer - artysta malarz, rysownik w 1931 roku. Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

120 lat temu urodził się Jan Marcin Szancer, rysownik, scenarzysta, aktor, pierwszy szef artystyczny Telewizji Polskiej, współtwórca tygodników dla dzieci: "Przygoda" i "Świerszczyk".

Wyrwany z bajki

Jan Marcin Szancer pisał o sobie: "Urodziłem się w Krakowie. Kiedy bocian niosąc koszyczek z dzieckiem przelatywał nad wieżami miasta, wychyliłem się i zawołałem z zachwytem: "Ach jak tu pięknie!" Wtedy bocian upuścił mnie akurat nad domem przy ulicy Szlak 53".

- Odkąd pamiętam - malowałem - mówił Jan Marcin Szancer w Polskim Radiu w 1972 roku. - Zabawa przy pomocy farb, kredek, pędzelków była moim ulubionym zajęciem i tak już zostało.

Ukończył Akademię Sztuk Pięknych i Wyższą Szkołę Dramatyczną w Krakowie. - Miałem jakąś piekielnie przekorną naturę, bo w czasie wykładów na uniwersytecie rysowałem pilnie, a na Akademii Sztuk Pięknych czytałem Schopenhauera, Nietzschego i Platona - przyznawał Szancer.

Miłość do teatru

Poza malowaniem teatr był dla Szancera kolejną pasją. - Moje artystyczne skłonności wprowadzały niepokój i troskę w domu moich rodziców - mówił sam rysownik w 1972 roku.

Skłonność artysty do wielkich przestrzeni pokierowała jego drogą zawodową. W teatrze znalazł swoje miejsce jako twórca scenografii. – Jak każdy młody artysta byłem bezkompromisowy - podkreślał Jan Marcin Szancer. - Uznawałem jedynie sztukę monumentalną, gigantyczną, sklejałem papiery i rysowałem olbrzymie projekty do fresków, których nigdy nie miałem zrealizować.

Posłuchaj, czym inspirował się Jan Marcin Szancer.

Wychował sobie następców

- Szancer był człowiekiem ze spojrzeniem na osobowość, w której znajdował cechy charakterystyczne i indywidualne, i starał się je wbudować w człowieka – mówił o Janie Marcinie Szancerze jego współpracownik. - On nie narzucał tego, że będziemy rysować tak czy inaczej.

Swoich studentów otaczał opieką nawet po studiach. Liczył na karierę artystyczną wielu z nich. Jego uczniami byli m.in.: Bogdan Butenko, Bohdan Wróblewski, Maria Uszacka.

- Był człowiekiem uroczym - podsumował prof. Janusz Stanny.


Posłuchaj
17:54 Jan Marcin Szncer_Biografie niezwykłe.mp3 Jana Marcina Szancera wspominają: jego żona Zofia Szancer oraz grafik i wieloletni współpracownik prof. Janusz Stanny, w audycji wykorzystano rozmowę z 1972 roku z Janem Marcinem Szancerem, aud. Teresy Kalińskiej z cyklu "Biografie niezwykłe". (PR, 8.04.2003)

 

mb

Zobacz więcej na temat: literatura dzieci
Czytaj także

Maria Kownacka. Z Plastusiem przez świat

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2022 05:40
Jej książki do dziś funkcjonują w kanonie literatury dziecięcej. Maria Kownacka doskonale, bo dziecięcym okiem, obserwowała świat. Dlatego od lat skrada serca nie tylko nieletnim czytelnikom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Alan Alexander Milne – świat dzieciństwa

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2016 06:07
Alan Aleksander Milne dzięki swojej twórczości dla dzieci zyskał sławę na całym niemal świecie. Bowiem kto z nas choć raz nie przeczytał "Kubusia Puchatka"?
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Tytus, Romek i A'Tomek" - komiks, który uczy poprzez zabawę

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2022 05:45
22 października 1957 roku czasopismo "Świat Młodych" wydrukowało pierwszy numer komiksu "Tytus, Romek i A'tomek". Seria odniosła niebywały sukces, do dzisiaj sprzedano ponad 11 milionów egzemplarzy.
rozwiń zwiń